Projekt Pix.T, rozpoczęty w 2019 r. przy wsparciu funduszu Google DNI dla prasy, wchodzi w kolejną fazę poprzez utworzenie ogólnoeuropejskiego konsorcjum, które skupia pięć uznanych podmiotów medialnych: dwie znane na całym świecie agencje fotograficzne – NOOR i Contrasto; dwie narodowe agencje informacyjne z Polski (PAP) i Czech (CTK); jak również międzynarodowy anglojęzyczny portal Worldcrunch.

Jeszcze nigdy fotografia, a w szczególności fotografia prasowa, nie zajmowała tak ważnego miejsca w codziennym przekazie informacyjnym docierającym do opinii publicznej. Mimo to wartość rynku fotograficznego spadła w ostatnich latach, co poważnie dotknęło fotoreporterów, podczas gdy jednocześnie nasila się zjawisko fake newsów i piractwa. Projekt Pix.T ma na celu stworzenie systemu, który będzie w stanie rozwiązać ten paradoks, przy współpracy ze wszystkimi uczestnikami rynku: od globalnych agencji prasowych i agencji fotograficznych po niezależnych fotoreporterów oraz platformy medialne i technologiczne.

Pix.T wychodzi z założenia, że format .JPEG podkopał wartość zdjęć, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i identyfikowalności – podobnie jak format .MP3 był szkodliwy dla sektora muzycznego, a format .MPEG4 dla sektora kinowego i wideo, dopóki nie zaprojektowano przyjaznych dla użytkownika ofert prawnych.

„Obrót zdjęciami w internecie wymaga rewolucji cyfrowej w zakresie ochrony praw fotografów. Technologie blockchain mają duży potencjał transformacji ekosystemu mediów, w tym zasad udostępniania i licencjonowania zdjęć. Daje to nadzieje na wzmocnienie ochrony – zarówno fotografów, jak i agencji fotograficznych – przed nieuczciwymi kontrahentami” – mówi szef redakcji fotograficznej PAP Andrzej Lange.

Już teraz, po zrealizowaniu etapu „proof of concept”, rozwiązanie Pix.T umożliwia potwierdzanie autentyczności zdjęć, jednocześnie pozwalając osiągać wyższe udziały w przychodach z ich sprzedaży – dzięki technologii opartej na blockchain. Docelowo Pix.T ma stać się nowym protokołem transmisji dla profesjonalnych zdjęć.

Przy wsparciu Komisji Europejskiej Pix.T jest teraz w stanie kontynuować rozwój w następujących kierunkach:

· jako kompleksowe rozwiązanie dla agencji fotograficznych i niezależnych fotografów, umożliwiające im przechowywanie archiwów zdjęć i zarabianie na nich, a także realizowanie ich codziennej produkcji w przejrzystym i bezpiecznym środowisku, przy jednoczesnym odkrywaniu nowych rynków i nowych źródeł przychodów, takich jak NFT i mikropłatności;

· jako system API dla agencji prasowych, umożliwiający im korzystanie z systemu uwierzytelniania blockchain Pix.T oraz automatyzację ich umów i procesów dzielenia się przychodami z partnerami.

Ponadto czytelnicy i użytkownicy platformy Pix.T będą mogli jednym kliknięciem, prześledzić pochodzenie obrazu, zweryfikować, czy zdjęcie jest oryginalne, czy zostało zmodyfikowane, kto je zrobił, kiedy, gdzie itp.

Kierując się wartościami przejrzystości i poszerzania dostępu, projekt Pix.T jest elementem działań na rzecz podnoszenia świadomości na temat problemów, z którymi boryka się świat profesjonalnej fotografii online. W tym duchu misją Pix.T jest zapewnienie ekosystemowi informacji online niezbędnych narzędzi do przywrócenia i wzmocnienia zaufania między mediami a opinią publiczną.

Więcej informacji o konsorcjum i jego uczestnikach:

Pix.T

Pix.T to technologia oparta na blockchain, która napędza nową ekonomię cyfrową dla profesjonalnej fotografii i fotoreportażu. Łącząc czołowych technologów z fotoreporterami, twórcami wizualnymi, międzynarodowymi liderami rynku mediów i sztuki, Pix.T ma na celu maksymalizację wartości pracy fotografów i edytorów, zapewnienie etycznych rozwiązań dla twórców oraz znalezienie nowych możliwości rynkowych dla branży.

https://pixt.cloud

Contrasto

Contrasto to agencja reprezentująca fotografów w kontaktach z mediami i światem kultury oraz odgrywająca wiodącą rolę w dziedzinie fotografii autorskiej. We współpracy z siecią międzynarodowych agencji partnerskich prowadzi szeroki zakres działań: archiwizację, produkcję i dystrybucję najwyższej jakości treści fotograficznych dla mediów, branży modowej i wydawniczej, projekty komunikacji korporacyjnej oraz reklamę dla firm i instytucji.

https://www.contrasto.it

CTK

Czeska agencja prasowa CTK jest spółką publiczną utworzoną na mocy prawa. CTK jest największą agencją prasową w kraju, zapewniającą swoim klientom pełen serwis multimedialny oraz usługi specjalne i indywidualne. CTK nie jest dotowane przez państwo i jest niezależne politycznie i finansowo. Motto CTK to: szybkość – niezawodność – niezależność. CTK jest właścicielem Profimedia i jej technologicznej spółki zależnej Solwee, jednej z największych platform fotograficznych w Europie, dostarczającej zdjęcia z ponad 350 źródeł na rynki Europy Środkowo-Wschodniej.

https://www.ctk.cz

NOOR

NOOR to globalna, multijęzyczny grupa wybitnych dziennikarzy, autorów, fotografów, artystów i filmowców dokumentujących, badających i obserwujących świat. Od czasu powstania w 2007 roku stała się liderem w branży, produkując zdjęcia dla dużych firm medialnych i małych startupów, klientów instytucjonalnych i organizacji non-profit. Ponadto NOOR prowadzi warsztaty i programy publiczne dotyczące fotografii czy umiejętności korzystania z mediów. Podejmuje szeroki zakres tematów, nie unikając tak krytycznych kwestii, jak zmiana klimatu, nadmierna konsumpcja, przymusowa migracja, wzrost autorytaryzmu, niesprawiedliwość systemów patriarchalnych oraz siła sztuki i muzyki, aby zachować godność człowieczeństwa.

https://www.noorimages.com

PAP

Polska Agencja Prasowa jest państwową spółką publiczną powołaną ustawą. PAP jest największą agencją informacyjną w Polsce, dostarczającą największym polskim mediom tekstowe serwisy informacyjne, finansowe i lifestylowe, jak również serwis fotograficzny (ok. 2000 zdjęć dziennie, w tym zdjęcia zrobione przez 57 fotografów PAP w Polsce oraz zdjęcia Europejskiej Agencji Fotograficznej EPA z całego świata). PAP to także archiwum fotograficzne (17 mln zdjęć), filmy wideo, infografiki oraz usługi komercyjne (newswire, content marketing i dystrybucja) dla firm i instytucji.

https://www.pap.pl

Worldcrunch

Worldcrunch to portal informacyjny z siedzibą w Paryżu, który publikuje efekty pracy najlepszego międzynarodowego dziennikarstwa w języku angielskim, współpracując z wiodącymi światowymi mediami (Die Welt, Les Echos, Jeune Afrique, Kommersant, 端傳媒, El Espectador i ponad 25 innych) oraz z zespołem wielojęzycznych dziennikarzy i tłumaczy, którzy publikują ekskluzywne reportaże i zapewniają unikalny, globalny obraz wydarzeń.

https://worldcrunch.com

KONTAKT:

Benjamin Sabbah

CEO Worldcrunch i dyrektor projektu Pix.T

e-mail: Ben@worldcrunch.com

Więcej informacji:

Worldcrunch

e-mail: contact@worldcrunch.com

Media społecznościowe:

Instagram: https://www.instagram.com/pixt.co

Twitter: https://twitter.com/_PixT

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/pixtplatform

Facebook: https://www.facebook.com/pixt.co

Źródło informacji: Worldcrunch/PAP MediaRoom

 


Źródło: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *