Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu jest szczęśliwym gospodarzem najważniejszych wydarzeń teatralnych w regionie w dniach 10-14 maja. Międzynarodowa Konferencja Teatralna ETC oraz Europejskie Forum Teatralne, zorganizowane przez Komisję Europejską we współpracy z European Theatre Convention (ETC), przyciągną artystów, twórców i miłośników teatru z całej Europy. To unikalna okazja do spotkania i wymiany doświadczeń w dziedzinie teatru na najwyższym poziomie.

Spotkanie w Opolu zapewni wyjątkowe możliwości dla profesjonalistów teatralnych oraz decydentów, którzy będą mieli okazję dyskutować o najnowszych trendach i problemach dotykających branży teatralnej w Europie. Paneli dyskusyjnych nie omieszkają tak ważnych tematów, jak skutki pandemii COVID-19, wojna przy polskiej granicy, wpływ produkcji teatralnych na środowisko oraz jak wykorzystać narzędzia cyfrowe, by zwiększyć zasięg i dostępność teatru.

Opole, stało się ośrodkiem kulturowym, gdzie Jerzy Grotowski mógł rozwijać swoje idee w latach 60. Pokazało to, że nawet w małym mieście można odegrać istotną rolę we wdrażaniu nowych koncepcji kulturalnych, które mają wpływ na cały świat. Przyszedł czas, by wypełnić wizję przyszłości, która została zainspirowana przez Grotowskiego. Jego zaangażowanie w sztukę miało na celu nie tylko nauczenie innych, ale także naukę wspólnie z innymi.

Konferencja ETC stanowi niepowtarzalną okazję do wymiany poglądów i poszerzania perspektywy dla reprezentantów z członkowskich teatrów europejskich oraz zaproszonych gości. Polski Teatr im. Jana Kochanowskiego jest jednym z owych członków, co czyni II Europejskie Forum Teatru w 2023 roku wyjątkowym wydarzeniem dla europejskiej społeczności sztuk widowiskowych. Forum jest realizowane we współpracy z platformą Perform Europe (2019-2022) i pozwala uczestnikom na poznanie najnowszych trendów w europejskim teatrze, wzmocnienie sieci kontaktów oraz zrozumienie aktualnych wyzwań. Pierwsza edycja Forum odbyła się w 2020 roku w Dreźnie.

Tegoroczna konferencja w Teatrze im. Jana Kochanowskiego będzie prezentować szeroką gamę wydarzeń, w tym seminaria dotyczące nowych technologii w teatrze, prezentacje rezydencji artystycznych, spotkania networkingowe oraz pitchingi projektów artystycznych. Showcase będzie obejmować spektakle takie jak „Danse Macabre” w reżyserii Renaty Piotrowskiej-Auffret, „Coś pomiędzy” w reżyserii Tomasza Cymermana, „Badania ściśle tajne” w reżyserii Norberta Rakowskiego, a także gościnny spektakl „5:00. UA” w reżyserii Yulii Maslak, stworzony przez artystów z Ukrainy w ramach rezydencji artystycznej pod egidą Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego.

Jeśli planujecie odwiedzić Opole, Teatr im. Kochanowskiego jest miejscem, którego nie możecie przegapić. Niedawno przeszedł on gruntowną modernizację, dzięki czemu stał się jednym z największych i najnowocześniejszych teatrów w Polsce. Wnętrza zostały starannie zaprojektowane z myślą o twórcach, widzach i mieszkańcach miasta, którzy chętnie spędzają tu swój wolny czas.

Program międzynarodowego wydarzenia jest dostępny pod adresami: https://www.europeantheatre.eu/page/activities/professional-development/etc-international-theatre-conferences/opole-2023/conference-programme oraz https://culture.ec.europa.eu/event/european-theatre-forum-2023. Sprawdź, co Cię czeka!


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *