Poruszający się na dwóch kółkach znów mogą wypełnić ankietę przygotowaną przez naukowców i przekazać organizatorom ruchu drogowego informacje, co działa, a co wymaga korekty. Międzynarodowe Badania Klimatu Rowerowego drugi raz obejmują całą Polskę, a opinie najszerzej płyną od mieszkańców naszego regionu.

Szczególnie ochoczo w badaniach biorą udział poznaniacy. Ze stolicy Wielkopolski przyszło już ponad tysiąc opinii. To ewenement na skalę kraju. Oprócz Poznania najwięcej odpowiedzi przysłali dotąd rowerzyści z Mosiny, Dopiewa, Kostrzyna i Komornik. Najmniej z Buku, Kleszczewa, Puszczykowa, Skoków i Stęszewa. Pozostało jeszcze sporo czasu na wypełnienie ankiet. Termin mija 31 grudnia. Pytania można znaleźć pod adresem www.rowerowyklimat.pl, gdzie opublikowane są także raporty z 2020 roku. Przesłanie wskazanej minimalnej liczby formularzy oznacza przygotowanie raportu, który potem trafia do władz samorządowych.

Badanie Klimatu Rowerowego prowadzone jest równolegle w innych europejskich krajach. Realizuje je Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) w porozumieniu z organizacjami rowerowymi w Europie, które zrzeszone są w ECF – Europejskiej Federacji Cyklistów. Celem jest poznanie opinii rowerzystów o relacjach z innymi uczestnikami ruchu drogowego, o poczuciu bezpieczeństwa i komfortu, o infrastrukturze i o emocjach towarzyszących jeździe na rowerze. Wyniki umożliwią przygotowanie Rankingu Miast Przyjaznych Rowerzystom, czyli wielowymiarowego obrazu sytuacji osób korzystających z jednośladów. Pomoże to również w pracach na rzecz poprawy warunków jazdy i jakości przestrzeni publicznych. Ogłoszenie ogólnopolskich wyników aktualnego badania zaplanowane jest na maj 2023 r.

Metropolia Poznań


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *