Fani teatru będą mieli okazję zobaczyć m.in. zrealizowane przez kobiety spektakle – „Spartakus. Miłość w czasach zarazy” w reżyserii Jakuba Skrzywanka, „Sen srebrny Salomei” w reżyserii Piotra Cieplaka, „Czego nie widać” w reżyserii Jana Klaty, „Ulisses” w reżyserii Mai Kleczewskiej oraz „Rodzeństwo” w reżyserii Krystiana Lupy.

Festiwal poleca:

 • „Spartakus. Miłość w czasach zarazy” w reżyserii Jakuba Skrzywanka
 • „Sen srebrny Salomei” w reżyserii Piotra Cieplaka
 • „Czego nie widać” w reżyserii Jana Klaty
 • „Ulisses” w reżyserii Mai Kleczewskiej
 • „Rodzeństwo” w reżyserii Krystiana Lupy

Nie zapomnijmy także o wielu innych interesujących spektaklach, które będą miały miejsce podczas XXIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału i doświadczenia autorskiego teatru na żywo!

Teatr w obliczu przemocy

Ostatnim spektaklem jest „Ptasznik z Tyrolu” z Teatru Śląskiego w Katowicach, który zostanie zaprezentowany 18 marca. Akcja dzieje się w okupowanej Austrii. Reżyser Krzysztof Mieszkowski wyraźnie nawiązuje do sytuacji obecnej w Polsce, w której szczucie, uprzedzenia i nienawiść wciąż są obecne. W „Ptaszniku” trudno przewidzieć, kto zwycięży – dobro czy zło. Jak zawsze w teatrze Mieszkowskiego, nie zabraknie w tym spektaklu wątku patriotycznego.

Teatr może służyć jako narzędzie do wyrażenia tego, co trudno wyrazić słowami. Wszystkie trzy spektakle poruszają ważny temat przemocy, który jest obecny w naszym życiu codziennym. Jednakże pozwalają one widzom na to, by w bezpieczny sposób przeżywać i reflektować nad trudnymi doświadczeniami.

Kontynuujmy dyskusję

Oprócz tego, że teatr może być środkiem wyrażania sytuacji, w których przemoc jest obecna, może on także służyć jako forum, na którym możemy o nim dyskutować. To, że te trzy spektakle w ten sposób podejmują ten temat, jest dowodem na to, że teatr może być szczególnie ważnym narzędziem w poszukiwaniu kreatywnych rozwiązań trudnych problemów.

Poniżej znajdują się przykłady działań, przez które możemy kontynuować dyskusję na temat przemocy:

 • Uczestnictwo w warsztatach teatralnych i debatach po spektaklach
 • Udział w konferencjach i panelach dyskusyjnych
 • Korzystanie z mediów społecznościowych, aby wyrazić swoje przekonania na temat przemocy
 • Zgłaszanie protestów i inicjowanie dyskusji na temat przemocy

Jesteśmy współodpowiedzialni za wypracowanie i wprowadzenie skutecznych rozwiązań dotyczących przemocy. Poprzez dyskusję, wykorzystanie teatru jako narzędzia do wyrażania i debaty możemy wspólnie wypracować kreatywne rozwiązania tego problemu.

Konflikt a sztuka

Konflikt jest ważnym tematem w sztuce Juliusza Słowackiego. Sen srebrny Salomei ukazuje, jak wojna i bunt wpływają na losy ludzi. Przedstawia także skutki politycznych intryg oraz problemy związane z nierównością społeczną. Słowacki zwraca uwagę na relacje między biednymi a bogatymi, a także na znaczenie prawdy i sprawiedliwości. W spektaklu prezentowanym podczas Festiwalu 16 i 17 marca będzie można zobaczyć, jak te tematy wybrzmiewają w kontekście współczesnym.

Kontekst współczesny

Konflikty współczesności mają podobny charakter do konfliktów opisanych przez Słowackiego. Pomimo postępu cywilizacyjnego i technologicznego, ludzie nadal starają się osiągnąć władzę i bogactwo kosztem innych. Zmiany w polityce i społeczeństwie są często przyczyną nierówności społecznych i zwiększonego napędu do konfliktu. Dlatego ważne jest, abyśmy wciąż dyskutowali i szukali sprawiedliwych rozwiązań. Może wtedy w końcu osiągniemy pokój i sprawiedliwość, o których marzył Słowacki.

Nasza współczesność jest również okazją do zastanowienia się nad znaczeniem wolności, szczególnie w sytuacjach, gdy ograniczają ją polityczne intrygi i konflikty. Oprócz tego, warto zastanowić się nad zmianami, jakie zaszły w polsko-ukraińskich relacjach. Zrozumienie historii pomaga nam lepiej zrozumieć obecną sytuację i wyciągnąć wnioski. Przedstawienia oferowane przez Festiwal 16 i 17 marca pozwalają nam na to, abyśmy mieli okazję przyglądać się temu z bliska.

Wiele jeszcze możemy się dowiedzieć, gdy przyjrzymy się bliżej dziełom sztuki, takim jak Sen srebrny Salomei, i zastanowimy się nad nimi. Poprzez obserwacje i refleksje możemy poznać lepiej naszą przeszłość, obecne trudności i przyszłe wyzwania, a także wyciągnąć wnioski i wskazówki, które pomogą nam w budowaniu lepszego świata.

Dlatego warto wziąć udział w takich wydarzeniach jak Festiwal 16 i 17 marca, aby zgłębić tematy konfliktu i wolności, a także poznać inne klasyczne dzieła literatury i sztuki.

 • Festiwal pozwala nam poznać sztukę z innej perspektywy,
 • ułatwia zdobycie wiedzy o historii i obecnych wydarzeniach,
 • i daje nam okazję do dyskusji na tematy ważne dla naszej przyszłości

Jest to zatem doskonała okazja, aby zacząć kształtować naszą wizję lepszego świata.

Program Festiwalu

 • 7 marca: otwarcie Festiwalu, pokaz spektaklu „Tango” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej
 • 8 marca: pokaz spektaklu „3 x T” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz
 • 9 marca: premiera spektaklu „Klątwa” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego
 • 10 marca: pokaz spektaklu „Pokój z widokiem” w reżyserii Eweliny Marciniak

Zapraszamy na wszystkie spektakle!

W trakcie Festiwalu odbędą się także spotkania z twórcami teatralnymi oraz warsztaty teatralne dla młodzieży.

Udział w naszym Festiwalu to wyjątkowa okazja, aby poznać twórczość najwybitniejszych polskich reżyserów i poczuć ducha teatru.

Do zobaczenia na Festiwalu!


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *