Po pięcioletniej przerwie, na polskim rynku ponownie zagości prestiżowy międzynarodowy konkurs innowacji w medycynie i farmacji – PRIX GALIEN. Kapituła konkursu, w której zasiadają wybitne osobistości ze świata nauki, jest przewodniczona przez prof. dr hab. n. med. Cezarego Szczylika. Gala wręczenia nagród będzie uświetniona wystąpieniami polskich i międzynarodowych naukowców, którzy po raz pierwszy w naszym kraju wezmą udział w Galien Forum.

Od ponad 50 lat na całym świecie odbywa się konkurs Prix Galien, w którym mogą wziąć udział innowacyjne firmy farmaceutyczne, naukowcy, instytucje badawcze oraz producenci innowacyjnych produktów i technologii medycznych. Co dwa lata organizowana jest edycja Prix Galien International, która wyłania najbardziej innowacyjne produkty oraz technologie medyczne na skalę globalną spośród zwycięzców poszczególnych krajów. Prix Galien stanowi historię nowoczesnej medycyny, a medal przyznawany w konkursie jest porównywany do Nagrody Nobla.

„Prix Galien to od kilkudziesięciu już lat jedyna w skali międzynarodowej, tak prestiżowa nagroda wskazująca które z osiągnięć w badaniach nad nowymi cząstkami, lekami i technologiami są rzeczywistym przełomem.” – powiedział prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik, przewodniczący kapituły Prix Galien Polska. „Jest objawem uznania dla tych, którzy pracowali nad ideami powstania nowych cząstek, ich wyprodukowaniem, ale także dla tych, którzy prowadzili badania kliniczne uwiarygadniające efektywność nowych terapii. Cieszę się, że Prix Galien Polska wznawia swoją aktywność i bierze udział w międzynarodowym ruchu szacowania, ważenia istotności odkryć nowych, innowacyjnych technologii i produktów. Robimy to dla nas, dla pacjentów. W końcu my też kiedyś będziemy pacjentami” – dodał.

W polskiej kapitule Prix Galien zasiadają:

– prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik,
– prof. dr hab. n. med. Krzysztof Jerzy Filipiak,
– prof. dr hab. n. med. Anna Latos-Bieleńska,
– prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki,
– prof. dr hab. n. med. Marcin Gruchała,
– prof. dr hab. n. med. Karina Jahnz-Różyk,
– prof. dr hab. n. med. Monika Adamczyk-Sowa,
– prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski,
– prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki,
– prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska-Wyszkowska,
– prof. dr hab. n. med. Jarosław Reguła,
– prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta,
– prof. dr hab. n. med. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak,
– prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki,
– prof. dr hab. n. med. Adam Torbicki,
– prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz,
– prof. dr hab. n. med. Robert Gil,
– p. Dorota Hryniewiecka-Firlej

Nagrody zostaną przyznane w ośmiu kategoriach głównych:

– Najlepszy innowacyjny produkt farmaceutyczny
– Najlepszy innowacyjny produkt biotechnologiczny
– Najlepszy innowacyjny lek na choroby rzadkie/sieroce
– Najlepsza innowacyjna technologia medyczna
– Najlepszy innowacyjny produkt cyfrowy
– Najlepszy start-up
– Najlepszy program profilaktyczny
– Najlepsza kampania promująca zdrowie

Kapituła Prix Galien Polska przyzna także nagrodę Pro Bono Humanum dla osoby lub organizacji, która wniosła przełomowy wkład w ochronę zdrowia w naszym kraju. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 19 listopada br. w Warszawie.

Tego samego dnia naukowcy i innowatorzy z różnych krajów spotkają się na Galien Forum. Polska edycja tego wydarzenia przyciągnie mówców, dyskutantów i uczestników z naszego kraju i innych regionów Europy, a także prelegentów z USA. To będzie okazja do wymiany poglądów i spotkania z najbardziej wpływowymi osobami zaangażowanymi w ochronę zdrowia.

Patronat honorowy nad konkursem obejmują Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek oraz Prezes PAN prof. Marek Konarzewski.

Prix Galien: Co to jest?

Nagroda Prix Galien jest przyznawana jako uznanie dla autorów innowacyjnych produktów leczniczych, wyrobów medycznych, technologii medycznych oraz jako wyróżnienie dla przełomowych dokonań i odkryć naukowców. Konkurs ten ma międzynarodowy zasięg i odbywa się globalnie, m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Luksemburgu, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Indiach i krajach Afryki. Co dwa lata odbywa się międzynarodowa edycja konkursu, w której wyłaniany jest innowacyjny produkt na skalę globalną spośród zwycięzców lokalnych konkursów. W 2024 roku międzynarodowa edycja odbędzie się w Rzymie. Prix Galien zostało założone przez Rolanda Mehl, który ufundował nagrodę w 1970 roku. W komitecie założycielskim amerykańskiej kapituły zasiadało ośmiu laureatów Nagrody Nobla. Dziś Prix Galien jest jednym z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie medycyny i farmacji. Konkurs w Polsce i Europie Środkowej organizuje Fundacja na Rzecz Innowacji w Medycynie i Farmacji z siedzibą w Warszawie.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *