W poniedziałek, 3 października w stołecznej Bibliotece Narodowej odbyła się konferencja „Fundusze Europejskie w kulturze”, podczas której podsumowano wdrażanie funduszy strukturalnych w sektorze kultury. Rozmawiano też o nowej perspektywie unijnej dla tego obszaru. 

Przemysław Kalinka, ekspert ds. gospodarczych Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce podkreślił, że Polska przeznaczyła bardzo wiele środków unijnych na sektor kultury.

„Można powiedzieć, że pod tym względem jesteśmy ewenementem w skali Europy. Mówimy tu o wsparciu rzędu 2 mld euro w perspektywach finansowych: 2007-2013 i 2014-2020” – zaznaczył przedstawiciel KE. 

Kalinka pogratulował instytucjom zaangażowanym we wdrażanie funduszy UE na kulturę oraz beneficjentom za to, że „środki zostały spożytkowane w sposób efektywny i czasowy”.

„Można powiedzieć, że to wydatkowanie zakończyło się sukcesem” – dodał. 

Odnosząc się do wsparcia kultury w nowej perspektywie 2021-2027 Kalinka powiedział, że „nadal będzie to ważny obszar wsparcia” w ramach unijnej polityki spójności. 

„Alokacja w programie FEnIKS, czyli Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko będzie jeszcze wyższa niż w poprzednim programie Infrastruktura i Środowisko, i wyniesie 600 mln euro samego wsparcia unijnego na sektor kultury” – podkreślił przedstawiciel KE.

Jak dodał, w pewnym sensie będzie to kontynuacja wsparcia m.in. dla ochrony obiektów zabytkowych i udostępniania zasobów kultury społeczeństwu.

„To co się zmieni to duży nacisk na kwestie ekologiczne, czyli np. w zakresie efektywności energetycznej, oraz większy nacisk na cyfryzację, czyli prezentację zasobów kultury w formie cyfrowej” – wyjaśnił Kalinka. 

Jego zdaniem pierwsze konkursy dla beneficjentów programu FEnIKS mogą ruszyć już pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.

„Polskie instytucje muszą wykonać jeszcze szereg działań przygotowawczych, w tym m.in. zatwierdzić kryteria wyboru projektów. Tak więc do uruchomienia pierwszych naborów minie jeszcze kilka tygodni” – powiedział Kalinka.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
 


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *