Wyniki te wykazały unikalną w terapii pacjentek z niską ekspresją receptora HER2 skuteczność leczenia trastuzumabem derukstekanem. Zmniejszył on ryzyko progresji choroby lub zgonu o 50% w porównaniu z chemioterapią u pacjentów z przerzutowym rakiem piersi, z niską ekspresją receptorów HER2. „W porównaniu z chemioterapią zapewniło to pacjentom aż o 6 miesięcy dłuższe przeżycie. Co więcej, prawie każda chora, bo aż 96% z nich, odpowiedziała na leczenie” – powiedziała dr n. med. Joanna Streb, małopolska konsultant wojewódzka w dziedzinie onkologii.

Trastuzumab derukstekan jest koniugatem, czyli połączeniem leku cytostatycznego z przeciwciałem działającym na receptor HER2. Takie połączenie pozwala zablokować receptor HER2 i wprowadzić lek cytostatyczny bezpośrednio do komórki nowotworowej.

„W przypadku trastuzumabu derukstekanu dochodzi dodatkowo aspekt niespotykanie wysokiego wśród wszystkich koniugatów współczynnika leku do przeciwciała, a także równie unikalny >>bystander anti-tumor<< efekt. Sprawia on, że derukstekan potrafi przejść do innych sąsiednich komórek, które wcale nie muszą być HER2+, ale powinny być zniszczone” – powiedział prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski, kierownik Kliniki Onkologii i Chorób Piersi CMKP.

„Kiedyś rak piersi oznaczał wyrok. Rewolucja, o której dzisiaj mówimy, daje nam odwagę, żeby marzyć o przyszłości. Bardzo mocno liczymy na to, że te wspaniałe wyniki badania i rekomendacje ekspertów zostaną wzięte pod uwagę przy tworzeniu kolejnych list refundacyjnych” – podsumowała Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Relacja z konferencji: https://www.youtube.com/watch?v=5JDQ1NYbhdk

Źródło informacji: Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej

 


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *