In a groundbreaking 12-year global agreement, the league has named the exclusive provider of on-court uniforms and apparel, promising to bring innovation and storytelling to the next generation of players and fans.

Coraz większa uwaga jest zwracana na zagrożenia związane z obecnością substancji endokrynnie czynnych (ang. Endocrine Disrupting Chemicals, EDC), które zakłócają działanie układu hormonalnego. Te szkodliwe substancje znajdują się w produktach codziennego użytku, takich jak odzież, opakowania żywności czy kosmetyki. Według najnowszego badania Eurobarometru, aż 84% Polaków martwi się wpływem chemikaliów na zdrowie. Istnieje powód do obaw, ponieważ EDC mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych, nowotworów i negatywnie wpływać na rozwój dzieci. Organizacja Health and Environment Alliance (HEAL) wzywa decydentów do większego zaangażowania w ograniczenie narażenia na szkodliwe chemikalia na szczeblu unijnym i krajowym. HEAL przedstawia także 10 praktycznych wskazówek, jak unikać chemikaliów w domu i jego otoczeniu.

Coraz więcej produktów, z których korzystamy na co dzień w naszych domach, zawiera szkodliwe chemikalia. Ostatnie raporty, takie jak doniesienia UOKiK, wskazują, że normy dotyczące zawartości chemikaliów w niektórych produktach mogą być przekroczone nawet kilkaset razy. Szacuje się, że aż 73% chemikaliów stosowanych w przemyśle UE może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie.

„Tysiące substancji używanych m.in. do produkcji tworzyw sztucznych, farb, detergentów, ubrań, mebli, kosmetyków czy leków, może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie” – mówi dr n. med. Aleksandra Rutkowska, biotechnolog, adiunkt Uniwersytetu Gdańskiego oraz prezes startupu DetoxED (detoxed.pl). „Spotykamy się z nimi na co dzień – są niewidoczne, a jednocześnie niezwykle szkodliwe. Mają zdolność przenikania do krwioobiegu podczas kontaktu ubrań i kosmetyków z naszą skórą, spożywania wody lub żywności czy wdychania kurzu domowego. Na szczęście badania naukowe pokazują, że nie jesteśmy bezbronni i stosując proste rozwiązania w życiu codziennym możemy zmniejszać nasze narażenie oraz chronić się przed chorobami cywilizacyjnymi” – zaznacza.

Według danych Eurobarometru, znaczna większość Polek i Polaków wyraża obawy związane z wpływem szkodliwych chemikaliów na zdrowie. 25% ankietowanych zdecydowanie się zgadza, a 57% raczej zgadza się z tym stwierdzeniem. Co więcej, 27% zdecydowanie niepokoi się, a 60% raczej niepokoi się potencjalnymi skutkami zdrowotnymi ekspozycji na PFAS, czyli na tzw. wieczne chemikalia. To prawie 90% populacji.

Aby zapewnić bezpieczeństwo przed szkodliwymi chemikaliami, należy przede wszystkim usprawnić unijne i krajowe przepisy. Dodatkowo, warto podjąć działania w naszym najbliższym otoczeniu, aby zmniejszyć nasze narażenie na niebezpieczne substancje.

Dziś opublikowana infografika HEAL podpowiada, na które obszary w domu warto zwrócić szczególną uwagę i czego unikać, by zredukować negatywny wpływ EDC na zdrowie. Wskazówki obejmują między innymi: wymianę patelni z uszkodzoną powłoką nieprzywierającą, rezygnację ze sztucznych zapachów, usuwanie kurzu zwilżonymi wodą ściereczkami wielokrotnego użytku, unikanie odzieży oznaczonej jako „antyzapachowa” lub „antybakteryjna”, a także ograniczenie stosowania kosmetyków, zwłaszcza w czasie ciąży.

„Nasz układ hormonalny jest zaangażowany w wiele ważnych procesów w organizmie, a EDC, zaburzając jego działanie, mogą powodować różne problemy zdrowotne. Narażenie na te substancje wpływa na zdrowie reprodukcyjne, rozwój otyłości, cukrzycy, czy nawet nowotworów” – wyjaśnia lek. Olga Wdowiczak, specjalistka ds. zdrowia środowiskowego w HEAL Polska. „Jedną z grup szczególnie wrażliwych na negatywne działanie EDC są dzieci. Toksyczne substancje mogą zaburzać ich prawidłowy rozwój oraz prowadzić do chorób, które ujawnią się na późniejszym etapie życia” – dodaje.

HEAL podkreśla znaczenie działań systemowych w walce z substancjami szkodliwymi. W ramach tej idei odbywa się coroczna konferencja „EU EDC Forum” w Brukseli, gdzie eksperci i decydenci omawiają najnowsze informacje naukowe oraz rozwój polityk mających na celu eliminację szkodliwych chemikaliów i ochronę zdrowia.

Jednym z głównych celów HEAL jest promowanie działań systemowych w walce z substancjami szkodliwymi. Dlatego organizuje on coroczną konferencję „EU EDC Forum” w Brukseli, która gromadzi ekspertów i decydentów w celu omówienia najnowszych informacji naukowych i polityk mających na celu eliminację szkodliwych chemikaliów i ochronę zdrowia.

Health and Environment Alliance plays an active role in this process, calling on decision-makers to improve and streamline EU and national regulations on chemicals to protect health. One of the priorities is to protect groups particularly vulnerable to negative health effects, such as children, pregnant women, the elderly, and chronically ill people.

Jeśli chcesz unikać substancji endokrynnie czynnych w domu i w jego otoczeniu, warto skorzystać z infografiki zawierającej 10 wskazówek. Można ją pobrać na stronie:

Aż 84% Polek i Polaków obawia się wpływu szkodliwych chemikaliów na zdrowie – 10 wskazówek, jak się przed nimi chronić

Health and Environment Alliance (HEAL) is a European non-profit organization that analyzes the impact of the environment on the health of EU citizens. It is an alliance of over 90 organizations representing doctors, healthcare workers, patients, environmental health experts, and scientists.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *