Prezentujemy filmy, które znalazły się w Konkursie Ukraińskiem:

– „Błysk” („Reflection”), reż. Valentyn Vasyanovych, Ukraina 2021, 127 min.

Ukraiński chirurg Serhij zostaje schwytany przez rosyjskie siły zbrojne w strefie konfliktu we wschodniej Ukrainie i podczas pobytu w niewoli jest narażony na przerażające sceny upokorzenia, przemocy i obojętności wobec ludzkiego życia. Po uwolnieniu wraca do swojego wygodnego mieszkania i próbuje znaleźć cel w życiu, odbudowując relacje z córką i byłą żoną.

– „Dziennik oblubienicy Chrystusa” („Diary of a Bride of Christ”), reż. Marta Smerechynska, Ukraina 2021, 90 min.

Marta, reżyserka filmu, stawia czoło swoim lękom i zagłębia się w świat swojej siostry Nastii, greckokatolickiej zakonnicy, aby przewartościować świat, w którym obie zostały wychowane.

– „Dzień ukraińskiego ochotnika” („One Day In Ukraine”), reż. Volodymyr Tykhyy, Ukraina/Polska 2022, 79 min.

Wydarzenia w filmie rozgrywają się w Ukrainie jednego dnia: 14 marca 2022 roku, 2944 dzień wojny rosyjsko-ukraińskiej. Pełnoskalowa inwazja rosyjskich sił zbrojnych i masowe bombardowania wymieszały miejsca i ludzi w surrealistyczny sposób oraz stworzyły postapokaliptyczny scenariusz, ujawniając nowe cechy i role.

– „Jak tam Katia?” („How is Katia?”), reż. Christina Tynkevych, Ukraina 2022, 101 min.

Anna jest samotną matką, ciężko pracującą, aby zapewnić lepszą przyszłość swojej córce Katii. Nagły zwrot akcji sprawia, że Anna zaczyna kwestionować swój moralny kompas w społeczeństwie, w którym każdy stracił swój własny.

– „Kamień. Papier. Granat.” („Rock. Paper. Grenade.”), reż. Iryna Tsilyk, Ukraina 2022, 92 min.

Opowieść o relacjach między dziećmi i dorosłymi, zerwanych przez niepewne lata 90. w Ukrainie. Chłopiec Tymofij zaprzyjaźnia się z dziwnym mężczyzną o imieniu Felix. Jest weteranem wojny w Afganistanie, cierpi na PTSD i kocha muzykę…

– „Klondike”, reż. Maryna Er Gorbach, Ukraina/Turcja 2022, 100 min.

Historia o ukraińskiej rodzinie mieszkającej na pograniczu Ukrainy i Rosji w czasie wybuchu wojny. Irka odmawia opuszczenia domu, nawet gdy wioska zostaje zajęta przez siły zbrojne. Krótko po tym, jak znaleźli się w centrum międzynarodowej katastrofy lotniczej 17 lipca 2014 roku.

– „Na hałdach” („Boney Piles”), reż. Taras Tomenko, Ukraina 2022, 80 min.

Ta opowieść jest o dojrzewaniu i zetknięciu z okrutną rzeczywistością. Jest też o dzieciństwie, które trwa mimo wojny.

– „Na zewnątrz” („Outside”), reż./dir. Olha Zhurba, Ukraina/Dania/Niderlandy 2022, 79 min.

Roma był niegdyś chłopcem z plakatu ukraińskiej rewolucji, w wieku 18 lat został wypuszczony z sierocińca w świat dorosłych, nie mając nic poza nożem i zapalniczką. Film pokazuje jego siedmioletnią podróż ku dorosłości.

– „Pamfir”, reż./dir. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, Ukraina/Francja/Polska 2022, 100 min.

Zachodnia Ukraina. W przeddzień karnawału z niecierpliwością wyczekiwanego przez lokalną społeczność Pamfir wraca do rodziny po miesiącach nieobecności. Kiedy jego jedyny syn przypadkowo podpala kaplicę, Pamfir musi rozwiązać sytuację.

– „Wizja motyla” („Butterfly Vision”), reż. Maxim Nakonechny, Ukraina/Czechy/Chorwacja 2022, 107 min.

Debiut fabularny Maxima Nakonechnego to surowe i aż nazbyt aktualne świadectwo wojowników Ukrainy i kobiet walczących o swoją integralność, swoją wolność, swoją przyszłość.

– „Wzbierająca wściekłość” („A Rising Fury”), reż. Lesya Kalynska, Ruslan Batytskyi, Ukraina/Norwegia/USA 2022, 82 min.

„Wzbierająca wściekłość” pokazuje linie frontu narastającego konfliktu między Ukrainą a Rosją, aby na własne oczy zobaczyć wojnę, która rozdziera kraj i rodzinę.

Filmy krótkometrażowe:

– „Ach So”, reż. Polina Piddubna, Ukraina/Niemcy 2022

„Wynajmuję bardzo mały pokój w Berlinie i mam bardzo dziwne sny. Klub jest zamknięty, karetka nie chce przyjechać i wszystko, co pozostaje do zrobienia, to po prostu chodzenie po mieście ze swoimi wewnętrznymi potworami”.

– „Jordan’96”, reż. Katheryna Lesyk, Ukraina 2022

Połowa lat 90-tych, prowincjonalne miasteczko. Na dyskotece Andrij, 18-letni chłopak spotyka kolegę z klasy Zhenyę, który kilka lat temu wyjechał do Izraela. Tej samej nocy Zhenya znika, a wszelkie podejrzenia padają na Andrija, który wrócił do domu w trampkach kolegi.

– „Lalibela”, reż. Anna Morozova. Ukraina 2021

W przeddzień Wielkanocy do ukraińskiej wsi trafia ikona przedstawiająca etiopską Matkę Boską. Rozpoczyna się konflikt między młodym księdzem a jego wiernymi. Parafianie nie zgadzają się, aby w kościele była ciemnoskóra Matka Boska.

– „Póki co tutaj cicho” („It Is Quiet Here”), reż. Olena Podolianko & Novruz Hikmet, Ukraina/ Niemcy 2022

Młode małżeństwo zostaje oderwane od świata na jedną długą noc w pokoju hotelowym w miasteczku przy granicy. Tej nocy uzgodnili, że nie będą rozmawiać o wojnie.

– „Stacja Teatralna” („Teatralna Station”), reż. Alina Panasenko, Ukraina 2022

Tymofii to mały kieszonkowiec. Prowadzi swoje normalne życie do czasu, gdy zakochuje się w pani posterunkowej na stacji metra Teatralna.

– „Wiśniowy sad” („A Cherry Orchard”), reż. studenci drugiego roku reżyserii filmów animowanych na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru i Kina, Ukraina 2022

Wideo wykonanie utworu muzycznego Walentina Silvestrowa na podstawie wierszy Tarasa Szewczenki, połączone z animacją każdej linijki wiersza przez różnych młodych reżyserów.

– „Złote legginsy” („Golden Leggings”(, reż. Arkadii Nepytaliuk, Ukraina 2022

19 sierpnia 1991 roku. ZSRR. Moskwa jest pełna wieców, barykad i czołgów. Ale letni obóz szkolny na południu żyje własnym życiem.

38. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 14-23 października. Kinami festiwalowymi będą Multikino Złote Tarasy i Atlantic.

Źródło informacji: WFF

 


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *