Zdrowotne właściwości snu

Organizm człowieka funkcjonuje w rytmie dobowym, w którym istotną rolę odgrywa światło słoneczne. Nasz zegar biologiczny odpowiada za wewnętrzną równowagę fizykochemiczną, zawiaduje procesami biochemicznymi i życiowymi. To on każe nam iść spać – najważniejsze procesy w ciele zachodzą bez udziału świadomości – i to on nas budzi.

Sen jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. Dlatego niemowlęta i małe dzieci potrzebują go znacznie więcej. W fazie głębokiego snu przysadka mózgowa wydziela hormon wzrostu – somatotropinę, ale najintensywniej robi to nocą, między godziną 2:00 a 3:00. Somatotropina wydziela się przez całe życie. Wpływa na procesy energetyczne, na spalanie tkanki tłuszczowej, budowanie masy mięśniowej. Odpowiada też za odnowę naskórka – w czasie snu nasilają się procesy regeneracyjne w skórze. Hormon wzrostu wpływa też na stany psychiczne, reakcje emocjonalne i uczuciowe.

Sen jest jednym z regulatorów nastoju. Często zasypiamy i budzimy się w innej kondycji umysłowo – emocjonalnej, zdecydowanie lepszej.Bo sen, ten głęboki, „resetuje umysł”. Wcześniej, na etapie relaksu, mózg porządkuje różne informacje, tworzy swoje katalogi wspomnień. Wyspani mogą więcej! Wysypianie się pozwala na lepszą koncentrację w ciągu dnia, poprawia wytrzymałość psychiczną i fizyczną, buduje i wzmacnia naturalną odporność, regeneruje.

Envato Elements (2)

Komfort zasypiania poprawia jakość spania

W czasie snu zmienia się rytm fal mózgowych. Regenerujący sen, ten bez udziału świadomości, ma cztery, powtarzające się w ciągu nocy, fazy. Dbanie o higienę snu – zbliżona pora, optymalna temperatura i wilgotność w sypialni, reedukacja hałasu, eliminacja światła i promieniowania – pozwala szybko przejść z fazy relaksu i czuwania do fazy, w której zanika świadomość.

Doskonałym wsparciem higieny snu jest przyjemna pościel, przytulna kołdra, poduszka, wygodny materac. Wejście w umysłowy relaks jest łatwiejsze, kiedy zadbamy o fundament, czyli o miejsce, na którym ciało będzie przez kilka godzin leżało. W zdrowym regenerującym śnie pomaga dobrej jakości materac, dostosowany do potrzeb ciała użytkownika, o który warto zadbać. Mocno akcentuje to witryna: https://materacetorun.eu, utworzona po to, by pomóc w wyborze materaca i różnych akcesoriów do spania.

Envato Elements (3)

Zdrowy sen wpływa na jakość życia

Poprawa jakości życia poprzez sen jest misją marki Hilding Anders. Firma z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w branży pozwalającej ludziom dobrze się wyspać, stale wprowadza jakieś innowacje. Dostosowuje się do nowych trendów, rynków, dbając o to co najstotniejsze – zdrowy sen. Komfort snu, który oferuje ma przełożenie na jakość psychicznego i fizycznego dobrostanu. Materace produkowane przez Hilding Anders rekomenduje: https://www.zdrowykregoslup.pl/. Znajdziecie je też na: https://sennamaterace.pl/114-materace-100×200.

Źródło informacji: sennamaterace.pl
 
 


Źródło: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *