Spółki NanoSanguis S.A. (NanoGroup S.A.) i A4BEE Sp. z o.o. podpisały umowę w ramach projektu NanOX, na mocy której powstanie trzeci już prototyp urządzenia do perfuzji nerek, czyli przepływu krwi przez ten organ. Utrzymywanie perfuzji na prawidłowym poziomie umożliwia właściwe funkcjonowanie narządu.

Umowę zawarto w celu przygotowania prototypu urządzenia do uzyskania certyfikacji i produkcji wersji produkcyjnej.

Prototyp jest częścią projektu NanOX, który składa się z urządzenia i płynu perfuzyjnego do przechowywania pozaustrojowych organów przeznaczonych do przeszczepu. System ten ma umożliwić dłuższe przechowywanie organów niż obecnie możliwe oraz pozwolić na ich częściową regenerację.

„Płyn perfuzyjny NanOX 4K, dzięki zastosowaniu nanocząstek, dostarcza do organu tlen i odbiera dwutlenek węgla. Jest to cecha odróżniająca względem obecnie stosowanych płynów i rynkowego >>złotego standardu<<. Z kolei urządzenie NanOX Recovery Box pozwala na przechowywanie narządów perfundując (wysycając, przyp. red. ) je płynem NanOX 4K i jednocześnie monitoruje funkcje życiowe narządów w zakresie znacznie szerszym niż jakiekolwiek obecnie dostępne urządzenie na rynku” – wyjaśnia Piotr Mierzejewski, wiceprezes NanoGroup S.A.

Mierzejewski wyraża nadzieję, że prace nad projektem przyczynią się do stworzenia substytutu krwi, a dotychczasowe eksperymenty potwierdzają skuteczność technologii.

Prezes Mierzejewski zaznacza, że obecnie NanOX jest najbardziej zaawansowanym projektem NanoSanguis S.A.

Wcześniej NanoSanguis S.A. informowała o rekordowo długim czasie utrzymywania świńskiej nerki poza ustrojem – przez 147 godzin, czyli ponad sześć dni. Dotychczas opisano tylko jeden podobny przypadek tak długiego utrzymywania nerki poza ustrojem, jednak dotyczył on organu, który był w lepszym stanie wyjściowym.

„Łączymy tworzenie hardwar i softwar, w szczególności dla branży regulowanej związanej z technologią lifescience oraz rozwiązaniami związanymi z farmą, w tym wypadku z medical devices. NanoSanguis potrzebowała rozwiązania na styku tych działań – potrzebny był sprzęt oraz rozwiązania cyfrowe dla sprzętu oraz być może w przyszłości chmura i inne tego typu rozwiązania a na to wszystko jest jeszcze nałożona potrzeba walidacji i kwalifikacji zgodna z regulacjami” – informuje Łukasz Paciorkowski, członek zarządu A4BEE.

Firma A4BEE oferuje nowoczesne rozwiązania cyfrowe dla firm biotechnologicznych, farmaceutycznych i przemysłowych.

NanoGroup S.A. to innowacyjna firma biotechnologiczna, która łączy innowacyjne podejście do nanotechnologii z mechanizmami ograniczania ryzyka projektowego. Od 2017 roku firma jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

„Istotną rolę w nawiązaniu współpracy między naszymi spółkami odegrał związek BioForum, gdzie spotykamy się jako różne firmy: dostawcy usług i sprzętu, producenci leków, urządzeń i sprzętów medycznych” – opowiada Łukasz Paciorkowski.

NanoSanguis S.A. (NanoGroup S.A.) i A4BEE Sp. z o.o. podpisały umowę na trzeci prototyp urządzenia do perfuzji nerek w ramach projektu NanOX. Utrzymanie perfuzji na prawidłowym poziomie umożliwia właściwe funkcjonowanie narządu. Umowa ma na celu przygotowanie do wytworzenia produkcyjnej wersji urządzenia gotowego do certyfikacji.

Projekt NanOX składa się z urządzenia oraz płynu perfuzyjnego służącego do przechowywania pozaustrojowego organów przeznaczonych do przeszczepu. System ma umożliwić dłuższe przechowywanie takich organów niż obecnie oraz pozwolić na ich częściową regenerację. NanOX 4K, płyn perfuzyjny, dostarcza do organu tlen i odbiera dwutlenek węgla dzięki zastosowaniu nanocząstek, co odróżnia go od obecnie stosowanych płynów. Urządzenie NanOX Recovery Box pozwala na przechowywanie narządów perfundując je płynem NanOX 4K i jednocześnie monitoruje ich funkcje życiowe w znacznie szerszym zakresie niż inne dostępne urządzenia na rynku – wyjaśnia Piotr Mierzejewski, wiceprezes NanoGroup S.A.

„Wierzymy, że nasza współpraca będzie miała długofalowy charakter, wykraczający poza horyzont obecnej umowy i że właśnie w gronie polskich firm, na polskim gruncie będziemy dopracowywać technologię, która może stanowić światową rewolucję w dziedzinie transplantologii” – mówi Piotr Mierzejewski.

„Polska wciąż jeszcze ma wiele do nadrobienia względem chociażby średniej w UE na tym polu. Wciąż niedostatecznie dużo środków przeznaczamy na innowacje, co stanowi barierę dla wielu przedsiębiorstw. A to sprawia, że wiele startupów, zamiast szukać możliwości współpracy z innymi polskimi firmami i pracować nad rozwojem innowacyjnych pomysłów i rozwiązań, skupia się na znalezieniu środków umożliwiających przetrwanie. Poprawa systemu finansowania innowacji w Polsce na pewno pozwoliłaby nawiązywać więcej podobnych partnerstw” – mówi prezes Mierzejewski z NanoGroup.

Prezes Mierzejewski podkreśla, że finansowanie projektów jest kluczowe dla rozwoju innowacji.

Spółki NanoSanguis S.A. (NanoGroup S.A.) i A4BEE Sp. z o.o. podpisały umowę w ramach projektu NanOX, na mocy której powstanie trzeci już prototyp urządzenia do perfuzji nerek, czyli przepływu krwi przez ten organ. Utrzymywanie perfuzji na prawidłowym poziomie umożliwia właściwe funkcjonowanie narządu. Celem umowy jest przygotowanie do wytworzenia produkcyjnej wersji urządzenia gotowego do certyfikacji.

Prototyp ten jest elementem projektu NanOX. NanOX to autorski system, który składa się z urządzenia oraz płynu perfuzyjnego służącego do przechowywania pozaustrojowego organów przeznaczonych do przeszczepu. System ma umożliwić dłuższe przechowywanie takich organów, niż dostępny obecnie oraz pozwolić na ich częściową regenerację.

„Od dwóch lat widzimy dynamiczny wzrost tej branży w Polsce i sukcesy w niektórych polskich biotechach są teraz widoczne i te firmy są na wysokim poziomie rozwoju. My jesteśmy w stanie przenieść tę wiedzę z Zachodu do Polski. Zawsze zależało nam na tym, żeby wspierać polski przemysł i polską myśl inżynieryjną i byliśmy zafascynowani tym, że taka firma jak NanoGroup była w stanie z takiego akademickiego i medycznego środowiska przejść na stronę komercyjną, a my jesteśmy w stanie wpierać ich w tej podróży” – dodaje Łukasz Paciorkowski z A4BEE.


Źródło: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *