Dieta, która wspiera zdrowie serca, powinna być bogata w błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze, a niska w cukrach prostych, przetworzonym mięsie i tłuszczach odzwierzęcych. Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie, jednak można skutecznie przeciwdziałać ich rozwojowi poprzez odpowiednią dietę i zmiany w stylu życia.
Początek wiosny i lata to czas, kiedy możemy cieszyć się smakiem pierwszych sezonowych warzyw. Nowalijki są szczególnie wyczekiwane przez miłośników i smakoszy świeżych warzyw. Już w ostatnich dniach marca na polskich targowiskach i w sklepach pojawiają się pierwsze rzodkiewki, młode marchewki czy pomidory uprawiane pod osłonami, dzięki czemu możemy cieszyć się ich smakiem przy zmiennych warunkach pogodowych.
Nowalijki mają delikatny, słodki smak, który jest przyjemny dla podniebienia. Ich krucha konsystencja, pozwala na spożycie ich na surowo, bez obawy o zbyt duży poziom soli czy tłuszczu. Warzywa są niskokaloryczne, co czyni je idealnym składnikiem diety. Zawierają dużo błonnika, który pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Ponadto, warzywa zawierając węglowodany, pozwalają regulować poziom glikemii, co wpływa na zdrowie układu krwionośnego.
Zdrowie serca jest niezwykle ważnym aspektem prewencji chorób układu krążenia, dlatego też warto w codziennej diecie uwzględnić pomidory. Dzięki różnorodności odmian, można dziś cieszyć się smakiem zarówno pomidorów świeżych, jak i ich przetworów, wzbogaconych o dodatkowe składniki. Co ważne, te warzywa są źródłem potasu, który pomaga kontrolować ciśnienie tętnicze, a także likopenu – substancji, która zmniejsza ryzyko ataku serca i udaru. Istotnym jest również, że codzienne spożywanie pomidorów i ich przetworów wpływa pozytywnie na profil lipidowy krwi, wartości ciśnienia i funkcje śródbłonka naczyń krwionośnych.
Jak się okazuje, przetwory pomidorowe takie jak pasty, przeciery i koncentraty zawierają więcej likopenu niż sama świeża roślina. To dzięki technologii produkcyjnej, która umożliwia uwolnienie likopenu z nasion do innych produktów.
Kampania „Moc Polskich Warzyw” ma na celu wzmocnienie wizerunku polskich warzyw, podkreślenia ich wyjątkowych właściwości i zasobów oraz promowanie zdrowego trybu życia. Dzięki projektowi zostanie zaprezentowany szeroki asortyment warzyw, które są produkowane i spożywane w Polsce, a także wzmocniony ich wizerunek wśród konsumentów i wykorzystanie ich w kuchni polskiej.
Moc Polskich Warzyw – zdrowa dieta i bogactwo smaków
Kampania „Moc Polskich Warzyw”, którą koordynuje Zrzeszenie Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej, wspierana jest przez wiele organizacji producenckich, w tym Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Jest ona finansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Celem kampanii „Moc Polskich Warzyw” jest zachęcenie Polaków do zdrowej diety, bazującej na warzywach produkowanych w naszym kraju. Projekt ma pokazać bogactwo smaków, które oferują polskie warzywa, jak również podkreślić ich wyjątkowe właściwości odżywcze i wartościowe składniki, wpływające na zdrowie i dobre samopoczucie.
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl