Program Mikro Granty, ogłoszony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w maju tego roku, został przyjęty z entuzjazmem przez sportowców i organizatorów z całej Polski. Jest to niewątpliwie odpowiedź na ogromny spadek formy fizycznej wśród dzieci i młodzieży, który wynika z międzynarodowych raportów i analiz. Program pozwala na zorganizowanie wielu imprez sportowych, dzięki czemu dzieci i młodzież mają dostęp do sportu. Ministerstwo Sportu i Turystyki weszło w kolejny etap realizacji tego programu, dzięki czemu może cieszyć się z pozytywnych efektów jego wprowadzenia.

„Alarmujące wyniki badań sprawiły, że Program Mikro Granty został bardzo dynamicznie wprowadzony w życie. Dzięki temu, że pracował nad nim sztab doświadczonych ludzi możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że cały proces działa bez zarzutów. Obecnie, po kilku miesiącach wytężonej pracy, przeszliśmy do najważniejszego etapu programu – realizacji projektów. Nasz zespół koncentruje się obecnie na koordynacji wydarzeń, kontrolach realizacji oraz przygotowaniu beneficjentów do rozliczenia projektów” – mówi prezes Fundacji Orły Sportu – operatora krajowego programu, Rafał Wosik.

Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło aż 46 977 tys. zł na realizację projektów w ramach Mikro Grantów. To rekordowa kwota, pozwalająca na realizację zadań na tak dużą skalę, jaka dotychczas nie była możliwa. Łącznie 3652 inicjatyw otrzyma wsparcie finansowe ze strony rządu. Możliwe było rozpoczęcie działań już z początkiem lipca, jednak największa liczba wydarzeń rozpocznie się we wczesnej jesieni. Obejmuje ona organizację bezpłatnych wydarzeń sportowych, zajęć, konkursów, eventów i innych aktywności promujących zdrowy tryb życia wśród dzieci i młodzieży.

„Najbardziej cieszy nas fakt ogromnego zaangażowania i różnorodności dyscyplin oraz pomysłów jakie są realizowane w ramach Mikro Grantów – podkreśla Rafał Wosik. – Z dumą i radością obserwujemy social media gdzie pojawiają się zdjęcia z eventów. To imprezy pełne uśmiechu i świetnej sportowej zabawy, ale też rywalizacji i niezwykłych spotkań. W ramach Mikro Grantów odbywają się zawody pływackie, szachowe czy strzeleckie. Obyły się też spotkania szermiercze, lekcje tenisa i spływy kajakowe. Były biegi na orientację, survival, różnorodne sporty walk i ekstremalna jazda na rowerach. Poza tym wszędzie trwają zajęcia piłkarskie, siatkarskie, gimnastyczne czy lekkoatletyczne. Takiej ilości sportu dostępnej dla dzieci i młodzieży jeszcze nie było”.

Jest bardzo ważne, aby te mniejsze organizacje otrzymały te środki budżetowe, aby mogły wykorzystać je na budowę lokalnych baz sportowych. Zapewnia to dostęp do sportu i różnych form aktywności dzieciom i młodzieży z małych miejscowości i wsi, których w przeciwnym razie nie mieliby.

Ogromną wartość ma to, że organizacje mające małe budżety otrzymały środki finansowe na budowę baz sportowych. Umożliwia to dzieciom i młodzieży z mniejszych miejscowości czy wsi dostęp do uprawiania sportu i aktywności fizycznej, który w innym wypadku nie byłby dla nich dostępny.

Radość, jaką wywołują efekty działania programu Mikro Granty, skłoniła Ministerstwo Sportu i Turystyki do uruchomienia kolejnej edycji. Nabor został zakończony, a więc już niebawem będziemy mogli uczestniczyć w nowych wydarzeniach sportowych odbywających się na różnych stadionach i obiektach. Więcej szczegółów na temat wydarzeń realizowanych w ramach Mikro Grantów można znaleźć na stronie Operatora: www.mikrograntysportowe.pl, gdzie również dostępna jest mapa z dokładnymi danymi.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *