Jako przedsięwzięcie bez precedensu ocenił przebudowę obiektu marszałek Marek Woźniak. Lewków to miejsce związane z dziejami narodowymi, z ludźmi, którzy brali udział w najważniejszych wydarzeniach naszej historii, którą chcemy wspominać i pielęgnować – mówił Woźniak podczas ceremonii otwarcia pałacu, podkreślając rolę i zasługi rodziny Lipskich, właścicieli majątku od końca XVIII w. do września 1939 roku. Chodzi w szczególności o Józefa Lipskiego, ostatniego ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie przed II wojną światową.  Grabież i zniszczenie majątku rozpoczęli niemieccy okupanci.

„Ta przebudowa to przedsięwzięcie bez precedensu; pałac to jedna z najbardziej gruntownych modernizacji, jaka mogła mieć miejsce, oczywiście z zachowaniem tych wszystkich elementów historycznych, które powinny być zachowane z jednoczesnym uwzględnieniem współczesnych wymagań” – dodał marszałek województwa wielkopolskiego.
    
Starosta ostrowski Paweł Rajski, dziękując marszałkowi i radnym wojewódzkim za decyzje, które umożliwiły wsparcie finansowe renowacji obiektu, podkreślił, że najważniejszą rzeczą jest to, że Lewków został uratowany. „Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie znów jest piękny i znów jest nasz, zadbany, wielkopolski” – dodał.  

Kompleks pałacowo-parkowy w Lewkowie jest jednym z najcenniejszych zabytków Wielkopolski. Celem projektu był gruntowny remont istniejących budynków zespołu pałacowo-parkowego, połączony z ich adaptacją na nowe cele. Pałac na parterze stał się muzeum, na I piętrze powstały pomieszczenia edukacyjne, a piwnice przeznaczono na cele usługowo-gastronomiczne. W oficynie zachodniej zbudowano hotel z wygodnym zapleczem sanitarnym w każdym pokoju, a  lodownię przerobiono na piwniczkę ekspozycyjną. Renowacja istniejących budynków przewidywała zachowanie ich pierwotnego układu architektonicznego z niezbędnymi pracami umożliwiającymi przyszłe ich użytkowanie.

Drugą częścią inwestycji była rozbudowa „starej wozowni” o budynek, w którym mieści się sala konferencyjno-bankietowa na 130 osób, połączona podziemnym tunelem z oficyną zachodnią. Przebudowano także otoczenie – wewnętrzne drogi, chodniki i ścieżki.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *