Opera Kameralna Warszawy z radością prezentuje najnowszy album Leszka Możdżera i Orkiestry Instrumentów Dawnych MACV Warszawskiej Opery Kameralnej, zatytułowany Composites. Album będzie dostępny na płycie CD, błękitnym albumie winylowym oraz w formie cyfrowej już 13 października.

Pasja Leszka Możdżera w poszukiwaniu nowych jakości brzmieniowych jego instrumentu zaowocowała nadchodzącym albumem, który zbliża słuchaczy do świata muzyki dawnej. Jacek Hawryluk z Polskiego Radia podkreśla wyjątkowość tego wydawnictwa, które niebawem trafi w ręce fanów artysty.

Album Composites składa się z sześciu utworów, z których cztery (Compositum I,II,III,IV) stanowią wyjątkowe połączenie improwizacji Leszka Możdżera i kompozycji. Artysta wyimprowizował partie fortepianu, a następnie dodał partyturę dla orkiestry. Pozostałe dwa utwory – Ballad For Lars, dedykowany szwedzkiemu kontrabasiście Larsowi Danielssonowi oraz liryczny Natalladia – zostały skomponowane tradycyjnie.

Czas przygotowań do najnowszego projektu Możdżera był długi i wymagał szczególnego nastawienia. Fortepian Fazioli został przystosowany do stroju 432 Hz, co pozwoliło na spotkanie z niższym strojem Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej. Dzięki miesiącom wnikliwej pracy, artyście udało się w końcu osiągnąć optymalne naprężenie strun.

Muzycy alternatywni od lat tworzą nowatorskie dźwięki, które odróżniają ich od masowo odbieranej symfoniki. Leszek Możdżer jest odważnym ambasadorem tego rodzaju muzyki.

Aby uczcić sukces wspomnianego albumu, „Composites” dostępny będzie zarówno na płycie CD, jak i na winylu, a także jako digital.

Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej i pomysłodawczyni serii płytowej Jazz z MACV, ma olbrzymi udział w powstaniu tego wyjątkowego albumu.

Muzyka alternatywna stanowi niezwykłą odmianę sztuki, w której Leszek Możdżer odgrywa znaczącą rolę, jako jej wyrazisty ambasador.

Aby w pełni docenić to dzieło sztuki, album „Composites” będzie dostępny w wersji CD, winylowej i digitalnej.

Dzięki zaangażowaniu Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd, która jest dyrektorem Warszawskiej Opery Kameralnej i pomysłodawczynią serii płytowej Jazz z MACV, powstał ten wyjątkowy album.

Alicja Węgorzewska jest przekonana, że jazz i muzyka klasyczna zawsze były współzależne. Według niej, twórczość Bacha, Mozarta i Chopina to szereg improwizacji, które miały wpływ na ich kompozycje. Jak powiedziała w jednym z wywiadów: Nie wiadomo do końca, czy Bach grał tak, jak sugeruje zapis nutowy. Może improwizował? Ówcześni muzycy robili to na co dzień, a Chopin był wielkim mistrzem improwizacji. Wszyscy oni pozostawili po sobie wiele niezapomnianych utworów, w których można zauważyć wpływ jazzu.

Wydawnictwo, zapowiadane na 4 października, będzie następnie promowane przez trasę koncertową zaczynającą się od 4 listopada w Łodzi i zakończoną 30 listopada w Krakowie, która będzie przez Warszawę, Poznań, Katowice i Wrocław.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *