Blisko 200 zawodników i zawodniczek z 7 krajów – Polski, Ukrainy, Czech, Słowenii, Niemiec, Chorwacji i Portugalii – wzięło udział w Międzynarodowych Halowych Mistrzostwach Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej „Dzieci przeciwko wojnie”, które odbyły się 22 października w Hali sportowej OSiR Bemowo w Warszawie. Emocji był ogrom, w 48 meczach padło aż 186 goli, a oprócz głównych zwycięzców turnieju trofea zdobyli także zwycięzcy Turnieju Przyjaźni i Międzynarodowych Wspinaczkowych Mistrzostw Polski Dzieci z Domów Dziecka.

„Mistrzostwa odbyły się pod hasłem >>Dzieci przeciwko wojnie<< – bo tym turniejem pokazujemy nasz sprzeciw przeciwko wojnie w Ukrainie. Chcemy przekazać światu, żeby wojna się już skończyła i wszystko wróciło do normy – mówi Sylwester Trześniewski, prezes Stowarzyszenia >>Nadzieja na Mundial<<, organizatora Mistrzostwa. – Dzieci z domów dziecka kochają grać w piłkę i uwielbiają rywalizować na boisku – ale kiedy z niego schodzą, są przyjaciółmi. Od lat w naszych turniejach jedną z najważniejszych nagród jest ta dla Drużyny Fair Play – zwycięzcę w tej kategorii wybierają wszystkie drużyny. Uczymy ich, że przyjaźń piłkarska i gra fair play są bardzo ważne i łączą dzieci z całego świata. One naprawdę są mądrzejsze niż dorośli – wiedzą, że przyjaźń na boisku i w życiu zmienia wiele, a nienawiść nic nie daje”.

Podobnie uważa 14-letni Illia Bestaiev z ukraińskiej drużyny Andriievo-Ivanivka 1:

„Uważam, że Mistrzostwa to bardzo duże i bardzo dobre wydarzenie. To bodziec dla nas, żeby wyjść do ludzi i pokazać co umiemy. Możemy poczuć coś zupełnie nowego albo zapomnieć o tym co było – możemy obudzić swoje emocje”.

O tym, że pozytywne emocje są ogromnie ważne i otwierają dzieci można było przekonać się tylko podczas meczów, ale także w trakcie rozgrywanych jednocześnie Międzynarodowych Wspinaczkowych Mistrzostw Polski Dzieci z Domów Dziecka, w których Illia zdobył tytuł wicemistrza Polski. Ścianka wspinaczkowa cieszyła się ogromnym powodzeniem, a wolontariusze z Fundacji „W drodze na szczyt”, której celem jest aktywizacja społeczna młodzieży poprzez wspinaczkę, mieli przez cały dzień ręce pełne roboty z zakładaniem uprzęży i asekurowaniem młodych wspinaczy.

„Na ściankę wspinały się nawet dzieci, które widziały ją po raz pierwszy w życiu. Widać było, że pokonywanie strachu i próbowanie nowych doświadczeń dawało im ogromną radość, zjazdy ze ścianki na linie budziły prawdziwą euforię – dodaje Sylwester Trześniewski. – O to nam właśnie chodzi – o pokazanie dzieciom, że zamiast się złościć i nienawidzić całego świata lepiej szukać pozytywności i dobrych emocji, bo wtedy można zmienić i siebie i świat. I te dzieciaki to robią – co roku po Mistrzostwach dostajemy sygnały od trenerów i opiekunów, że dzieci garną się do treningów, poprawiają oceny w szkole i z zachowania – bo to warunek uczestnictwa w Mistrzostwach, a nawet zaczynają się uczyć angielskiego, by na następnym turnieju łatwiej dogadać się z przyjaciółmi z innych krajów. Dzieci się otwierają i zmieniają po turniejach – dziewczyna z Jordanii, która grała u nas na Mistrzostwach Świata jest teraz w reprezentacji swojego kraju, a kapitan polskiej reprezentacji dzieci z domów dziecka podpisał kontrakt z pierwszoligowych Chrobrym Głogów. To jest niesamowite, bo gdy te dzieci, które przeżyły często piekło, odzyskują wiarę w siebie i w moc pozytywności, potrafią dokonać wielkich rzeczy i naprawdę zmieniają świat”.

• Międzynarodowe Halowe Mistrzostwa Polski:

Międzynarodowy Halowy Mistrz Polski 2022: Horyzont Kołaczkowo

Międzynarodowy Halowy Wicemistrz Polski 2022: Sternik Szczecin

II Międzynarodowy Halowy Wicemistrz Polski: Czechy

Najlepszy zawodnik: Diego Magana (Czechy)

Najlepsza zawodniczka: Anastasiia Koval (Rozdilna Ukraina)

Król strzelców: Bartosz Łozicki (Sternik Szczecin)

Najlepszy bramkarz: Marcin Łański (Horyzont Kołaczkowo)

Najmłodszy zawodnik: Bohdan Makarenko – 5 lat (Balta Ukraina)

Najradośniejszy zawodnik: Hanna Pamrol (Rozdilna Ukraina)

Drużyna Fair Play: Andriievo-Ivanivka 1 (Ukraina)

W Turnieju Przyjaźni zagrały trzy reprezentacje (Polska, Ukraina, Europa), zwyciężyła drużyna reprezentująca Polskę.

• Międzynarodowe Wspinaczkowe Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka:

Międzynarodowy Wspinaczkowy Mistrz Polski: Marcel Lembke (CPDiPR Grudziądz)

Międzynarodowy Wspinaczkowy Wicemistrz Polski: Illia Bestaiev (Andriievo-Ivanivka 1 Ukraina)

II Międzynarodowy Wspinaczkowy Wicemistrz Mistrz Polski: Nicolai Tonder (Czechy)

Organizator Międzynarodowych Halowych Mistrzostw Polski: Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial”

Współorganizator: Fundacja „Happy Kids”

Patroni honorowi: Ministerstwo Sportu i Turystyki; Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji; Polski Związek Piłki Nożnej

Patron medialny: PAP Media Room

Sponsor główny: sieć sklepów Biedronka

Sponsorzy: PZU, Blachy Pruszyński

Partnerzy Strategiczni: UEFA Foundation for Children, Biuro Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy.

Więcej informacji o Mistrzostwach na stronie www.nadziejanamundial.pl oraz na profilu Stowarzyszenia na Facebooku: Hope for Mundial.

KONTAKT:

Łukasz Cichy

FleishmanHillard Warsaw

tel. 603 335 523

e-mail: lukasz.cichy@fleishmaneurope.com

Agata Brandt

Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial”

tel. 502 573 323

tel. 519 826 464

e-mail: biuro@nadziejanamundial.pl

Źródło informacji: Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial”

 


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *