Film „Pod wulkanem” w reżyserii Damiana Kocura został wybrany, aby reprezentować Polskę w 97. edycji Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Decyzję tę podjęła 18 września Komisja Oscarowa, której przewodniczył reżyser Paweł Pawlikowski, laureat Oscara z 2013 roku.

„Pod wulkanem” miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto (TIFF) w ubiegłym tygodniu. Wkrótce odbędzie się także polska premiera filmu w ramach Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

„Stan zaskoczenia, niepewności i zagubienia potęguje rodzinne konflikty. Prywatny dramat staje się uniwersalnym obrazem ludzi uwikłanych wbrew swojej woli w wielką politykę. Film, zrealizowany w ascetycznej formie, dotyka najtrudniejszych tematów współczesności: wojny i migracji, pozostawiając widzów z poczuciem, że każdy z nas może znaleźć się pod budzącym się wulkanem” – czytamy w werdykcie jury.

Opowieść filmowa przedstawia losy ukraińskiej rodziny, która w chwili rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajdowała się poza granicami kraju, na Teneryfie.

Damian Kocur (ur. 1983) jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, gdzie ukończył studia reżyserskie. Jego debiutancki pełnometrażowy film „Chleb i sól” zdobył Nagrodę Specjalną Jury w sekcji Orizzonti Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2022 roku. Poza tym Kocur jest także twórcą filmów dokumentalnych.

W filmie „Pod wulkanem” główne role odegrali: Sofia Berezovska, Roman Lutskyi, Anastasiya Karpenko i Fedir Pugachov. Scenariusz filmu został napisany przez Kocura i Martę Konarzewską, a za zdjęcia odpowiada Nikita Kuzmienko, absolwent łódzkiej szkoły filmowej.

Mikołaj Lizut, producent filmu „Pod wulkanem”, zaznaczył, że choć produkcja ma charakter międzynarodowy i castingi obsady odbywały się w różnych miastach Europy, to pod względem budżetu jest to projekt dosyć skromny.

„Jesteśmy totalnie zachwyceni tym, jakich aktorów Damian wybrał. Jego wielką siłą jest umiejętność pracy z amatorami” – powiedziała Jastrzębska.

Agnieszka Jastrzębska, producentka filmu, podkreśliła, że według Kocura casting jest jedną z kluczowych części filmu.

„Pod wulkanem” konkurował z dziewięcioma innymi polskimi produkcjami filmowymi, takimi jak „Drzewa milczą” w reżyserii Agnieszki Zwiefki, „Idź pod prąd” Wiesława Palucha, „Jedna dusza” Łukasza Karwowskiego, „Kobieta z…” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, „Kos” Pawła Maślony, „Ludzie” Macieja Ślesickiego i Filipa Hilleslanda, „Minghun” Jana P. Matuszyńskiego, „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego i „Życie i śmierć Maxa Lindnera” Edwarda Porembnego.

W skład komisji reżysera Pawła Pawlikowskiego wchodzili także: Ewa Braun – scenografka, Sławomir Idziak – laureat Oscara z 1994 roku za zdjęcia, Krystyna Janda – aktorka, Tomasz Kolankiewicz – dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, Artur Liebhart – dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity, Marcin Masecki – kompozytor muzyki filmowej, Karolina Rozwód – dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Grażyna Torbicka – dziennikarka, Olga Wysocka – menadżerka kultury oraz aktor Tomasz Ziętek.

Polscy laureaci Oscara obejmują m.in. muzycy Leopold Stokowski (specjalna nagroda) i Bronisław Kaper, Stefan Kudelski (dwa Oscary) i Jan A.P. Kaczmarek, scenografowie Allan Starski, Ewa Braun, operator Janusz Kamiński (dwa Oscary), reżyserzy Andrzej Wajda i Roman Polański. Wielki pianista Artur Rubinstein również został uhonorowany Oscarem za swoją rolę w filmie.

Wśród polskich filmów, które zdobyły Oscara, znajdują się: „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego oraz „Piotruś i wilk” Suzie Templeton, oba w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany, oraz „Ida” Pawła Pawlikowskiego, nagrodzona w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

W zeszłym roku film „Strefa interesów”, wyreżyserowany przez Jonathana Glazera, zdobył dwa Oscary – w kategoriach Najlepszy Film Międzynarodowy i Najlepszy Dźwięk. Produkcja ta powstała we współpracy amerykańsko-brytyjsko-polskiej.

W 1927 roku komitet założycielski Amerykańskiej Akademii Filmowej podjął decyzję o przyznawaniu nagród. W skład komitetu wchodzili m.in. David Work Griffith, Henry King oraz Cederic Gibbons, który jest autorem pomysłu na wygląd nagrody. Podczas bankietu Gibbons naszkicował projekt statuetki na serwetce.

Statuetka Oscara ma 34,3 cm wysokości i waży 3,8 kg. Oficjalnie nazywa się „Academy Award of Merit” i od 1929 roku przyznano około 3000 Oskarów.

Według legendy, aktorka Betty Davis nazwała figurkę „Oscarem” w 1931 roku, co spowodowało, że najbardziej prestiżowa filmowa nagroda znana jest jako Oscar.

Od roku 1949 każda statuetka otrzymuje numer, zaczynając od numeru 501 (pierwsze 500 statuetek zostało już przyznane). Zgodnie z zasadami, laureat, który chce się pozbyć statuetki, musi najpierw zaoferować Akademii możliwość odkupienia jej za symbolicznego dolara.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *