Od 1 czerwca wszystkie dzieci w wieku 12 i 13 lat będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Wszystkie szkoły, lekarze rodzinni oraz placówki zdrowia w całej Polsce są zobowiązani do informowania rodziców o tym programie i jego zaletach. Dzięki temu rodzice będą mogli uchronić swoje dzieci przed groźnymi powikłaniami związanymi z HPV.

Według najnowszych doniesień Ministerstwa Zdrowia, w magazynie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych znajduje się już zapas szczepionek na HPV.

Prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”, Irena Rej, w rozmowie z serwisem Prawo.pl poinformowała, że program szczepień obejmie dzieci z roczników 2010 i 2011. Przewidziane są dwie szczepionki – dziewięciowalentna i dwuwalentna – i dotyczy on łącznie 709 tys. dzieci.

Chociaż Prawo.pl wskazuje, że cała procedura szczepienia przeciw HPV jest bezpłatna, brakuje informacji o tym, kto i gdzie może się zaszczepić. W związku z tym pojawia się pytanie, czy program szczepień przeciwko HPV osiągnie odpowiednią frekwencję.

„Nie ma żadnej informacji o kampanii edukacyjno-informacyjnej. Zmarnowano tyle czasu, mimo wiedzy o stosunku Polaków do szczepień. Mało kto wie, że takie szczepienia będą, kto może z nich korzystać i kto je będzie prowadził” – informuje Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska” na łamach serwisu Prawo.pl.

Nowe zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia oznacza, że informacje o szczepieniu na HPV będą musiały trafić do elektronicznej Karty Szczepień. To samo tyczy się szczepień na COVID-19 i grypę – wynika z opublikowanych zarządzeń.

Korzystanie z elektronicznej Karty Szczepień zostało wprowadzone celem usprawnienia dokumentowania szczepień. Oznacza to, że dane o szczepieniu na HPV, COVID-19 oraz grypę będą musiały trafić do tego systemu.

Zakażenie wirusem HPV najczęściej występuje u osób aktywnych seksualnie, szczególnie w pierwszym okresie po rozpoczęciu współżycia. Co najmniej 80% dorosłych w pewnym momencie swojego życia będzie miało styczność z HPV. Te zakażenia mają niekorzystny wpływ na zdrowie, zwłaszcza na odbyt, pochwę, srom, prącie, usta i gardło oraz skórę głowy i szyi – ostrzega Prawo.pl.

Od 1 czerwca 2023 r. osoby w wieku od 9 do 26 lat będą mogły skorzystać z darmowych szczepień przeciwko wirusowi HPV. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, kliknij link: https://www.prawo.pl/zdrowie/darmowe-szczepienia-na-hpv-od-1-czerwca-2023-r,521344.html. Od 1 czerwca 2023 r. darmowe szczepienia przeciwko wirusowi HPV będą dostępne dla osób w wieku od 9 do 26 lat.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *