10 stycznia odbyła się debata pt. „Wyzwania na rok 2023 w polskiej medycynie”, podczas której eksperci z takich dziedzin, jak kardiologia, onkologia, diabetologia, neurologia i podstawowa opieka zdrowotna, wskazali kierunki rozwoju, w których powinna zmierzać polska medycyna.

POZ podstawą piramidy opieki zdrowotnej

„System opieki zdrowotnej często obrazowany jest w formie piramidy. Jej podstawę stanowi opieka podstawowa (POZ), a w tej dziedzinie rok 2023 r. będzie kontynuacją zmian zapoczątkowanych w 2022 r., kiedy wprowadzono model opieki koordynowanej” – zapewnia dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UM we Wrocławiu, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. – 2023 r. upłynie w medycynie rodzinnej pod znakiem wdrożenia opieki koordynowanej. W tej chwili umowy podpisało ok. 10 proc. świadczeniodawców. To największa zmiana systemowa od momentu powstania POZ. Dla jej powodzenia ważna jest też zmiana mentalności”- zaznacza.

Z kolei dr n. ekon. Małgorzata Gałązka Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, zwróciła uwagę, że należy pracować nad kompetencjami zdrowotnymi pacjentów, by zrozumieli oni i w pełni wykorzystali możliwości, jakie stwarza im zmiana w podstawowej opiece zdrowotnej.

„Pacjent w AOS powinien zostać skonsultowany, a następnie przekazany z powrotem do gabinetu lekarza rodzinnego” – wskazała.

Natomiast prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przypomniała, że w Polsce tylko na jedną z chorób cywilizacyjnych – cukrzycę – choruje ok. 3 mln osób i żaden system AOS nie byłby w stanie objąć opieką tak licznej populacji pacjentów. 

„Potrzebujemy wsparcia lekarzy rodzinnych. Tym bardziej, że na naszych oczach w diabetologii dokonuje się prawdziwa rewolucja” – powiedziała specjalistka.

Priorytety refundacyjne

W opiece nad pacjentami z chorobami populacyjnymi ważna jest nie tylko dobra organizacja systemu ochrony zdrowia, ale także dostęp do nowoczesnych terapii, o których mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

„Priorytetem refundacyjnym w minionym roku były m.in. potrzeby zdrowotne pacjentów z chorobami populacyjnymi, stąd zmiany w kardiologii i diabetologii. W 2023 r. naszym celem będzie dalsza poprawa standardów leczenia w tych obszarach” – zapewnił wiceszef MZ.

Do postępów w refundacji odniosła się prof. dr hab. n. med. Monika Adamczyk-Sowa, prezes Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, która stwierdziła, że rok 2022 r. był przełomowy, jeśli chodzi o dostęp do nowoczesnych technologii terapeutycznych w ramach programów lekowych.

„Pojawiły się nowe opcje leczenia m.in. w terapii migreny zgodnie z rekomendacjami międzynarodowymi” – przypomniała.

Fokus na profilaktykę

Ważnym wątkiem wskazanym przez ekspertów była profilaktyka zdrowotna. W ich ocenie w tej kwestii jest wiele do nadrobienia, m.in. w dziedzinie kardiologii.

„W obszarze kardiologii zaniedbano prewencję i profilaktykę. Polska nadal jest krajem wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. W dalszym ciągu w Polsce choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów. Mamy więc wiele do zrobienia”- podkreślił prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

Ekspert jest także pełnomocnikiem ministra zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032 i jego ocenie program ten jest odpowiedzią na wyzwania w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia.

Z kolei w onkologii odpowiedzią na wyzwania w opiece nad pacjentami z chorobami nowotworowymi jest m.in. Krajowa Sieć Onkologiczna. Projekt ustawy o KSO został przyjęty przez Radę Ministrów. Zgodnie z zapowiedziami, ma ona wejść w życie na początku drugiego kwartału 2023 r.

„Krajowa Sieć Onkologiczna to element porządkowania. Już ponad 10 lat temu na świecie zrozumiano potrzebę koordynacji. Idziemy drogą, która została wytyczona kilkanaście lat temu i jej zasadność jest potwierdzona – podkreślił prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie, Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej. – Koordynacja opieki onkologicznej to przyszłość. Wyzwaniem w tym zakresie jest stworzenie w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej centrów kompetencji dla poszczególnych nowotworów” – dodał.

Prof. Maciej Krzakowski zwrócił również uwagę na lekarzy POZ, którzy odgrywają dużą rolę w profilaktyce przeciwnowotworowej.

Źródło informacji: Puls Medycyny


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *