Po raz pierwszy Muzeum Regionalne w Stalowej Woli stało się salonem wystawowym dla Króla Jana III Sobieskiego – mówiła podczas powitania dyrektor muzeum Aneta Garanty. Dzięki inicjatywie prezydenta miasta Lucjusza Nadbereżnego pomnik trafił do Rozwadowa, który prawo lokacyjne otrzymał od króla – dodała.

Historię tę kontynuował Roman Niwierski podkreślając, że – Rozwadów zawdzięcza swoje istnienie królowi Janowi III Sobieskiemu, gdyż pod koniec XVII wieku to właśnie ten król wystawił przywilej lokacyjny dla Gabriela Rozwadowskiego, który założył to miasto, nazwane od swojego nazwiska, Rozwadowem.

Z kolei Stanisław Dziura z Charzewic, członek Kawalerii Ochotniczej w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego mówił o tym, że wiele osób chciałoby pomnik mieć
u siebie, Stalowa Wola również, ale komitet budowy pomnika nie przewiduje takiej możliwości z uwagi na fakt, że pomnik docelowo ma zostać postawiony na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu.

Związki Króla Jana III Sobieskiego z rodem książąt Lubomirskich i Rozwadowem omówił Roman Niwierski, zajmujący się dziedzictwem kulturowym w Urzędzie Miasta Stalowej Woli   

Uroczystość uświetniła Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, która zaprezentowała m.in. paradę wojsk, pokazy konne oraz taniec i muzykę dworską.

Pomnik w Rozwadowie na placu przy Muzeum Regionalnym można oglądać do 16 sierpnia br.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *