Prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Marek Działoszyński podkreślił podczas uroczystości, że oddziały Centrum zostały już uruchomione i są na nich mali pacjenci i ich rodzice.

„Oby jak najmniej było potrzeby leczenia pacjentów, ale jeżeli już, to żeby można było to realizować na jak najwyższym poziomie” – powiedział Działoszyński.

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak przypomniała, że pomysł stworzenia Centrum zrodził się ponad 10 lat temu, w czasie, kiedy w lubuskiej ochronie zdrowia był trudna sytuacja finansowa.

„O dzieci musimy my zadbać – dorośli. I chociaż potrzeb było naprawdę dużo udało się i dzisiaj możemy wszyscy razem świętować. Nie byłoby dzisiaj tego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, gdyby nie nasza obecność w Unii Europejskiej, gdyby nie fundusze europejskie, bo zwyczajnie nie byłoby nas stać na tak wielką inwestycję” – zaznaczyła marszałek Polak.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego przekazał, że utworzenie Centrum łącznie z zakupem jego wyposażenia kosztowało 180 mln zł – z czego fundusze europejskie to ponad 130 mln zł, a wkład własny tego samorządu to blisko 46 mln zł.

Pierwsze oddziały w nowym budynku rozpoczęły pracę 2 listopada br., po ich przeprowadzce z innych budynków szpitala. Centrum dysponuje łącznie 150 łóżkami na sześciu klinicznych oddziałach.

Te oddziały to: oddział pediatrii z kilkoma pododdziałami, oddział neonatologii, oddział onkologii i hematologii dziecięcej (w organizacji), oddział chirurgii i urologii dziecięcej, oddział anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci oraz oddział położniczo-ginekologiczny.

Od pierwszego grudnia br. Szpital Uniwersytecki zakontraktował z lubuskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia świadczenia na oddziały intensywnej terapii i onkologii dziecięcej; to pierwsze takie oddziały w woj. lubuskim.

W nowoczesnym czterokondygnacyjnym budynku z piwnicą, znajdują się także blok operacyjny z sześcioma salami czy zespół poradni  specjalistycznych. W placówce przy małych pacjentach mogą przebywać rodzice. Wszystkie sale są jedno i dwuosobowe z węzłem sanitarnym, a sam budynek spełnia krajowe i światowe normy szpitali pediatrycznych.

Centrum, którego budowa trwała niespełna cztery lata, miało rozpocząć działalność rok temu, jednak na przeszkodzie stanęła pandemia Covid-19. W nowym budynku został bowiem w grudniu 2020 r. uruchomiony szpital tymczasowy dla woj. lubuskiego, który funkcjonował do końca marca br.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *