MKiDN informuje:

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński weźmie udział w oficjalnych obchodach z okazji 78. rocznicy bitwy o Monte Cassino i 130. rocznicy urodzin gen. Władysława Andresa, które odbędą się we Włoszech, oraz w pierwszym trekkingu historycznym szlakiem walk polskich żołnierzy w masywie Monte Cassino.

W środę, 18 maja, minister kultury i dziedzictwa narodowego złoży kwiaty przed popiersiem generała Władysława Andersa w Cassino na placu jego imienia, w pobliżu miejscowego Muzeum Historiale. Następnie wicepremier Gliński weźmie udział w uroczystym rozpoczęciu pierwszego trekkingu szlakiem historycznym bitwy o Monte Cassino. Szlak prowadzi z centrum miasta Cassino pod górę do Polskiego Cmentarza Wojennego i klasztoru. 12-kilometrowa ścieżka została opracowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy we współpracy z samorządem Cassino oraz Polską Fundacją Narodową, która sfinansowała projekt. Drogę oznakowano dwunastoma tablicami, ustawionymi w symbolicznych miejscach związanych z walką Polaków o wzgórze. Minister kultury i dziedzictwa narodowego przejdzie wraz z uczestnikami trekkingu szlakiem walk polskich żołnierzy do wzgórza 593, gdzie znajduje się pomnik 3 Dywizji Strzelców Karpackich i gdzie przewidziana jest meta trekkingu.

Po południu wicepremier Gliński weźmie udział w głównych uroczystościach rocznicowych na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

W czwartek minister kultury i dziedzictwa narodowego odwiedzi klasztor na Monte Cassino.

W walkach pod Monte Cassino zginęło ponad 1 000 żołnierzy, a około 3 000 odniosło rany. Decyzję o utworzeniu cmentarza podjął gen. Władysław Anders. Polegli żołnierze pochodzili ze wszystkich stron Rzeczypospolitej, w dużym stopniu z terenów jej wschodnich województw. Po 1945 r. na cmentarzu wystawione zostały trzy nagrobki specjalne: biskupa polowego Józefa Gawliny (pochówek z 1965 r.), gen. Władysława Andersa (pochówek z 1970 r.) oraz jego żony Ireny Anders (pochówek z 2011 r.).

Polski cmentarz na Monte Cassino jest obecnie pod opieką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2019–2020 zrealizowano tam prace konserwatorskie polegające na oczyszczeniu elementów kamiennych i uczytelnieniu liternictwa na mogiłach. Obecnie planowana jest budowa odwodnienia oraz wzmocnienie skarpy, na której znajduje się cmentarz.

MKiDN sprawuje także opiekę nad innymi upamiętnieniami związanymi z bitwą o Monte Cassino. W 2019 r., w ramach programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą”, gruntownie odnowiony został Pomnik 3 Dywizji Strzelców Karpackich położony na wzgórzu 593, w 2020 r. z tego samego programu została sfinansowana renowacja Pomnika 5 Kresowej Dywizji Piechoty położonego na wzgórzu 575.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dki/


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *