Naukowcy odkryli, że twoje geny mogą mieć wpływ na to, jak łatwo jest ci przejść na wegetarianizm. Dowiedz się, jak twoje geny mogą mieć wpływ na twoją dietę i czy możesz dostosować swoje nawyki żywieniowe, aby uzyskać wymarzone rezultaty.
Badanie porównawcze objęło ponad 5000 osób deklarujących się jako wegetarianie, którzy wstrzymali się od spożywania mięsa zwierzęcego przez co najmniej rok. Do porównania wykorzystano również dane zebrane od ponad 300 000 ludzi, którzy w roku poprzedzającym badanie jedli produkty pochodzenia zwierzęcego. Te wszystkie dane pochodziły z brytyjskiego Biobanku.
Naukowcy odkryli trzy geny, które mają istotne znaczenie dla wyboru wegetariańskiego stylu życia. Geny te znajdują się na chromosomie, który jest odpowiedzialny za działanie mózgu i metabolizm lipidów – proces podziału tłuszczów na energię.
Istnieje wiele dowodów na to, że wegetarianizm wpływa na naszą genetykę. Badania wykazały, że wegetarianie częściej niż osoby niewegetariańskie mają posiadają określone warianty 31 dodatkowych genów. Najprawdopodobniej różnice te są spowodowane odmiennym sposobem metabolizowania tłuszczów i lipidów przez wegetarian.
Naukowcy zbadali szczegółowo genotypy 641 wegetarian i 846 osób jedzących mięso, aby wyciągnąć wnioski na temat ewentualnego związku między genami a decyzją o zmianie diety na wegetariańską. Wyniki badań wskazują, że geny mogą odgrywać istotną rolę w determinacji wyboru diety wegetariańskiej.
Najnowsze badania sugerują, że genetyka może mieć wpływ na nasze decyzje dotyczące rezygnacji z jedzenia mięsa. 641 wegetarian i 846 mięsożerców przeszło szczegółowe badanie genetyczne, które wykazało, że wybór diety wegetariańskiej może być determinowany przez geny.
„Kilka genów, w tym NPC1 i RMC1, bierze udział w metabolizmie lipidów, czyli tłuszczów i funkcjonowaniu mózgu. Na przykład NPC1 bierze udział w transporcie dużych lipidów, zwanych lipidami złożonymi, do komórek, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego” – tłumaczy Nabeel Yaseen, główny autor badania i emerytowany profesor patologii na Northwestern University.
„Większość ludzi, którzy spróbują alkoholu po raz pierwszy, nie uzna tego za przyjemne po raz pierwszy, ale z czasem rozwinie w sobie smak alkoholu. Myślę, że w przypadku mięsa jest coś podobnego. Być może masz jakiś składnik – spekuluję, że lipid – który sprawia, że go potrzebujesz i pragniesz” – przypuszcza dr Yaseen.
Metabolizm ma kluczowe znaczenie w kształtowaniu naszych preferencji żywieniowych. Odkryto, że nasze decyzje żywieniowe mogą być w dużej mierze uzależnione od tego, jak i jak szybko wchłaniamy składniki odżywcze.
Preferencje dotyczące jedzenia i napojów są w dużej mierze determinowane poprzez metabolizm. Reakcje chemiczne, które zachodzą w naszych organizmach, wpływają bezpośrednio na to, jakie składniki odżywcze są dla nas najbardziej korzystne.
Jeśli chodzi o dietę wegetariańską, to trzeba mieć na uwadze, że jest ona zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Niektórzy ludzie decydują się na nią ze względu na etykę lub zdrowie, inni czerpią korzyści z jedzenia produktów pochodzenia roślinnego z powodów smakowych.
Mówiąc o naszych preferencjach żywieniowych, trzeba spojrzeć na cały obraz. Nie tylko smak jest ważny, ale także to, jak wchłaniamy składniki odżywcze, które wybieramy. Organizm ludzki ma swoje potrzeby i naturalne ograniczenia, które mogą wpływać na zdrowe decyzje żywieniowe.
Dieta wegetariańska to jeden z wielu sposobów odżywiania się i nie każdy może się jej trzymać. Ważne jest, aby uwzględnić zarówno indywidualne potrzeby, jak i środowisko kulturowe, w którym przebywamy. Zbilansowana dieta, bogata w produkty roślinne i zróżnicowana pod względem składników odżywczych i kalorii, jest najlepszym sposobem na zdrowe odżywianie się.
Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl