Zdrada może być okrutnym doświadczeniem, które często prowadzi do rozpadu związków. Skutkiem tego może być przygnębienie, lęk i wahania nastroju, co może mieć również negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jak sobie poradzić po zdradzie? Na szczęście, istnieją sposoby, które mogą nam pomóc uporać się z tym trudnym czasem.
Badania wskazują, że do zdrady może przyczynić się wiele czynników, w tym niespełnienie w związku, zaniedbanie przez partnera, gniew, seksualne pożądanie, podniesienie samooceny, poszukiwanie różnorodności seksualnej i czynniki sytuacyjne. Sprawdzając motywy zdrady, naukowcy z University of Maryland odkryli, że wśród respondentów pojawiały się odpowiedzi dotyczące braku miłości, niewystarczającego zaangażowania w związek, a także chęci doświadczenia czegoś nowego.
„Wyniki wskazują na wieloaspektowe motywy stojące za zdradą, które wykraczają poza model oparty na deficytach w związku. Ma to znaczenie dla dalszych badań oraz psychoterapii osób w romantycznych i seksualnych związkach” – piszą naukowcy.
Badanie to dotyczyło wyłącznie młodych osób; jednakże wyciągnięcie wniosków, że wyniki są takie same dla starszych osób, jest trudne. Warto zauważyć, że pewne doświadczenia życiowe, takie jak traumatyczne przeżycia, mogą wpływać na sposób postrzegania i reagowania w zależności od wieku.
Badacze coraz częściej mówią o konsekwencjach zdrady dla psychiki. Wielu ekspertów przyznaje, że doświadczenie zdradzieckiego partnera może być traumatyczne, a nawet że niektórzy zdradzeni odczuwają zespół stresu pourazowego (PISD). Zgodnie z najnowszymi danymi, ok. 30-60% osób, które doświadczają zdrady, doświadczają też skutków PISD.
Zdrada może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Skutki dla zdrowia fizycznego mogą obejmować niski poziom energii, złe samopoczucie, bezsenność, bóle głowy lub inne dolegliwości. Przede wszystkim, osoba dotknięta zdradą może doświadczać zmian w swoim zdrowiu psychicznym. Symptomy depresji, lęku czy innych problemów natury emocjonalnej mogą stać się tak poważne, że konieczna jest terapia. Inne, naturalne reakcje to zazdrość, gniew, żal, rozdrażnienie, odległość od partnera, pogorszenie relacji społecznych, poczucie osamotnienia, niskie poczucie bezpieczeństwa, natrętne myśli i unikanie tematu zdrady. Według specjalistów z amerykańskiej platformy terapeutycznej „betterhelp”, te trudne objawy mogą utrzymywać się od kilku tygodni do kilku miesięcy, stanowiąc znaczące obciążenie dla codziennego funkcjonowania osoby dotkniętej zdradą.
Aby osiągnąć optymalny stan zdrowia po zdradzie, wskazane jest, aby zapewnić sobie długotrwałą opiekę lekarską i zadbać o swoje zdrowie fizyczne. Z badań wynika, że zdrada może mieć wpływ na zdrowie, dlatego ważne jest, aby wzmacniać swoją odporność poprzez odpowiednią dietę, ćwiczenia i regenerację. Należy również zwracać uwagę na sygnały, które wysyła ciało, aby zminimalizować skutki stresu.
Wyniki niedawnych badań przeprowadzonych na University of Ottawa, w których wzięło udział 13 ochotników, wskazują na możliwość wystąpienia uczucia lęku, spadku apetytu i libido po zdradzie. Natomiast badanie przeprowadzone na University of North Carolina w Charlotte, w którym wzięło udział 73 studentów w wieku średnio 19,5 roku, wykazało także obecność symptomów stresu pourazowego, takich jak drżenie ciała i kołatanie serca.
Chociaż jest to niewielki zbiór danych, który nie wystarcza do wyciągnięcia ostatecznych wniosków, to jednak może nam on pomóc w poznaniu ludzkich emocji. Każdy z nas może doświadczać zarówno wielkiej radości w relacjach z innymi, jak i bolesnego zranienia z powodu zdrady.
Według badań Uniwersytetu Nevady w Reno, 232 studentów, którzy doświadczyli zdrady, udowodniło, że ich postawa wobec tego zdarzenia w istotny sposób wpływała na ich samopoczucie psychiczne. Nastawienie do zdradzonego partnera lub do samego siebie w postaci obwiniania negatywnie wpływało na ich stan emocjonalny, objawiający się lękiem, depresją i zdenerwowaniem.
„Wyniki te sugerują, że percepcja niewierności partnera może być ważna i że wpływa ona na stan psychiki i związane ze zdrowiem zachowania u osoby, która nie była zaangażowana w zdradę” – piszą naukowcy.
Jednak badania pokazują, że negatywne oceny oraz wszelkie obawy przed zdradą, są szczególnie szkodliwe dla kobiet. W rezultacie często zaniedbują one swoje zdrowie i nie szukają właściwej pomocy.
Aby uniknąć takich skutków psychologicznych, ważne jest, aby zwrócić uwagę na własne potrzeby i zadbać o dobre samopoczucie. Zamiast sięgać po alkohol, warto poprosić o pomoc psychologa lub przyjaciela.
Ponadto, ważne jest, aby w sytuacji zdradzonych zainteresowanych osób, zachęcać ich do konstruktywnego porozumienia i komunikacji, a nie unikania problemu.
Badania wykazały, że w sytuacji negatywnych ocen, kobiety są szczególnie narażone na skutki ich poniesienia, które mogą obejmować zaniedbania w zakresie dbania o swoje zdrowie. Dlatego ważne jest, aby w takich sytuacjach wspierać osoby dotknięte zdradą w znalezieniu właściwej pomocy.
Wspieranie osób zdradzonych i zapewnienie im wsparcia psychologicznego, może pomóc w radzeniu sobie z taką trudną sytuacją oraz uniknięciu skutków związanych z konsumpcją alkoholu.
Dlatego ważne jest, aby nauczyć się rozmawiać i komunikować w trudnych sytuacjach, a nie wybierać łatwiejszych, ale niezdrowych rozwiązań.
„Wszyscy doświadczamy zazdrości o większym lub mniejszym nasileniu. Wiele osób znajduje się w relacjach dalekich od ideału i z różnych powodów sięga po alkohol. Zazdrość romantyczna to typowe dla gatunku ludzkiego doświadczenie, ale niewiele uwagi poświęcono jej związkom ze spożyciem alkoholu, jego nadużywaniem i towarzyszącym temu problemom. Nasze badanie wskazuje na te związki. Pokazuje też, jak nasze emocje, myśli i zachowania mogą ze sobą oddziaływać w potencjalnie szkodliwy sposób” – mówi dr Angelo DiBello, autor badania, w którym wzięło udział 277 osób (w większości kobiet).
„Uważam, że ważne jest zrozumienie miejsca, jakie romantyczna zazdrość zajmuje w szerszym kontekście problemów behawioralnych. Ostatecznie, mam nadzieję, że badania takie jak to zostaną wykorzystane do rozwoju metod zapobiegania kłopotom i pomocy osobom borykającym się z problemem alkoholowym, niską samooceną i problemami relacyjnymi” – podkreśla naukowiec.
„To temat trudny i wielowątkowy. Nie ma prostego sposobu. Bywają różne zdrady i różne związki. Ważny też jest etap relacji oraz to, jak reagują partnerzy. Jeżeli nadal chcą oni być razem, muszą dokładnie przeanalizować to, co zaszło i swoje emocje. Dotyczy to zarówno osoby skrzywdzonej, jak i krzywdzącej. Jedni chcą ratować związek, inni nie, ale to może się ujawnić później, np. w czasie terapii. Nierzadko bywa ona wskazana. Kiedy ktoś nie może sobie poradzić ze zdradą, w tym z emocjami i na przykład przez długi czas odczuwa rozpacz, to specjalistyczne wsparcie może pomóc. Warto jednak zacząć od szczerej rozmowy, wyznania winy, które jest podstawą. Tu jedna uwaga – jeśli np. zaszło tylko jednorazowe zdarzenie i ktoś jest pewien, że więcej nie chce tego zrobić i szczerze żałuje, to wyznanie partnerowi zdrady tak naprawdę najczęściej tylko uspokoi jego sumienie i nie wniesie wiele więcej. Oczywiście to zawsze jest indywidualna decyzja” – mówi dr Maciej Klimarczyk, psychiatra, psychoterapeuta, seksuolog, popularyzator wiedzy z zakresu psychiatrii i psychologii (https://www.youtube.com/c/MaciejKlimarczyk).
Uzależnienie od alkoholu jest wspomagane przez mniejsze zaangażowanie w związek i słabsze uczucie więzi z partnerem. Nieśmiałość i niska samoocena to także czynniki ryzyka rozwoju uzależnienia od alkoholu.
Aby wzmocnić relację po zdradzie, para musi poświęcić czas na budowanie zaufania i ponowne budowanie silnej więzi. Ważne jest, aby partnerzy wyrażali swoje uczucia w sposób szczery i bezpośredni.
Komunikacja i szczerość są kluczem do rozwiązywania problemów i wzmacniania relacji, a to z kolei pomaga w walce z uzależnieniem od alkoholu.
Warto też zastanowić się nad wsparciem ze strony psychologa, który pomoże parze w przezwyciężeniu trudności, jakie pojawiają się po zdradzie.
Kiedy para zaczyna pracować nad zaufaniem, odnowieniem relacji i budowaniem silnego uczucia więzi, może być w stanie wyeliminować czynniki ryzyka uzależnienia od alkoholu.
Ponadto, wsparcie bliskich i przyjaciół również może znacznie przyczynić się do odnowy i wzmocnienia relacji i wyeliminowania uzależnienia od alkoholu.
„Warto pamiętać o pewnej pułapce, w którą po zdradzie można wpaść w relacji, kiedy to ofiara staje się katem i np. całymi latami wypomina partnerowi zdradę przy każdej nadarzającej się okazji albo dopytuje się o szczegóły – np. „Czy była ładniejsza?”, „W czym on jest lepszy?” itp. To nigdy nie pomaga związkowi. Ważną rzeczą jest więc również to, aby w naprawę związku po zdradzie w pracę zaangażowały się obie strony” – wyjaśnia dr Klimarczyk.
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl