Polska jest jedynym krajem europejskim nieposiadającym narodowego programu szczepień przeciwko HPV, Narodowa Strategia Onkologiczna zakładała rozpoczęcie szczepień przeciwko HPV w 2021r. dla dziewczynek, co mimo wielu zapewnień się nie stało. Na chwilę obecną została zrefundowana jedna szczepionka z częściową dopłatą pacjenta, nie ruszył jednak jeszcze narodowy program całkowicie bezpłatnych szczepień zapowiadany przez Ministerstwo Zdrowia.

Zgodnie z założeniami ww. uchwały o NSO w 2021 roku miały rozpocząć się programy edukacyjne i kampanie społeczne na temat korzyści zdrowotnych wynikających ze szczepienia przeciwko HPV. Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk realizuje ww. działania.

Każdego roku umiera 230000 kobiet, a liczba nowych zachorowań oceniana jest na 470000. Ponad 80% wszystkich zachorowań występuje w krajach rozwijających się. W Polsce odnotowuje się ok. 3000 zachorowań na raka szyjki macicy rocznie, 50% chorych umiera [1]. Szczepionka jest przełomem współczesnej medycyny, dzięki której możemy zredukować ryzyko pojawienia się infekcji wirusowej (HPV). Wiele samorządów w Polsce organizuje programy bezpłatnych szczepień przeciw HPV, jednak nie rozwiąże to problemu eliminacji zachorowań na choroby HPV-zależne.

Podczas debaty eksperci będą dyskutować o tym, kiedy nastąpi realizacja działań zapisanych w Narodowej Strategii Onkologicznej, jak realizować politykę edukacyjną, aby zwiększyć świadomość społeczną w obszarze chorób HPV-zależnych oraz tym samym wyeliminować zachorowania na raka szyjki macicy w Polsce.

Do debaty zostały zaproszone następujące osoby: prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, prof. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, dr hab. n. med. Ewa Kalinka, kierownik Kliniki Onkologii w Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Malgorzata Bogusz, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Aleksandra Rudnicka, rzecznik prasowy Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS. Debatę poprowadzi red. Katarzyna Wolska, koordynator Porozumienia na Recz Dobrych Praktyk w Szczepieniach.

[1] https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/hpv/

Organizator debaty: Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach

Więcej: https://szczepienia-ioz.pl/

Możliwość obejrzenia debaty: www.medexpress.pl

Partnerzy debaty: MSD Polska, Pfizer Polska, Sanofi Pasteur

Image


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *