W czasie ferii zimowych warto odwiedzić Muzeum Fryderyka Chopina. Na rodziny z dziećmi czekają tam liczne atrakcje przygotowane z myślą o najmłodszych melomanach – lekcje muzealne, warsztaty kaligrafii, orgiami i tworzenia kukiełek teatralnych. Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.nifc.pl, a harmonogram wydarzeń znajduje się poniżej.

Sobota, 29 stycznia

Warsztaty origami i kaligrafii dla dzieci

g. 11:30-12:30 – warsztaty podstaw origami „Zrób swoje pudełko na cukierki” dla dzieci w wieku 4-7 lat

g. 13:00-15:00 – warsztaty kaligrafii (w ramach warsztatów przewidziana 15-minutowa przerwa) dla dzieci w wieku: 8-11 lat

Fryderyk Chopin dzięki swojej wyjątkowej muzyce i charakterystycznemu wyglądowi stał się swoistą marką. Nieodłącznym elementem tej marki jest podpis. Postać znanego kompozytora stanowi od dawna motyw w tworzeniu różnych przedmiotów o charakterze ozdobnym lub użytkowym. Zachowane do dzisiejszych czasów jego pudełeczko na cukierki może stać się dla nas wspaniałą inspiracją do stworzenia własnego markowego pudełeczka przy wykorzystaniu sztuki origami, a jego podpis do wypracowania swojego oryginalnego charakteru pisma.

Cena biletu: 5 zł + 1 lub 2 opiekunów

Sobota 5.02, godz. 16:00

„Złota Kaczka”. Lekcja z warsztatem dla dzieci

Każdy zamek ma swoje legendy, nic zatem dziwnego, że i zabytkowa siedziba Muzeum Chopina osnuta jest tajemniczą opowieścią o Złotej Kaczce. Uczestnicy warsztatów poszukają jej wspólnie w podziemiach i zakamarkach, poznają różnicę między zamkiem a pałacem oraz doświadczą, czym jest muzeum i jego skarby. Na zakończenie wykonają prace plastyczne lub podejmą muzyczne zabawy inspirowane bohaterką warszawskiej legendy.

Wiek: 4-6 lat

Cena biletu: 5 zł + 1 lub 2 opiekunów

Niedziela 6.02, godz. 16:00

„Patrząc inaczej, czyli Fryderyk Chopin w popkulturze”. Lekcja z warsztatem dla dzieci

Fryderyk Chopin żyje nie tylko w zachowanych utworach muzycznych, ale stanowi także nieustanną inspirację pozamuzyczną. Uczestnicy warsztatów odkryją cechy charakterystyczne kompozytora, nie tylko dotyczące jego twórczości, ale także wyglądu, dzięki czemu łatwiej odnajdziemy je w naszej kulturze. Na koniec zaprojektują własne chopinowskie gadżety.

Wiek: 7-10 lat

Cena biletu: 5 zł + 1 lub 2 opiekunów

Niedziela 13.02, godz. 11:30

Laleczki z czasów Chopina. Warsztaty dla dzieci

„Odwracał się ukradkiem do lustra, układał włosy, poprawiał krawat i ukazywał się nagle przeistoczony w flegmatycznego Anglika, zuchwałego staruszka, sentymentalną i śmieszną Angielkę”. Były to typy doskonale zrozumiane i w sposób tak subtelny oddane, że nie można było ich podziwiać. (G. Sand „Historia mojego życia”).

Teatr był obecny w życiu małego Frycka i dorosłego Fryderyka stale. W domowym zaciszu tworzył przedstawienia teatralne z siostrą Emilką oraz był wielbicielem teatru operowego, który wpłynął na jego twórczość. W Nohant, małej wsi we Francji, gdzie przez kilka lat Fryderyk spędzał wakacje komponując, zainspirował uzdolnionego plastycznie Maurycego, syna swojej towarzyszki George Sand, do stworzenia teatru kukiełek. Autorką strojów laleczek, które są bohaterkami pokazu konserwatorskiego w Muzeum Chopina, jest najprawdopodobniej George Sand.

Lalki w teatrze to wyjątkowy przedmiot i nieodzowny rekwizyt. Warsztaty tworzenia laleczek w strojach z epoki Chopina będą świetną okazją do pokazania jego czasów w kontekście stroju i kostiumu oraz zwyczajów.

Podczas warsztatów organizatorzy zaproszą uczestników do stworzenia kukiełkowej rodziny Chopinów w strojach z epoki.

Wiek: 5-12 lat.

Cena biletu: 5 zł + 1 lub 2 opiekunów

****

„Zima w mieście”

Jak co roku, tak i tej zimy Muzeum Chopina zaprasza dzieci spragnione muzealnych wrażeń. Od wtorku do piątku, przez cały okres trwania ferii, w przestrzeni ekspozycji czasowej „Chopin. Potęga znaku” odbywać się będą darmowe zajęcia łączące poznawanie pamiątek po kompozytorze, jego życiorysu oraz warsztatową część interaktywną. Na zajęcia zapisy przyjmują dzielnicowi koordynatorzy akcji Zima w Mieście. Więcej szczegółów można uzyskać na stronie Urzędu Miasta.

Strefa gier i zabaw

NIFC zaprasza do sali koncertowej Muzeum Chopina, która na okres ferii zimowych (od 31 stycznia) przemieni się w przestrzeń do chopinowskich gier dla dzieci i dorosłych.

Do zobaczenia w Muzeum Chopina!

Źródło informacji: NIFC

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *