Balázs Bágyi, dostojny perkusista jazzowy z Węgier, zawita do Polski na trasie koncertowej w kwietniu. Od 12 do 20 kwietnia będzie można go usłyszeć w Lublinie, Szczecinie, Warszawie oraz we Wrocławiu. Nie przegap okazji, by usłyszeć jego niepowtarzalną grę na perkusji!

Balázs Bágyi, węgierski perkusista i kompozytor, przez ostatnie dwa dziesięciolecia wzbudzał podziw na scenie jazzowej, nie tylko we Węgrzech, ale także na całym świecie. Jego unikalny styl gry na perkusji, bogaty w melodie, zapewnia słuchaczom niezwykłe wrażenia muzyczne, a jego twórczość obejmuje wszystkie gatunki, w których występuje jako członek wielu zespołów.

Balázs Bágyi New Quartet rozpoczyna swoją trasę koncertową w A Propos Jazz Club w Wałbrzychu (11.04). Następnie zespół zawita do Vertigo Jazz Club we Wrocławiu (12.04), Centrum Kultury Victoria w Gliwicach (13.04), klubu Pod Filarami w Gorzowie Wielkopolskim (14.04) oraz Jassmine w Warszawie (15.04). Muzycy zagrają również ramach cyklu Szczecin Jazz Poleca w klubie Jazzment (16.04), Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie (17.04), Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (19.04) oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (20.04). Cała trasa jest organizowana przez Fundację JAZZ PO POLSKU, a Balázs Bágyi New Quartet po raz kolejny zawita do Polski, po tym, jak zespół wystąpił na 40. edycji festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w 2016 r.

„Aktualna muzyka kwartetu Balázs Bágya zawiera obecnie mniej folkowych brzmień w porównaniu do poprzednich albumów. Jest to czysty, akustyczny jazz, oparty na elementach post-bop, czyli stylu wywodzącego się z lat 60. Trasa koncertowa w Polsce jest kolejnym projektem, który realizujemy w ramach dwustronnej współpracy kulturalnej, której ideę chcemy promować w przyszłości” – mówi Jakub Krzeszowski, twórca Fundacji JAZZ PO POLSKU, organizatora trasy.

Balázs Bágyi jest wspierany przez zespół młodych, zdolnych muzyków z Budapesztu, w skład którego wchodzą: Soso Lakatos, saksofonista z niezwykłą energią, Dezső Oláh, pianista o klasycznym wykształceniu i zwycięzca Nagrody Junior Prima, oraz Péter Oláh, jeden z najwybitniejszych kontrabasistów wśród węgierskich muzyków tego pokolenia.

Balázs Bágyi jest wspierany przez młodszych muzyków z Budapesztu – energicznego saksofonistę Sośka Lakatos, uznanego pianistę Dezső Oláha, który otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych nagród węgierskich, oraz jednego z najbardziej zdolnych kontrabasistów, Pétera Oláha.

Balázs Bágyi New Quartet zdobył międzynarodową sławę dzięki swoim świetnym występom na trasach koncertowych w USA, a także na wielu europejskich festiwalach jazzowych, w tym na Bratislava Jazz Days, Bansko Jazz Festival, Nisville, Mosaic Jazz Sibiu, Sarajevo Winter, Petrovac Jazz Festival, Skopje Summer Festival oraz Jazz Juniors w Krakowie. Ponadto zespół był gościem Nine Gates Jazz Festival w Pekinie, a w 2018 r. wydał album „Chinese Suite” we współpracy z szanghajskim trębaczem, Li Xiaochuanem.

W 2016 roku zespół otrzymał nagrodę Gramofon Magazine za album „Homage to Shakespeare”, na którym gościnnie wystąpiła Kriszty Pocsai. W tym samym roku czytelnicy węgierskiego portalu JazzMa.hu wybrali ich jako „zespół roku”, a lider kwartetu Balázs Bágyi został laureatem tytułu „kompozytora roku”. Muzycy kwartetu prezentują publiczności oryginalny repertuar, stworzony przez Bágyi.

Fundacja JAZZ PO POLSKU organizuje trasę koncertową Balázs Bágyi New Quartet Live in Poland 2023, wspieraną przez Ambasadę Węgier w Warszawie, Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury, Instytut Dyplomacji Gospodarczej oraz „Jazz Forum” jako patronem medialnym.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *