Tym wpisem rozpoczynamy cykl publikacji (Ocalone). Publikacje ocalone to inicjatywa mające na celu ochronić dawne treści związane z kulturą i sztuką poprzez przechwycenie domen, które wygasły i przekierowanie ich do podstrony, na której umieszczone są informacje o tym co znajdowało się pod danym adresem.

Oryginalna domena: teatrlesny.pl [Archive.org]

W 1911 roku, dwa lata po powstaniu Opery Leśnej w Sopocie, otwarto Teatr Leśny w Gaju Gutenberga w Gdańsku Wrzeszczu. Wybrano do tego celu zaciszną dolinę przy drodze od tzw. Domku Leśnego do Diabelskiego Mostu. Walory teatru w Gaju Gutenberga są niezwykle wysokie. Położeniem i rozmiarami dorównuje Operze Leśnej w Sopocie, góruje nad nią wspaniałą naturalną akustyką i nieskażonym leśnym autentyzmem.

Na zboczu wysokiego na 80 metrów Wzgórza Wintera (od nazwiska zasłużonego burmistrza) powstała trójpoziomowa scena i kanał dla orkiestry a w dolinie i na stokach przeciwległego Wzgórza Heweliusza urządzono mieszczącą 2 tysiące ludzi widownię. Wybudowano schowane w zieleni garderoby dla artystów i sanitariaty, doprowadzono elektryczność i ogrodzono teren płotem, a przy wejściu powstały kasy. Przedstawienia organizowało Gdańskie Towarzystwo Teatralne za pośrednictwem specjalnej komisji, na której czele stanieli radni Fuchs i Kawalki. Miasto przydzieliło środki na urządzenie sceny. Jako pierwszy wystawiono w czerwcu 1911 roku „Sen Nocy Letniej” Szekspira w reżyserii Roberta z Berlina. W następnych latach grano „Oresteję” Ajchylosa, „Obóz Wallensteina” z muzyką Kreutzera, „Ifigienię na Taurydzie” Glucka i „Jak wam się podoba?” Szekspira. Gdańska Akademia Śpiewacza wykonała „Stworzenie Świata” Haydna. Powodzenie imprez przekroczyło wszelkie oczekiwania. Mimo konkurencji Opery Leśnej w Sopocie wszystkie spektakle odbywały się przy zapełnionej widowni. Imprezy kontynuowano do II wojny światowej. Po wojnie wielokrotnie próbowano je wznowić, niestety bez powodzenia. Teatr popadł w zapomnienie, a jego infrastruktura została z czasem całkowicie zdewastowana.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych grupie ludzi ze Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla im. Jana Matejki udało się zapalić władze Gdańska do idei przywrócenia funkcji tego miejsca. Wykarczowano krzewy, które całkowicie porastały już dolinę, wyrównano tarasy ziemne.

W 1998 roku powstał we Wrzeszczu Integracyjny Klub Artystyczny Winda, jako placówka Miejskiego Domu Kultury w Gdańsku. Od początku swego istnienia włączył się aktywnie w prace nad przywróceniem świadomości gdańszczan Teatru w Jaśkowym Lesie jako miejsca niecodziennych wydarzeń kulturalnych oraz spotkań rodzinnych. W 1999 roku Klub zorganizował w Teatrze Leśnym koncert, który był propozycją programową dla tego miejsca. W następnym roku przy współpracy z Teatrem Miniatura zorganizowano już cztery koncerty, które zgromadziły dużą widownię i zebrały bardzo dobre recenzje. Decyzją władz miasta to właśnie Integracyjny Klub Artystyczny Winda stał się od 2001 roku gospodarzem Teatru. Na scenie leśnej gościliśmy już m.in.: Wolną Grupę Bukowina, Trio Macieja Sikały, Kabaret Limo, Tomasza Sowińskiego, Piotra Lemańczyka, Ola Walickiego, Pink Freud, zespół Kury, Łoskot, Miłość z Lesławem Możdżerem, Olgę Szwajgier, Swing Old Stars, „Fantazję Polską” Włodzimierza Nahornego i wiele innych artystów.

Dzięki dotacji Miasta wszystkie imprezy w Teatrze Leśnym są bezpłatne. Sześć pełnych sezonów dowiodło, że to unikatowe miejsce jest bardzo potrzebne zarówno gdańszczanom jak i odwiedzającym miasto turystom.

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *