W programie konferencji przewidziane zostały spotkania ze znakomitymi gośćmi, wykłady, warsztaty i panele dyskusyjne, które będą świetną okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na temat przyszłości i rozwoju projektu Instytutu Książki. Pięciolecie kampanii uświetni także polsko-ukraińska wystawa pt. „Czytanie relacji” oraz koncertem zespołu Piwnica św. Norberta. Bibliotekarze, bibliotekarki, edukatorzy i animatorzy, którzy wezmą udział w konferencji lub będą ją śledzić online, uzyskają praktyczne informacje, które pomogą im efektywniej realizować projekty promujące czytelnictwo.

W specjalnie przygotowanym programie znalazły się panele dotyczące m.in. bajkoterapii, bibliotek w czasie wojny, wejścia w świat książek w szkołach, pracy z dziećmi z terenów wiejskich czy gry karcianej „Świteź”.

Niewątpliwie jednym z najciekawszych wydarzeń konferencji będzie panel dyskusyjny „Programy bookstartowe na świecie”, w którym wezmą udział goście z Belgii, Litwy, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Dyskusja dotyczyć będzie m.in. tego, jak wyglądają programy bookstartowe w danych krajach, badań ewaluacyjnych i efektów dotychczasowych działań i najważniejszych sposobów promocji czytelnictwa. Warto przypomnieć, że od 2018 roku Instytut Książki jest członkiem międzynarodowej sieci EU READ oraz Global Network for Early Years Bookgifting. Konferencja będzie zatem okazją do rozmów o wspólnej wizji promocji czytelnictwa wśród dzieci w Europie, którą wspomagać mają projekty bookstartowe.

Dr Wanda Matras-Mastalerz podczas wykładu „Bajkoterapia wsparciem w sytuacjach kryzysowych” opowie o dzieciach ukraińskich w polskich bibliotekach/szkołach, a także podpowie, jak reagować na sytuacje kryzysowe, także te związane z wojną i uchodźcami.

Interesująco zapowiada się również wykład Iwony Haberny poświęcony grze karcianej, inspirowanej debiutanckim zbiorem wierszy Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”, której towarzyszy internetowa platforma wiedzy dotyczącej wierszy polskiego wieszcza. Twórcy postanowili zmienić w grę dziewięć z czternastu utworów, o pozostałych można poczytać na wspomnianej platformie.

Ważnym elementem konferencji będzie prezentacja badań ewaluacyjnych dotyczących realizacji kampanii „Mała książka – wielki człowiek” – to pierwsze tak duże badania od początku realizacji projektu.

Konferencję będzie można śledzić online w mediach społecznościowych Instytutu Książki.

Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie IK: https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,mala-ksiazka-%E2%80%93-wielki-czlowiek-swietuje-piate-urodziny-konferencja-juz-15-16-listopada,8408.html.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Mała książka – wielki człowiek”.

Źródło informacji: Instytut Książki

 


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *