Obraz „Pokój dziecinny” autorstwa Rafała Olbińskiego (1999 r.) jest dostępny w formie tokenu NFT na aukcji na rzecz 32. Finału WOŚP. Jest to pierwsze dzieło artysty dostępne w formie cyfrowej. Oprócz Olbińskiego, swoje prace w formie tokenów NFT udostępnili także: Sabina Maria Grzyb, Marcin Mikołajczak i Szymon Chwalisz. Kolekcję przygotowała firma SmartVerum, która oferuje kompleksowe i bezpieczne rozwiązania dla artystów i kolekcjonerów zainteresowanych sztuką cyfrową.
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina opublikował najnowszy tom serii wydawniczej „Dzieła Chopina. Wydanie Faksymilowe”, redagowanej przez Zofię Chechlińską. Projekt ten ma na celu wydanie wszystkich dostępnych rękopisów utworów Fryderyka Chopina w postaci faksymilowej z komentarzem, i jest realizowany od wielu lat we współpracy z międzynarodowymi partnerami.
Realizowany projekt to pierwsze na świecie przedsięwzięcie o tak ogromnej skali, w którym uczestniczą naukowcy z ośmiu krajów. Zawiera on najdoskonalsze opublikowane dotychczas odwzorowania graficzne rękopisów Chopina. Dodatkowo, każdy tom zawiera komentarze w sześciu językach, co czyni go doskonałym źródłem wiedzy o bezcennych obiektach.
Nowe wydanie zawiera fragment autografu edycyjnego Mazurka op. 41 nr 1, z kolekcji powstałej w Nohant, posiadłości wiejskiej George Sand. Kompozytor wyrażał zadowolenie z opusu 41, chociaż w liście do przyjaciela, Juliana Fontany, opisywał je z charakterystyczną dla siebie powściągliwością: „wydaje mi się, że ładne, jak zawsze najmłodsze dzieci, kiedy rodzice się starzeją”.
Fragmenty rękopisu zawierające takty 1–38 zostały opublikowane jako niekompletna wersja. Znajdują się one na pojedynczej kartce białokremowego papieru przechowywanej w Bibliothèque nationale de France. Dodatkowo do tomu faksymile, zawierającego rękopis w oryginalnych wymiarach oraz kolorystyce, jest dołączony komentarz źródłowy autorstwa Jima Samsona, który można znaleźć tutaj.
Sklep Instytutu Chopina oferuje wydanie faksymilowe Mazurka op. 41 nr 1 Fryderyka Chopina. Można go znaleźć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowym.
Ten niekompletny autograf edycyjny znajdujący się w Bibliotece Narodowej we Francji jest dostępny do zakupu również online na stronie Instytutu Chopina.
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl