Park Dziedzictwa w Nowej Słupi to idealne miejsce, aby poznać dziedzictwo niematerialne regionu Gór Świętokrzyskich. Uczestnicy mogą zobaczyć kino 3D, przejechać się na wirtualnej miotle i usłyszeć wielu legendarnych opowieści z udziałem multimediów. Wszystko to możliwe dzięki funduszom Unii Europejskiej, które wspomogły budowę tego wyjątkowego miejsca.

Założony w Nowej Słupi Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, znany również jako „Park Legend”, znajduje się u stóp Łysej Góry. Poprzez swoje działanie instytucja kultury działa na rzecz popularyzacji niematerialnego dziedzictwa regionu od sierpnia bieżącego roku.

„Ten projekt jest usytuowany w szczególnym miejscu dla województwa świętokrzyskiego, u podnóża Świętego Krzyża, miejsca, które symbolizuje ziemię świętokrzyską. Byłem tam – dla mnie, dorosłego człowieka, było to również bardzo ciekawe przeżycie. Są tam różne formy przedstawienia naszej tradycji, naszych legend, pokazane za pomocą nowoczesnych technologii, która myślę, że będzie atrakcyjna dla wszystkich, nie tylko dla młodych” – zaznaczył Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP.

Burmistrz Nowej Słupi, Andrzej Gąsior, wyraźnie wskazał, że powstanie instytucji kultury w regionie świętokrzyskim ma na celu przybliżenie ludziom najbardziej interesujących i wciągających historii, które dotychczas można było usłyszeć jedynie w rozmowach.

„Przewodnicy od dziesiątek lat, oprowadzając turystów, mówili o legendach świętokrzyskich. Padł kiedyś pomysł – to były lata 90. – żeby pokazać te legendy społeczeństwu jako takie dziedzictwo niematerialne. Trwało to w tym środowisku przez wiele, wiele lat, były rozmowy, natomiast nie było wykonania. Z pomocą Regionalnej Organizacji Turystycznej udało się taki projekt zorganizować. Powstał park legend i te legendy, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie, zostały pokazane na ścieżce edukacyjnej” – wyjaśnił Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi.

„Budowa rozpoczęła się przed pandemią, więc ewaluowała w czasie, jeżeli chodzi o koszty. Mieliśmy trudności z jej wykończeniem, okres wykonania tej inwestycji przedłużył się o półtora roku, niemniej jednak udało się jakoś dociągnąć ją do końca. Obiekt kosztował ponad 21 mln zł, z czego dofinansowanie sięgało ok. 19 mln zł łącznie, z waloryzacją której udzielił nam urząd marszałkowski” – dodał burmistrz.

Multimedialny obiekt w Nowej Słupi pochłonął ok. 21 mln zł, z czego 13 mln zł pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Park legend jest prowadzony wspólnie z Regionalną Organizacją Turystyczną województwa świętokrzyskiego i od otwarcia w sierpniu zgromadził ok. 10 tys. zwiedzających.

Multimedialny obiekt w Nowej Słupi to wydatki w wysokości 21 mln zł, z czego 13 mln zł stanowiła dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Park legend jest prowadzony we współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną województwa świętokrzyskiego i cieszy się dużym zainteresowaniem – od otwarcia do początku września odwiedziło go ok. 10 tys. osób.

W ramach inwestycji w Nowej Słupi powstał multimedialny obiekt, który pochłonął ok. 21 mln zł, z czego 13 mln zł stanowiła dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Park legend, który prowadzony jest we współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną województwa świętokrzyskiego, zainteresował od otwarcia do początku września ok. 10 tys. osób.

Multimedialny obiekt w Nowej Słupi kosztował ok. 21 mln zł, w tym 13 mln zł uzyskano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Park legend, który tworzą we współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną województwa świętokrzyskiego, zgromadził do początku września ok. 10 tys. zwiedzających.

„Wszystkie legendy ubrane są w tzw. storytelling, a więc opowieść, która ma swój sens od początku do końca. To jest 11 sal z piękną scenografią, którą uzupełniają piękne efekty audiowizualne, jak hologramy, wirtualna rzeczywistość, a więc najnowsze formy przekazu i sposób, w jaki te legendy pokazujemy. Same legendy są czymś wyjątkowym – to niematerialne dziedzictwo kulturowe regionu. Do tej pory przekazywane były z pokolenia na pokolenie ustnie albo w formie pisemnej. Legendy są łatwo przyswajalne i skierowane do każdego odbiorcy – od najmłodszych dzieci do najstarszych seniorów. Już pierwszy miesiąc funkcjonowania parku legend pokazał nam, że wszyscy się tutaj odnajdują, a wirtualny lot na miotle stał się hitem” – powiedział Piotr Sepioło, zastępca dyrektora Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich.

Nasz obiekt jest wyposażony w nowoczesne technologie oraz wielofunkcyjne multimedia. Możesz wybrać się na wirtualny lot nad Górami Świętokrzyskimi, a także wybrać się do kina 3D. Przewodnik na ścieżce zawierającej opowieści z regionu jest wirtualny – zaczyna się od zaklęcia w kamieniu u stóp Łysej Góry, po czym zmienia się w czarownicę.

Odwiedziliśmy samorząd Świętokrzyska Nowa Słupia, aby przedstawić wyjątkowość tego regionu i to, jak fundusze unijne wpłynęły na jego rozwój. Widzowie naszego cyklu wideoreportaży będą mogli zobaczyć 20 miejsc, które zmieniły się dzięki polityce spójności i wsparciu finansowemu, jakie Unia Europejska przyznała temu regionowi.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *