W tym roku do udziału w Warszawskim Festiwalu Filmowym zgłoszono pięć tysięcy filmów z 96 krajów świata. Bilety na Festiwal są do nabycia w sprzedaży internetowej na stronie www.wff.pl, w aplikacji mobilnej GOING, a także na stronach: GOING oraz Empik Bilety. Bilety można też kupić w kinie Atlantic oraz w Multikinie Złote Tarasy.

W tym roku festiwal otworzył obraz „Niebezpieczni dżentelmeni”, w reżyserii Macieja Kawalskiego. Jest to historia czterech znakomitości zakopiańskiej bohemy z początku XX wieku. 

„Od lat lubiłem czytać Boya-Żeleńskiego, Witkacego, Josepha Conrada, więc byłem ich fanem i na pewnym etapie zacząłem szukać więcej informacji na ich temat w ich osobistych wspomnieniach” – tłumaczy reżyser filmu.

W pełnometrażowym debiucie filmowym Macieja Kawalskiego główną rolę zagrał Tomasz Kot, wcielając się w postać Tadeusza Boya-Żeleńskiego. 

„Jestem w wielkim szoku jak można prowadzić swój debiut, jak można mieć wielką świadomość filmową. Znam ten tekst od pierwszego draftu, od pierwszej wersji. Jestem zauroczony współpracą z Maćkiem, wiec dla mnie to jest przepiękna praca” – podsumował aktor pracę na planie. 

Obok Tomasz Kota w filmie będziemy mogli zobaczyć również: Andrzeja Seweryna, Marcina Dorocińskiego oraz Wojciecha Mecwaldowskiego. 

Nowością tegorocznej edycji WFF jest współpraca z Międzynarodowym Festiwalem w Odessie. Owocem tej współpracy, podyktowanej również rosyjską agresją i wojną w Ukrainie, jest Konkurs Ukraiński. Przegląd współczesnego kina ukraińskiego to z pewnością dodatkowa atrakcja dla wielu kinomanów.

Festiwal to nie tylko Konkurs Międzynarodowy. Oprócz filmów pokazywanych w 11 różnych sekcjach, organizator przygotował również szereg wydarzeń towarzyszących, w tym m.in. spotkania z twórcami oraz warsztaty. 

„Będzie u nas w roli debiutanta Volker Schlöndorff, bo nakręcił swój pierwszy film dokumentalny; będzie zdobywca Oscara, złotej Palmy i złotego Globu – Bille August; będzie nagradzany na największych Festiwalach Brillante Mendoza” – wymienia Stefan Laudyn, dyrektor Festiwalu.

Najlepsze filmy wyłoni jury, w którym znaleźli się: Camille Hardman, reżyserka i producentka z USA; Ewa Puszczyńska, producentka m.in. „Idy” oraz „Zimnej Wojny”; Zhaowei Zhang, producentka filmowa z Chin; Bogdan George Apetri, reżyser z Rumunii oraz dr Ladislav Volko, dziennikarz filmowy ze Słowacji. 

„Chciałam zobaczyć, jak filmy mogą podnosić ludzi na duchu. Filmy to nie broń do zabijania ludzi, zabijania niewinności. Filmy stanowią serce ludzkiej duszy” – oceniła Zhaowei Zhang.

Szczegółowe informacje, w tym cały program festiwalu, znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej https://wff.pl/ oraz na https://www.facebook.com/warsawfilmfestival.

Źródło informacji: WFF
 


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *