Fikcja jest wspaniała i pozwala oderwać się od rzeczywistości. Wspaniałe przygody mają swój niepowtarzalny klimat. Ale czasem warto też poddać się refleksji na temat świata rzeczywistego. Jego sekrety często bywają doskonale zobrazowane w niektórych produkcjach. Co warto obejrzeć?

Lista 6 filmów dokumentalnych odkrywających sekrety świata

Filmy dokumentalne ukazują nie tylko smutne czy tragiczne wydarzenia, chociaż tych również nie brakuje. Często zaprezentowane jest piękno świata, o który zawsze warto dbać. Dobrze jest walczyć o lepsze jutro i uczyć się na cudzych błędach, a filmy dokumentalne są na to najlepszym sposobem. Jakie tytuły zasługują na szczególną uwagę?

1. Dylemat społeczny

Jak bardzo social media ingerują w życie prywatne swoich użytkowników? Dokument od Netflixa ukazuje ich wpływ na światopogląd ludzi, a także na ich postawy, emocje i potrzeby. Big Data jest coraz częściej pojawiającym się określeniem, któremu warto się przyjrzeć. Jakie dane są kolekcjonowane przez największe firmy i w jaki sposób są wykorzystywane?

2. Ikar

Film, który daje wiele do myślenia. Okazuje się, że powiedzenie „sport to zdrowie” kończy się tam, gdzie zaczyna się sport zawodowy. Niektórzy zawodnicy i kraje zrobią niemal wszystko, aby wygrywać zawody i olimpiady. Jak daleko są w stanie się posunąć próbując rozszerzyć fizyczne możliwości człowieka? „Ikar” pokazuje nie tylko doping stosowany przez sportowców, ale także eksperymenty biologiczne, które niestety stosowane są coraz częściej. Gdzie jest granica?

3. Explained

Czasem ciężko jest nadążyć za rozwojem badań i zmianami zachodzącymi na świecie. Na szczęście pojawiają się takie filmy jak „Explained”, które tłumaczą wszystko w prosty i zrozumiały sposób, a jednocześnie są przyjemne w odbiorze. Można znaleźć tu zagadnienia dotyczące małych rzeczy, a także bieżących wydarzeń takich jak chociażby koronawirus. Omawiane są także aspekty codziennego życia, demokracja, funkcjonowanie ludzkiego umysłu i organizmu, a także pojemny temat finansów.

4. Abstrakt: Sztuka Designu

Kultura i sztuka mają znaczący wpływ na ludzkie życie. Sprawiają, że człowieczeństwo nabiera wartości. Dlatego też warto czasem zadumać się nad dziełami rysowników, malarzy, architektów i projektantów, którzy sprawiają, że świat staje się piękniejszy. Skąd czerpią swoją inspirację? Co lub kto jest ich muzą? Jakie reguły sobie narzucają i jak tworzą nowe dzieła? Wszystkie odpowiedzi znajdują się w pięknym dokumencie „Abstrakt: Sztuka Designu”.

5. Punkty Zwrotne: 11 Września i Wojna z Terroryzmem

Wiele osób wciąż pamięta szok wywołany poprzez atak terrorystyczny na World Trade Center w Nowym Jorku. Dokument „Punkty Zwrotne” bierze pod lupę to tragiczne wydarzenie i nie tylko szczegółowo analizuje sytuację z dnia 11 września, ale tez opisuje wszystkie jego następstwa. Serial opisuje przyczyny ataku, a także skutki jakie wywołał i które wciąż są odczuwalne. Był to początek działań wojennych prowadzonych w Afganistanie i Iraku, a to dopiero początek.

6. Nasza Planeta

Piękny obraz współczesnego świata przyrody. Cudowne kadry i opisy najpiękniejszych zjawisk naturalnych oraz wszelkiej maści zwierząt i roślin. Przesłanie filmu jest znane i proste: Ziemia doskonale poradzi sobie bez człowieka. Nie jest jej do niczego potrzebny. Natomiast ludzie bez Ziemi nie mają możliwości przeżycia. Warto odkryć prawdziwą magię trzeciej planety od Słońca.

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *