Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach, jako platforma ekspertów medycznych, osób związanych ze światem nauki oraz przedstawicieli organizacji pacjentów kształtuje merytoryczną dyskusję nt. szczepień ochronnych w przestrzeni publicznej oraz buduje zaufanie wokół szczepień. Jednym z obszarów zainteresowań inicjatywy są szczepienia ochronne kobiet w ciąży oraz ochrona przed chorobami zakaźnymi małych dzieci. W związku z powyższym 16. grudnia br. odbędzie się debata pn.: „Krztusiec realne zagrożenie dla dzieci oraz kobiet w ciąży – leczenie oraz dostępność do szczepień ochronnych”

Krztusiec to choroba zakaźna, często o ostrym przebiegu, która jest wywoływana przez bakterię Bordatella pertussis. Objawy oraz ich nasilenie mogą zależeć od wielu czynników takich jak wiek, ogólny stan zdrowia. Wbrew powszechnej opinii na chorobę tę można zachorować w każdym wieku, ale najgroźniejsza jest dla niemowląt w wieku poniżej 6. miesiąca życia.

Najskuteczniejszą formą zapobiegania krztuścowi jest szczepienie, którego celem jest zapewnienie ochrony bezpośredniej i pośredniej najmłodszym dzieciom, osób z ich otoczenia, młodzieży oraz dorosłym. Niemowlęta w wieku poniżej 6. miesiąca życia są najbardziej narażone na rozwój ciężkich powikłań po przechorowaniu krztuśca. Większość kobiet w ciąży ma niskie stężenia przeciwciał przeciw krztuścowi, w związku z tym noworodki nie są wystarczająco chronione przez przeciwciała matki. Szczepienia w trakcie ciąży lub podczas przygotowania do niej wprowadzane są w coraz większej liczbie krajów. Podanie ich we właściwym okresie ciąży pobudza układ immunologiczny kobiety ciężarnej do wytwarzania przeciwciał przeciw tej chorobie, a to pozwala natomiast na przekazanie ich przez łożysko nienarodzonemu jeszcze dziecku.

W ostatnim czasie w wyniku prac kilku towarzystw naukowych Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej oraz Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, powstały rekomendacje dotyczące szczepień kobiet ciężarnych, ze szczególnym uwzględnieniem szczepienia przeciw krztuścowi. Głównym celem dokumentu jest zwrócenie uwagi lekarzy ginekologów na szczepienia kobiet w czasie ciąży. Mimo standardów europejskich w Polsce do tej pory nie było szczegółowych wytycznych oraz nie zalecano szczepień w czasie ciąży.

Do debaty zaproszeni zostali uznani eksperci: prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, prof. Aneta Nitch-Osuch, konsultant wojewódzki ds. epidemiologii, kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego, Warszawski Uniwersytet Medyczny, dr hab. n. med. Paweł Miotła, II Katedra i Klinika Ginekologii, Uniwersytet Medyczny w Lublinie oraz Katarzyna Parafianowicz, prezes zarządu, Fundacja Serca Dziecka. Debatę poprowadzi red. Piotr Wojcik, Medexpress.pl.

Organizator debaty:

Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach

Więcej: https://szczepienia-ioz.pl/

Możliwość obejrzenia debaty: www.medexpress.pl

Partnerzy debaty:

MSD Polska, Pfizer Polska, Sanofi Pasteur

Obecność na kanałach social media:

https://www.linkedin.com/company/42426882

KONTAKT:

Katarzyna Wolska

koordynator projektów ds. promocji zdrowia

e-mail: katarzyna.wolska@ioz.org.pl

tel. 607 290 498

Źródło informacji: Instytut Ochrony Zdrowia

 


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *