Od lat pierwsza połowa listopada w Warszawie jest czasem szczególnym – miłośnicy muzyki z całej Polski przybywają, by wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu I. J. Paderewskiego. Słynny pianista, kompozytor i arcyważna postać polskiej niepodległości, Ignacy Jan Paderewski, jest dziś bardziej żywy niż kiedykolwiek. W ramach festiwalu odbywają się koncerty, na których można usłyszeć jego najsłynniejsze dzieła.

Międzynarodowy Festiwal I. J. Paderewskiego jest najważniejszym cyklicznym wydarzeniem kulturalnym w Polsce, służącym przywróceniu pamięci o Ignacym Janie Paderewskim – jednym z największych polskich patriotów, światowej sławy pianiście, kompozytorze, mężu stanu, dyplomacie, polityku i filantropie. To człowiek, który swoim niebywałym talentem muzycznym, międzynarodowym statusem oraz sławą i wpływami doprowadził do realizacji marzeń o odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

„Ignacy Jan Paderewski to postać absolutnie wyjątkowa w historii naszego kraju. To nie tylko wspaniały artysta, który odniósł ogromny międzynarodowy sukces, to bohater, symbol narodowy, z którego powinniśmy być na zawsze dumni. Jego altruistyczna postawa to najlepszy wzór patriotyzmu” – mawiał ongiś wielki autorytet moralny Jerzy Waldorff.

Ignorowanie dokonań Ignacego Paderewskiego w minionym słusznym systemie, było niezwykle szkodliwe. Paderewski był postacią znaczącą dla światowej historii, gdyż dzięki jego potężnej popularności, Prezydent USA, Woodrow Wilson, oraz amerykański Kongres i Senat, zainteresowali się sprawą polską po I wojnie światowej. Paderewski był jednym z czołowych uczestników konferencji pokojowej w Wersalu, na której z sukcesem walczył o niepodległość Polski. Po 123 latach zagubienia, Polska przywróciła swoje prawa na mapie Europy dzięki podpisowi Ignacego Paderewskiego jako premiera i ministra spraw zagranicznych Rządu II RP pod Traktatem Wersalskim.

Międzynarodowy Festiwal I.J. Paderewskiego ma na celu nie tylko przybliżyć postać wybitnego twórcy, ale także upamiętnić jego wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Warszawska przygoda Paderewskiego trwała od momentu jego urodzenia aż do złożenia jego prochów w krypcie Archikatedry. Tu studiował, ożenił się i nauczał w Instytucie Muzycznym, późniejszym Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina. Zasłużył się także przez współfinansowanie budowy Filharmonii Warszawskiej (obecnie Filharmonia Narodowa), Atelier pod Panoramą – Golgota J. Styki, a nawet poprzez sfinansowanie budowy hotelu Bristol i pomników F. Chopina w Łazienkach Królewskich, Żelazowej Woli i Brochowie. W 1992 r. uroczyście przekazane przez Prezydenta G. Busha prochy Paderewskiego złożone zostały w krypcie Archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego od lat cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Warszawy, a także wśród publiczności festiwalu. W ofercie Festiwalu znajdują się nie tylko koncerty symfoniczne, kameralne i edukacyjne z udziałem najlepszych artystów z całego świata, ale również projekcje filmów dokumentalnych, wystawy tematyczne oraz publikacje w postaci CD i DVD.

W tegorocznej X edycji festiwalu wystąpi plejada gwiazd na scenach koncertowych całego świata: Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Lwowska Kameralna Orkiestra AKADEMIA (Ukraina), dyrygent Paweł Przytocki, a także wybitni soliści: Danylo Saienko (Ukraina), Julia Maria Śliwa z Wiednia, Eva Kuligowska ze Lwowa. W ramach koncertu „Paderewski Jazz Inspiracje” wystąpią ikony polskiego jazzu: Włodzimierz Nahorny, Piotr Schmidt, Mariusz Bogdanowicz i Piotr Biskupski. To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

„W ramach tegorocznej edycji festiwalu zaplanowaliśmy między innymi Koncert dla młodzieży, w którym wystąpią młodzi laureaci wielu konkursów pianistycznych w tym: I Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego dla dzieci i młodzieży >>Fortepian Paderewskiego<>Srebrne Struny<>Paderewski człowiek czynu sukcesu i sławy<>Ameryka Paderewskiemu<>Historia serca Paderewskiego<>Paderewski wygrał Polskę na fortepianie<<. W naszym festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie” – puentuje Wiesław Dąbrowski, pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego.

Niezwykłe wydarzenia festiwalowe odbędą się w najbardziej wyjątkowych lokalizacjach stolicy, m.in. w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W Lutosławskiego, Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej, Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, Sali Koncertowej Nowej Miodowej oraz w PROM Kultury Saska Kępa. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest całkowicie darmowy.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.avearte.pl, gdzie można uzyskać więcej informacji o X Międzynarodowym Festiwalu I. J. Paderewskiego. Tu znajdziecie Państwo pełen program wydarzenia.

X Międzynarodowy Festiwal I. J. Paderewskiego ma zaszczyt odbyć się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka”, którego operatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *