Podstawą programu jest nadawanie szkółkom certyfikatów poświadczających spełnienie określonych przez federacje kryteriów. Obecnie funkcjonują cztery poziomy certyfikacji, obrazowane różnokolorowymi gwiazdkami: zielonymi, brązowymi, srebrnymi i złotymi. Kryteria oceny szkółki obejmują prawie każdy aspekt jej działania. Oceniane są podstawy prawne jej funkcjonowania, dostępna infrastruktura sportowa i sprzęt treningowy, liczba i rodzaj drużyn prowadzonych przez szkółkę, a także liczba i poziom zatrudnianych trenerów. Polski Związek Piłki Nożnej duże znaczenie przywiązuje do przygotowania i wdrażania określonych programów szkoleniowych opartych na olbrzymiej wiedzy, jaką dysponuje federacja i współpracujący z nim trenerzy.

Zgłoszenie szkółki do programu wymaga założenia konta w elektronicznym systemie, który pozwala PZPN na nadzorowanie wielu aspektów jej funkcjonowania. Rejestrowani są zawodnicy, drużyny prowadzone w danej szkółce oraz umieszczane wydarzenia (treningi, mecze, turnieje, obozy sportowe). W ten sposób związek może na bieżąco śledzić skalę szkolenia, a także rodzaj i jakość prowadzonych działań.

Spełnianie kryteriów określanych dla każdego z czterech poziomów, to nie tylko możliwość porównania poszczególnych organizacji, ale przede wszystkim bardzo konkretna mapa drogowa rozwoju każdej z piłkarskich szkółek. Ich właściciele dostają czytelne wskazówki, jakie obszary i w jaki sposób powinni rozwijać, aby zanotować obiektywny progres swojej działalności.

Funkcjonowanie w systemie to również możliwość korzystania z olbrzymiej bazy wiedzy opracowanej przez szkoleniowców pracujący dla Polskiego Związku Piłki Nożnej, dotyczącej metodologii szkolenia oraz wszelkich innych aspektów pracy z młodzieżą. Są to zarówno materiały, jak i opracowania ogólne poszczególnych zagadnień, ale również konspekty konkretnych treningów i ćwiczeń, które trenerzy mogą wykorzystywać w swojej pracy. Dzięki temu z federacji płynie w dół nieustanny zastrzyk wiedzy.

Program certyfikacji pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. Tylko dzięki systemowej, szeroko zakrojonej pracy z młodzieżą mamy szansę w pełni wykorzystywać piłkarski potencjał Polaków. Dzięki tego typu działaniom można liczyć, że chude lata naszej piłki naprawdę mamy już za sobą.

Źródło informacji: PZPN

 


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *