Kobiety w naszym społeczeństwie często obciążone są obowiązkami związanymi z rodziną, a jednocześnie zobowiązane są do wykonywania pracy zarobkowej. Taka sytuacja skutkuje brakiem czasu na odpoczynek i często prowadzi do wypalenia zawodowego i stresu. Mężczyźni w tym samym wieku mają około 45 minut więcej czasu wolnego dziennie niż kobiety, co pokazuje dysproporcje w obciążeniu obowiązkami.

Aby poprawić jakość życia kobiet i zapewnić im odpowiednią ilość czasu na odpoczynek, ważne jest, aby uwzględnić ich obciążenie obowiązkami domowymi i zawodowymi w przepisach prawnych, a także w projektach biznesowych. Inicjatywy społeczne i organizacje pozarządowe mogą także zapewnić kobietom wsparcie w zarządzaniu obowiązkami i wspierać ich w dążeniu do osiągania równości z mężczyznami w zakresie ilości czasu na odpoczynek i wypoczynek.

„Badanie dotyczące podziału obowiązków między kobiety i mężczyzn zrealizowane po pięciu latach przyniosło zaskakujące wyniki. Spodziewaliśmy się zmian w zakresie wykonywania czynności domowych, w związku z tym, że polskie rodziny deklarują realizowanie partnerskiego modelu rodziny. Okazuje się jednak, że opiera się on głównie na pracy zawodowej obojga małżonków, bez większego wpływu na współdzielenie obowiązków w domu. Zadania >>typowo kobiece<>typowo męskie<< coraz częściej są wykonywane wspólnie lub zamiennie” – czytamy we wstępie do opisu badań.

„To sprawia, że zwiększa się ryzyko przewlekłego stresu, zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych, astmy, zapalenia stawów i chorób autoimmunologicznych, a także prowadzi do depresji. Częstość występowania depresji w populacji kobiet jest dwukrotnie większa niż w populacji mężczyzn” – mówił podczas VII National Conference of the Onda Foundation, Italy’s National Observatory for Women and Gender’s Health Claudio Mencacci, przewodniczący Włoskiego Towarzystwa Neuropsychofarmakologii i Fundacji Onda.

Badania CBOS wskazują, że niewiele się w tej kwestii zmieniło od 2018 roku.

Niedobory snu to tylko jeden z wielu czynników wpływających na pogorszenie stanu zdrowia, jednak może być on szczególnie szkodliwy, szczególnie dla kobiet. Jest to szczególnie widoczne w ciąży oraz w okresie poporodowym.

Niepokój, stres i lęk, jakie towarzyszą matce w okresie poporodowym, często zwiększają zapotrzebowanie na sen.

Jest to szczególnie istotne, aby kobiety w tym okresie miały odpowiednią ilość snu, aby zapewnić sobie optymalny stan zdrowia.

Lekarze i naukowcy są zgodni w swojej opinii, że zdrowy sen jest ważnym elementem zdrowego stylu życia, szczególnie dla kobiet w okresie poporodowym.

„Jest to częściowo spowodowane czynnikami biologicznymi: zmiany hormonalne zachodzące u kobiet pod koniec okresu dojrzewania w okresie przedmiesiączkowym są odpowiedzialne za zwiększoną częstość zaburzeń snu i bezsenności – stwierdził Mencacci. – W czasie ciąży i połogu żeńskie hormony płciowe sprawiają, że sen jest lżejszy, skracając czas przebywania w fazie snu REM. Decydującą rolę odgrywa także aspekt społeczny: w zasadzie to matki opiekują się w nocy najmłodszymi dziećmi”.

Według badania z 2019 roku przeprowadzonego w Niemczech, długość snu kobiet, które mają pierwsze dziecko, skraca się o średnio 44 minuty w ciągu sześciu lat po porodzie, w porównaniu do okresu poprzedzającego poród. Ojcowie z kolei tracą zazwyczaj 14 minut snu. Ponadto wiele osób uważa te zaburzenia snu i trudności z zachowaniem rytmu dobowego za coś naturalnego, przez co nie szukają profesjonalnej pomocy.

Aby skutecznie zaradzić tym zaburzeniom, ważne jest, abyśmy uświadamiali sobie, że problemy związane ze snem i rytmem dobowym wymagają profesjonalnej pomocy. Można temu zaradzić poprzez dostarczanie wsparcia i wychowywanie świadomych rodziców, którzy będą w stanie rozpoznać te zaburzenia i odpowiednio zareagować.

„Uzyskane wyniki wskazują na wysoki poziom stresu, zwłaszcza wśród opiekunek, które są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia ciężkich objawów depresji, zaburzeń somatycznych, zwłaszcza wpływających na układ nerwowy i odpornościowy, a także tendencję do przyjmowania nieregularnych wzorców odżywiania się i prowadzenia siedzącego trybu życia” – powiedziała dr Marina Petrini z Centrum Doskonałości Medycyny Płci przy Włoskim Instytucie Zdrowia, która koordynowała badanie dotyczące stresu i zdrowia opiekunów rodzinnych.

Kobiety poświęcają się za innymi kosztem własnego dobrostanu

Kobiety w wieku 45–55 lat, które opiekują się starszymi i schorowanymi członkami rodziny, poświęcają się kosztem własnego dobrostanu. Przykładowo, odsetek kobiet stosujących diety i ćwiczeń fizycznych, które mają na celu zmniejszenie ryzyka chorób, jest niższy niż ten wśród kobiet nieobjętych opieką.

Zdrowie zaniedbywane w imię opieki

Dodatkowo, wiele kobiet w tym wieku, które chorują na raka, zmuszonych jest zmieniać swoje miejsce zamieszkania, aby uzyskać dostęp do specjalistycznego leczenia. Ograniczenia czasowe i finansowe sprawiają, że te kobiety często nie mają możliwości zadbania o swoje zdrowie.

Kobiety zmuszone do ograniczania dbałości o zdrowie

Kobiety w wieku 45–55 lat, które sprawują opiekę nad starszymi i schorowanymi członkami rodziny, mają mniej czasu i mniej zasobów finansowych, aby zadbać o swoje zdrowie. Na przykład badania wykazały, że odsetek kobiet, które stosują diety i ćwiczenia fizyczne mające na celu zmniejszenie ryzyka chorób, jest niższy niż u kobiet nieobjętych opieką.

Barierki czasowe i finansowe dla kobiet chorych onkologicznie

Kobiety chorujące onkologicznie są szczególnie narażone na szkody zdrowotne z powodu ograniczonych czasowo i finansowo możliwości dostępu do specjalistycznego leczenia. W badaniu przeprowadzonym przez agencję Elma Research wynika, że aż 40% z nich przeniosło się do innego regionu, aby uzyskać odpowiednie wsparcie.

„Wpływ obszaru zamieszkania jest duży, zarówno pod względem finansowym, jak i logistycznym – do tego stopnia, że duża część ankietowanych pacjentów była zmuszona zrezygnować z najlepszych dostępnych metod leczenia. Dla kobiet biorących udział w naszym badaniu największą przeszkodą jest niemożność pogodzenia skutków przeprowadzki lub perspektywy tymczasowego przeniesienia do innego regionu z obowiązkami w zakresie opieki nad rodziną” – powiedział Massimo Massagrande, dyrektor generalny Elma Research.

Biologia ma tu swoje miejsce. Płeć jest czynnikiem kluczowym dla wielu schorzeń, których mężczyźni w naturalny sposób unikają. Według badania „Zdrowie kobiet i życie zawodowe” w 2022 roku, hormonalne zmiany i dolegliwości związane z miesiączką, ciąża i problemy rozrodcze, a także przewlekłe i złożone zaburzenia mają wpływ na życie zawodowe kobiet. Skutki tych chorób, w szczególności absencja chorobowa, zdolność do pracy i wszystkie obszary zdrowia są jeszcze bardziej obciążone.

Biologia więc ma tu swoje znaczenie. Płeć ma istotny wpływ na wiele dolegliwości, które mężczyźni w naturalny sposób unikają. Norweskie badanie „Zdrowie kobiet i życie zawodowe” w 2022 roku wykazało, że hormonalna zmienność, dolegliwości związane z miesiączką, ciąża i problemy rozrodcze, a także choroby przewlekłe i złożone mają ogromny wpływ na sytuację zawodową i zdrowie kobiet, przyczyniając się do powstawania absencji chorobowej, spadku zdolności do pracy i pogorszenia warunków zdrowotnych.

Życie w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo wartościowe. Aby zachować zdrowie, wystarczy wdrożyć kilka prostych zasad. Przede wszystkim, należy się regularnie badać, obserwować swoje ciało i reagować odpowiednio na jego sygnały. Równie ważna jest zbilansowana dieta, która zapewni wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz odpowiednia ilość wody, co pozwoli na utrzymanie odpowiedniego nawodnienia. Aktywność fizyczna to kolejny element, który poprawi stan zdrowia i pomoże zachować dobre samopoczucie. Aby w pełni cieszyć się życiem, znajdź czas na relaks i znajdź sposób na realizację swoich pasji. Dzięki tym kilku prostym krokom, z pewnością zapewnisz sobie długie i zdrowe życie.

Dbając o swoje zdrowie, pamiętaj o tym, aby regularnie stosować się do prostych zasad. Należy obserwować swoje ciało oraz wybierać się do lekarza w przypadku, gdy coś cię niepokoi. Warto także wybrać dietę, która zapewni wszystkie niezbędne wartości odżywcze. Poprawi to również nawodnienie organizmu, dzięki czemu twoje samopoczucie będzie znacznie lepsze. Aby w pełni cieszyć się zdrowiem, zapewnij sobie aktywność fizyczną oraz chwilę odpoczynku – wtedy z pewnością zapewnisz sobie długie i zdrowe życie.

Przedstawione badania pokazują, że niedobór witaminy D może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Aby uniknąć niedoboru witaminy D, konieczne jest regularne suplementowanie. Wybór odpowiednich suplementów witaminowych jest bardzo ważny, aby zapewnić, że organizm otrzyma odpowiednią ilość witaminy D. Warto zapoznać się z informacjami dostępnymi w internecie i skonsultować się ze swoim lekarzem na temat diety i suplementacji. Aby zapewnić optymalne wykorzystanie witaminy D, regularne przyjmowanie suplementów może być konieczne.

Badania wskazują, że brak czasu jest jednym z największych czynników ryzyka zdrowotnego dla kobiet. Na przykład, artykuł zamieszczony na stronie MDPI wskazuje, że brak czasu jest skorelowany z wyższym poziomem stresu i depresji wśród kobiet. Z kolei na stronie Medscape można przeczytać, że kobiety, które nie mają wystarczającego czasu na odpoczynek i relaks, są bardziej narażone na choroby serca i inne problemy zdrowotne. Wreszcie, artykuł opublikowany na stronie Univadis wskazuje, że kobiety, które nie mają wystarczającego czasu, mają zwiększone ryzyko nadciśnienia i innych problemów zdrowotnych.

Brak czasu ma wpływ na zdrowie i samopoczucie kobiet na wiele sposobów. Na przykład, nie mają one czasu na zdrową dietę, ćwiczenia i odpoczynek. Brak czasu może również prowadzić do nadmiernego stresu, depresji, chorób serca i innych problemów zdrowotnych. Dlatego ważne jest, aby kobiety miały wystarczająco dużo czasu na zdrowe odżywianie, ćwiczenia i odpoczynek.

Ważne jest, aby kobiety znalazły sposoby na zarządzanie swoim czasem i znalezienie równowagi między pracą a odpoczynkiem. Mogą to osiągnąć, tworząc harmonogramy i planując wcześniej swoje działania. Może to pozwolić im na znalezienie czasu na odpoczynek i relaks oraz skuteczne zarządzanie swoim zdrowiem i samopoczuciem.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *