Prace na konkurs o Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego Polskiej Agencji Prasowej można składać do 15 września br. Nagroda zostanie przyznana w czterech kategoriach: tekst, audio, wideo i foto. Honorowym przewodniczącym Kapituły, obok Rene Maisner, córki Ryszarda Kapuścińskiego, został jego wieloletni przyjaciel – Mirosław Ikonowicz.

Po 10 latach wraca Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego. Kapuściński, znany głównie z reportaży zagranicznych, jest nadal uznawany za wzór najwyższej jakości dziennikarstwa przez wielu pokoleń pracowników PAP. Mirosław Ikonowicz zauważa, że tajemnica niezwykłego otwarcia Kapuścińskiego na obce kultury tkwiła w jego wychowaniu.

„Rysiek się chował w Pińsku, na Polesiu, a ja mieszkałem całą wojnę na Wileńszczyźnie, tam się urodziłem. I ta wielokulturowość nam się ogromnie przydała” – mówi Ikonowicz. 

„To nasze doświadczenie, obycie z innymi językami, innymi religiami, z tym, że ci >>inni<< są tacy sami jak my, (…) zaważyło w dużej mierze na pisarstwie Kapuścińskiego i na tym, że on się czuł w ciężkich afrykańskich warunkach (…) jak w domu” – wspomina Mirosław Ikonowicz. 

Ryszard Kapuściński urodził się w 1932 roku w mieście, które przed II wojną światową należało do Rzeczpospolitej, a po wojnie znalazło się w granicach Białorusi.

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego zostanie przyznana w czterech kategoriach, obejmujących całe spektrum współczesnego dziennikarstwa: tekst, audio, wideo i foto.

Pierwsza kategoria obejmuje materiały tekstowe: artykuły, relacje, reportaże, materiały informacyjne opublikowane w prasie lub w internecie, z wyłączeniem książek.

Druga kategoria to materiały audio: reportaże, programy radiowe, podcasty.

W trzeciej kategorii można zgłaszać materiały wideo, takie jak filmy dokumentalne, reportaże, programy (cykle lub pojedyncze odcinki), podcasty wideo oraz autorskie kanały tematyczne.

Ostatnia kategoria obejmuje fotografie: uczestnicy mogą przesłać do trzech plików zdjęciowych ilustrujących konkretne wydarzenie, z których kapituła konkursu wybierze najlepsze w swojej ocenie.

Rzetelność odgrywa kluczową rolę w ocenie zgłoszonych do Nagrody relacji. Obejmuje ona umiejętność rozróżnienia informacji od opinii i komentarzy, co umożliwia odbiorcy łatwe rozpoznanie faktów, interpretacji oraz ocen. W przypadku tematów kontrowersyjnych, rzetelność polega także na zaprezentowaniu różnych stanowisk w sposób bezstronny, umożliwiając odbiorcy zapoznanie się z różnymi perspektywami.

Ważne jest również przekazanie wiarygodnych informacji w sposób zrozumiały i w kontekście, oraz prezentacja wysokiej jakości warsztatu w formie piśmiennej, filmowej lub radiowej, m.in. poprzez klarowność, logiczność i zwięzłość treści.

„Potrafił w krótkiej 40-wierszowej depeszy, wysłanej dalekopisem, opisać zdarzenie, ale i w kilku zdaniach mechanizm, który do tego zdarzenia doprowadził. To był majstersztyk. Właściwie nikt go pod tym względem do tej pory nie pokonał” – mówi Mirosław Ikonowicz. 

Ryszard Kapuściński był właśnie taki w swoim pisaniu.

Materiały, które nie otrzymały wcześniej nagrody głównej (ale mogą posiadać wyróżnienia i nagrody specjalne) mogą zostać zgłoszone do konkursu. Dodatkowo, akceptowane są prace w kategoriach tekst, audio i wideo, które zostały opublikowane między 1 września 2023 a 31 sierpnia 2024 roku. Zdjęcia do kategorii foto muszą zostać wykonane w tym samym okresie czasu.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *