Według najnowszych badań, regularne spożywanie kawy może znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju przewlekłych chorób wątroby oraz ryzyko związane z nimi zgonu. Opublikowane w BMC Public Health wyniki pokazują, że osoby regularnie pijące kawę miały o 21 proc. mniejsze ryzyko rozwoju przewlekłej choroby wątroby, o 20 proc. mniejsze ryzyko stłuszczeniowej choroby wątroby oraz aż o 49 proc. mniejsze ryzyko zgonu związane z tą chorobą w porównaniu z osobami niepijącymi kawy.
Badania prowadzone w USA, Meksyku i Portugalii wykazały podobne wyniki, które jednoznacznie potwierdzają zmniejszenie ryzyka rozwoju metabolicznego stłuszczenia wątroby MAFLD (dawniej określanego jako niealkoholowe stłuszczenie wątroby NAFLD), zwłaszcza u chorych z cukrzycą typu 2.
Nasze krajowe badania przeprowadzone w ramach programu edukacyjnego „Kawa i Zdrowie” przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny jednoznacznie potwierdzają, że kawa poprzez zawartość antyoksydantów, diterpenów wpływa na poprawę funkcji wątroby, stymuluje enzymy detoksykacyjne i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób wątroby.
Nowe badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców wykazały, że wszystkie rodzaje kawy, w tym także bezkofeinowa, rozpuszczalna i mielona, mają korzystny wpływ na zdrowie wątroby. Dotychczasowa wiedza na temat zdrowotnego oddziaływania kawy była ograniczona, dlatego te nowe ustalenia są istotne dla zdrowia publicznego.
„To prawdopodobnie neguje jakiekolwiek korzyści dla zdrowia serca” – ostrzega American Heart Association.
Źródło informacji: pap-mediaroom.pl