Suplementy diety mogą stanowić uzupełnienie leczenia depresji, jednak nie są w stanie zastąpić psychoterapii i leków przeciwdepresyjnych. Dieta i odżywianie są niezwykle istotne w przypadku depresji, jednak należy pamiętać, że same w sobie nie wystarczą do skutecznego leczenia. Stosowanie suplementów diety może okazać się pomocne w poprawie nastroju, choć należy je traktować jako wsparcie wraz z innymi metodami leczenia.
Jednak naukowcy z University of East Anglia po przeprowadzeniu analizy wielu badań nad stosowaniem kwasów omega-3 w leczeniu depresji doszli do wniosku, że nie ma żadnych dowodów na to, że żadne z preparatów wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 może zmniejszyć nasilenie objawów depresji.
Badacze wykazali, że wśród osób stosujących kwasy omega-3 nie zaobserwowano żadnych różnic w skuteczności leczenia w porównaniu do osób nie przyjmujących tych preparatów. Zgodnie z ich wnioskami, wykazali oni, że przyjmowanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 nie ma żadnego wpływu na obniżenie nasilenia objawów depresji.
Badania wykazały, że omega-3 EPA i DHA mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego u osób z dużym zaburzeniem depresyjnym. Zespół z Uniwersytetu w Melbourne, który zbadał te zjawiska, zauważył, że suplementacja tych kwasów może pomóc w zapobieganiu i leczeniu depresji.
„Ważne jest, aby podkreślić, że nasze badania nie wykazały, że po prostu zwiększając kwasy tłuszczowe omega-3 w naszej diecie lub przyjmując suplementy diety, możemy zmniejszyć stan zapalny lub depresję. Mechanizmy stojące za powiązaniami między depresją a PUFA są skomplikowane i wymagają dalszych badań i prób klinicznych, aby w pełni zrozumieć, jak działają i kształtować przyszłe podejścia terapeutyczne” – podsumowują swoje badania naukowcy z Melbourne.
Brytyjscy badacze postanowili to sprawdzić. Przeprowadzili oni przegląd 32 randomizowanych badań kontrolowanych (RCT), w których wzięło udział 46 467 dorosłych. Badania RCT są jednymi z najbardziej wiarygodnych metod badawczych, dzięki którym można wykryć wszelkie zależności przyczynowo-skutkowe oraz wyeliminować tzw. efekt placebo. Nie wszystkie włączone do analizy badania jednak charakteryzowały się wysoką jakością danych.
Badania dotyczące długołańcuchowych kwasów omega-3 zostały przeprowadzone w wielu częściach świata, w tym w Europie, Ameryce Północnej, Australii i Azji, z czterema z Wielkiej Brytanii. W większości przypadków podawano kapsułki lub oleje, z wyjątkiem dwóch, w których przeprowadzono inne rodzaje badań.
Badania wykazały, że wyższe spożycie długołańcuchowych kwasów omega-3 nie ma znaczącego wpływu na ryzyko wystąpienia objawów depresji. Na podstawie danych naukowych trudno jest jednoznacznie potwierdzić, czy większe spożycie tych kwasów ma wpływ na nasilenie depresji u osób z depresją na początku badania lub na ich remisję. Wyniki są zbyt niskiej jakości, aby stwierdzić jednoznaczny związek.
Ostatnie badanie potwierdza, że suplementy zawierające kwasy omega-3 nie zapewniają znaczącej poprawy stanu zdrowia psychicznego osób z grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia depresji. Naukowcy z Exeter zbadali ponad 1000 pacjentów i wykazali, że po rocznym stosowaniu suplementów zawierających kwas foliowy, witaminę D, omega-3, oleje rybne, cynk i selen różnica w stanie zdrowia psychicznego między grupą przyjmującą suplementy a grupą stosującą placebo była nieistotna.
Z kolei, badanie przeprowadzone przez University of Toronto wykazało, że wszystkie badane suplementy zawierające kwasy omega-3 nie są skuteczne w zapobieganiu ani leczeniu depresji. W badaniu uczestniczyło ponad 500 osób, które były regularnie monitorowane przez okres 12 tygodni. Wyniki wykazały, że stosowanie suplementów z omega-3 nie zmniejszyło znacząco objawów depresji. Zatem, wyraźnie widać, że suplementy z omega-3 nie mają antydepresyjnego potencjału.
„Suplementy diety nie pomagają w zapobieganiu depresji. Dieta i odpowiednie odżywianie są ważne, ale dzięki nim nie pokonamy każdej choroby, zwłaszcza psychicznej”- powiedział prof. Ed Watkins z Uniwersytetu w Exeter, jeden z członków zespołu naukowego.
Dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 może stanowić skuteczny sposób leczenia depresji u osób, u których występuje zależność między dietą a schorzeniem. Spożywanie produktów, które są obfite w te tłuszcze, takich jak ryby morskie, jest zalecane w celu zapobiegania i leczenia depresji. Wysokie stężenie kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie może wpłynąć na poprawę samopoczucia i zmniejszyć objawy depresji.
Nie oznacza to jednak, że suplementacja kwasów tłuszczowych omega-3 nie jest skuteczna w leczeniu depresji. W rzeczywistości w wielu badaniach wykazano, że tego rodzaju suplementacja może pomóc pacjentom, u których depresja jest wynikiem niedoborów kwasów tłuszczowych omega-3. W takich przypadkach kwasy tłuszczowe omega-3 mogą pomóc w łagodzeniu objawów depresji poprzez poprawę dostarczania składników odżywczych i minerałów do komórek mózgu.
Royal College of Psychiatrists (2015) sugeruje, że nie ma wystarczającej ilości dowodów na to, by uważać kwasy tłuszczowe omega-3 za alternatywę dla leków przeciwdepresyjnych lub stabilizatorów nastroju. Zgodnie z zaleceniami Brytyjskiego Towarzystwa Dietetycznego (2017) suplementacja kwasów tłuszczowych omega-3 nie jest zalecana dla zdrowych dorosłych i dzieci.
Jednakże w przypadku osób zdrowych, poziom kwasów omega-3 w diecie nie wydaje się mieć wielkiego znaczenia dla zdrowia psychicznego. Zamiast sięgać po suplementy z omega-3, lepiej skoncentrować się na ogólnym jadłospisie, bogatym w warzywa, owoce, pełne ziarno i chude białko, które może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie i ogólne zdrowie.
Zatem, choć kwasy omega-3 mogą mieć pewne korzyści w wybranych stanach chorobowych, w przypadku zdrowych osób nie jest to konieczne do utrzymania zdrowia psychicznego. Zamiast tego, należy skupić się na zdrowych i zrównoważonych posiłkach, aby zachować dobre samopoczucie i zdrowie.
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl