Edukacja dotycząca profilaktyki wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz ułatwienie dostępu do szczepień przeciwko HPV we wszystkich przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej są kluczowe dla zwiększenia liczby osób zaszczepionych przeciwko tej chorobie – wynika to z dyskusji Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet.

Wirus brodawczaka ludzkiego jest główną przyczyną raka szyjki macicy oraz powoduje wiele innych groźnych nowotworów u kobiet i mężczyzn, takich jak: rak prącia, rak pochwy, rak odbytu oraz nowotwory głowy i szyi. Ponadto, jest także odpowiedzialny za powstawanie wstydliwych brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych).

W trakcie Europejskiego Tygodnia Szczepień, odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet w Sejmie RP, którego tematem było „Pożegnajmy HPV – profilaktyka wirusa HPV poprzez szczepienia”. W spotkaniu, które odbyło się pod przewodnictwem posłanki Wandy Nowickiej, wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, eksperci, reprezentanci organizacji pozarządowych i pacjentów.

„W Polsce mamy program, który w dużym zakresie udostępnia szczepionki, jednak korzysta z niego niewiele osób. Mam nadzieję, że nasze spotkanie pozwoli na zdiagnozowanie barier, które uniemożliwiają wykorzystanie szczepień w szerszym zakresie” – powiedziała posłanka Wanda Nowicka.

Od 1 czerwca 2023 r. wprowadzono powszechny program szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 11-14 lat. Niestety, tylko 20% nastolatków skorzystało z tego szczepienia do tej pory.

„Polska jest krajem o jednej z największych zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy w Europie. Codziennie sześć Polek słyszy diagnozę: rak szyjki macicy, a cztery Polki umierają z tego powodu każdego dnia. Dziewczynki, które teraz się nie zaszczepią, mogą za parę lat zachorować na ten nowotwór, mogą nie urodzić dzieci. Możemy je przed tym ochronić dzięki szczepieniu przeciw HPV. Można powiedzieć, że jest to szczepionka na raka” – podkreśliła prof. Marzena Dębska z Kliniki Położnictwa i Perinatologii PIM MSWIA.

Prof. Teresa Jackowska, prezeska Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, zwróciła uwagę na konieczność obniżenia wieku szczepień dzieci do dziewiątego roku życia.

Milena Angelova, główna sprawozdawczyni Grupy Roboczej ds. Cancer Prevention Package w ramach Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES), podkreśliła znaczenie szczepień dzieci przed inicjacją seksualną.

„Niezwykle ważne jest, by ze szczepień przeciw HPV skorzystały nie tylko dziewczynki, ale również chłopcy. Tylko wtedy będzie można skutecznie wyeliminować HPV z polskiej populacji” – dodała Milena Angelova.

Edukacja w zakresie profilaktyki wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz skrócenie ścieżki pacjenta i umożliwienie wykonywania szczepień przeciw HPV przez wszystkie przychodnie w ramach POZ są kluczowe dla zwiększenia liczby szczepień przeciw tej chorobie – to konkluzja spotkania Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet.

Wirus brodawczaka ludzkiego – główna przyczyna raka szyjki macicy, powoduje też wiele innych groźnych nowotworów u kobiet i mężczyzn, takich jak: rak prącia, rak pochwy, rak odbytu czy nowotwory głowy i szyi. Jest również przyczyną powstawania wstydliwych brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych). W trakcie Europejskiego Tygodnia Szczepień, w czwartek w Sejmie RP odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet pod hasłem „Pożegnajmy HPV – profilaktyka wirusa HPV poprzez szczepienia”.

„Oceniliśmy już trudności w realizacji szczepień w ramach programu: najwięcej ośrodków wskazało na problemy w sprawozdawaniu danych o wykonanych szczepieniach. Dalszym krokiem będzie przedstawienie potencjalnych rozwiązań, aby zwiększyć wyszczepialność” – przekazała Joanna Kujawa, naczelniczka wydziału w Departamencie Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

Badanie przeprowadzone we współpracy z prof. Tomaszem Sobierajskim, kierownikiem Ośrodka Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, potwierdza potrzebę edukacji w zakresie profilaktyki HPV, szczególnie w kontekście wiedzy o szczepieniach przeciw HPV.

„Co czwarta badana osoba nie potrafiła wskazać ani jednej choroby, którą może wywoływać wirus HPV. Z kolei 85 procent badanych zadeklarowało, że zaszczepiłoby się, gdyby istniała skuteczna szczepionka przeciw nowotworom. Jednocześnie co druga badana osoba nie słyszała o szczepieniu przeciw HPV. To pokazuje, jak bardzo potrzebujemy rzetelnej edukacji zdrowotnej” – podkreślił Igor Grzesiak, wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, omawiając wyniki badania.

Według ekspertów, niska liczba zaszczepionych wynika z braku wszechstronnej kampanii edukacyjnej oraz zbyt skomplikowanego systemu raportowania wykonanych szczepień, co sprawia, że placówki opieki zdrowotnej niechętnie przystępują do programu (do tej pory jedynie około 15 proc. zdecydowało się na udział).

„Konieczne jest skrócenie ścieżki pacjenta i umożliwienie wykonywania szczepień przeciw HPV przez wszystkie przychodnie w ramach POZ. Dodatkowo, czy naprawdę tak trudno zorganizować szczepienia w szkołach?” – pytała Joanna Frątczak-Kazana z Fundacji Onkologicznej Alivia.

Organizacje takie jak Fundacja SEXEDPL podejmują działania w zakresie edukacji, m.in. poprzez kampanię „Bye Bye HPV” z patronatem Ministerstwa Zdrowia. Wspólnie z Dzielnicą Warszawa-Śródmieście zainicjowano akcję szczepień przeciw HPV w szkołach podstawowych.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *