Społeczne przekonania na temat śmierci

Raport pokazuje, że Polacy nadal wierzą, że śmierć jest nieunikniona, a długość życia determinowana jest przez Boga. Jednak wielu z nas wciąż nie wierzy, że człowieka może spotkać dobra śmierć. Większość z nas woli nie myśleć o śmierci i nie chce się jej przyglądać. Większość badanych twierdzi, że nie rozmawia o niej ze swoimi bliskimi.

Raport wskazuje, że wielu Polaków wciąż uważa, że umieranie jest bolesne i trudne, że jest to czas bardzo trudny dla rodziny i bliskich zmarłego. Większość badanych uważa, że należy pozostawić osobie umierającej wybór, co do sposobu umierania, jak i kiedy. Większość badanych uważa, że należy towarzyszyć osobie umierającej i okazywać jej szacunek.

Kluczowe wnioski

Raport wskazuje, że Polacy wciąż mają trudności z rozmawianiem o śmierci. Z jednej strony wiemy, że jest ona nieunikniona, ale z drugiej strony wciąż boimy się jej i staramy się ją unikać. Aby zmienić ten stan rzeczy, konieczne jest edukowanie społeczeństwa na temat dobrego umierania, aby każdy mógł doświadczyć spokoju, godności i miłości w ostatnich chwilach.

 • Odpowiednie wsparcie w ostatnich chwilach życia powinno być nieodzowne.
 • Należy rozmawiać o rzeczach ostatecznych i okazywać szacunek osobom umierającym.
 • Potrzebna jest edukacja społeczeństwa na temat dobrego umierania.

Dzięki raportowi „Zaufaj bliskości” możemy nabyć wiedzę na temat dobrego umierania i dowiedzieć się, jakie są społeczne przekonania na ten temat. Dzięki temu będziemy w stanie zrozumieć, jak ważne jest wsparcie i towarzyszenie osobom, które umierają, oraz zapewnienie im godnego i spokojnego odejścia. Aby móc doświadczyć tego, musimy odważyć się rozmawiać o śmierci i pogodzić się z tym, że jest ona nieuchronna. Nie jesteśmy sami w tej walce – wsparcie profesjonalistów, rodziny i przyjaciół może nam pomóc w osiągnięciu tego celu.

Jak medycyna paliatywna może pomóc?

Medycyna paliatywna jest dziedziną opieki zdrowotnej, która łączy w sobie działania medyczne, socjalne, psychologiczne, duchowe i etyczne. Jej celem jest poprawa jakości życia pacjentów, którzy cierpią z powodu choroby terminalnej, a także wsparcie dla ich rodzin.  

Medycyna paliatywna oferuje szeroką gamę usług, w tym:

 • Kontrolę bólu – celem jest zarządzanie bólem, zmniejszenie dyskomfortu związanego z chorobą i jej skutkami.
 • Usługi psychologiczne – specjaliści pomagają pacjentom i ich rodzinom w radzeniu sobie z różnymi obciążeniami psychicznymi i emocjonalnymi.
 • Usługi duchowe – specjaliści pomagają pacjentom i ich rodzinom w zrozumieniu i przyjęciu ich sytuacji.
 • Usługi socjalne – specjaliści pomagają w zarządzaniu codziennymi obowiązkami i wsparciu w zaspokajaniu potrzeb.

Medycyna paliatywna i opieka hospicyjna to nie tylko leczenie i ratowanie życia, ale także szansa dla osób w stanie terminalnym na godne życie do końca. Oprócz wsparcia medycznego i wspomagania w radzeniu sobie z cierpieniem, hospicja oferują także możliwość pożegnania się z bliskimi. To bardzo ważne, aby osoby umierające miały szansę na przeżycie ostatnich chwil w godny sposób, z dala od stresu i stanu zagrożenia, w otoczeniu osób, które są w stanie zapewnić im potrzebne wsparcie.

Pomoc medycyny paliatywnej i opieka hospicyjna jest nieocenionym skarbem, który dać może godny spokój i poczucie szczęścia w czasach, gdy wszystko wydaje się być przeciwko nam.

Jakie są najważniejsze potrzeby chorych?

Z raportu wynika, że potrzeby chorych w ostatnich chwilach życia to:

 • bycie blisko ukochanych ludzi
 • rozmowa
 • życzenia
 • podkreślenie bycia potrzebnym dla innych
 • naprawienie relacji

Dlatego właśnie warto pamiętać o bliskich, mówić o swoich odczuciach, prosić o przebaczenie i okazanie miłości. Takie chwile mogą być szczęśliwe, nawet w obliczu śmierci.

Tak więc, najważniejsze w ostatnich chwilach życia to bycie blisko ludzi, o których się kocha, rozmowa i okazanie sobie wzajemnego szacunku. To właśnie wtedy możemy odczuć szczęście i spokój.

Komfort psychiczny i fizyczny

Jakość życia i zdrowia psychicznego w ostatnich chwilach życia jest niezwykle istotna. Powinniśmy dbać o to, aby nasz bliski, który odchodził, czuł się komfortowo i bezpiecznie. Pamiętajmy o tym, aby:

 • zapewnić ciepło i wygodę – np. odpowiednią temperaturę, ładną pościel, miękkie ubrania;
 • zapobiegać bólowi – stosując się do zaleceń lekarza, wykonując czynności z zakresu pielęgnacji;
 • utrzymywać kontakt z otoczeniem – np. za pomocą rozmów, muzyki, modlitwy;
 • stwarzać poczucie bezpieczeństwa – np. poprzez bliskość, obecność bliskich, słuchanie potrzeb i pragnień.

Troska o to, aby osoba umierająca czuła się bezpiecznie i szanowana, jest niezwykle ważna. Nie pozwólmy, żeby ostatnia chwila była samotna i pełna niepokoju. Zadbajmy o to, by zapewnić godną oprawę i wyjść naprzeciw jej pragnieniom, tak aby mogła odejść z godnością.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *