Farmaceuci znaleźli się w ważnym momencie. Decyduje się los aptek, które mogą przestać być jedynie „sklepami z lekami”, a stać się punktami opieki nad pacjentami, funkcjonującymi w ramach systemu ochrony zdrowia. Pierwszymi próbami zmiany roli aptek było uruchomienie w nich szczepień przeciw COVID-19 i grypie oraz rozpoczęcie pilotażu przeglądów lekowych.

„Farmaceuci są gotowi. Trwający obecnie pilotaż przeglądu lekowego już teraz pokazuje, jak znaczącą rolę w optymalizacji farmakoterapii może odegrać farmaceuta. Aby poradził on sobie z trudnymi klinicznymi wyzwaniami przeglądu lekowego potrzebne jest bardzo praktyczne przygotowanie. Aktualnie prowadzony pilotaż ma zdefiniować nie tylko kształt przyszłej usługi ale także model i kształt szkolenia farmaceutów oraz stworzyć standard współpracy z lekarzami” – tłumaczyła dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, koordynator ministerialnego pilotażowego Programu Przeglądu Lekowego z Uni

„Naszymi działaniami powinniśmy dążyć do maksymalnego skrócenia ścieżki pacjenta. Farmaceuci okazują się w tym procesie kluczowi, co mogliśmy zresztą zaobserwować w minionym sezonie szczepień – podkreślał dr n. farm. Piotr Merks, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji (ZZPF). – Dzisiejszą galą chcieliśmy docenić ich zaangażowanie w dbanie o stan zdrowia Polaków i pokazać wszystkim, jak dużo może zdziałać sektor farmaceutyczny w Polsce” – dodał.

Jak zauważył dr hab. nauk med. Filip Szymański, dziekan Wydziału Medycznego Collegium Medicum, UKSW, informowanie i promowanie szczepień to obowiązek wielu środowisk. Lekarze i farmaceuci, ale też naukowcy, nauczyciele, dziennikarze powinni stale przypominać, że szczepienia są ważne, gdyż zmniejszają ryzyko zgonu.

„Szczepienia to dobro. Dziękuję środowisku farmaceutów, że wsparli nas prowadząc szczepienia. Covid jest ważny, ale nie zapominajmy o grypie, która także daje poważne powikłania” – powiedziała Agnieszka Gorgoń-Komor, senator RP.

Wtórował jej Artur Białoszewski, konsultant Wojewódzki ds. Epidemiologii.

„Oglądamy sukces farmacji. Zmiany były trudne, bo dopuszczenie szczepień w aptekach było nierozumiane przez wiele środowisk. Udowadniacie, że się da, jesteście ambasadorami sukcesu” – mówił.

Podczas gali prof. Paweł Piątkiewicz z Wydziału Medycznego Collegium Medicum UKSW przedstawił wyniki badania „Wpływ szczepień przeciwko COVID-19 na przebieg COVID-19 w populacji polskiej”.

„Ocenialiśmy wpływ rodzaju szczepionki na przebieg Covid-19. Pacjenci, u których od szczepienia minęły więcej niż 24 tygodnie, zdecydowanie najrzadziej wymagali pobytu na oddziale intensywnej terapii. Nie ma innej opcji niż program szczepień, a decyzje dotyczące milionów pacjentów muszą być oparte na badaniach” – mówił przedstawiając wnioski z badania prof. Piątkiewicz.

Kluczowym wydarzeniem dnia była debata ekspercka „Rola farmaceuty w propagowaniu szczepień w Polsce i na świecie”, moderowana przez dr n. farm. Piotra Merksa.

Prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG), przyznał, że przyjął wprowadzenie szczepień w aptekach z entuzjazmem. Według niego paradoksalnie pandemia uczyniła wiele dobrego – przyspieszyła informatyzację służby zdrowia, nadała uprawnienia farmaceutom.

„Nie ma powodów, aby taka wykształcona grupa nie pomagała w systemie ochrony zdrowia, żeby nie szczepiła, nie wypisywała recept. Szczepienie w aptece to doskonały krok, apeluję żeby podjąć kolejne” – przekonywał Prof. Adam Antczak.

Marcin Piskorski, prezes zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, zauważył, że od lipca 2021 r., kiedy miały miejsce pierwsze szczepienia, apteka przestała być tylko sklepem, a zajęła się pomocą pacjentom, świadczeniem usług. Według niego tą drogą idzie rynek światowy, gdzie połowa przychodów aptek pochodzi ze sprzedaży, a druga połowa z usług m.in.: szczepień, porad, wypożyczania sprzętu medycznego.

„Farmaceuci mogą być częścią szeroko pojmowanego zespołu medycznego. Szkoda marnować ich potencjał jedynie na sprzedaż leków” – dodał dr hab. Filip Szymański.

Po raz pierwszy, od czasów rozpoczęcia prowadzenia statystyk, żyje ponad 1 mln Polaków mających ponad 85 lat. A to oznacza, że system ochrony zdrowia jest i będzie coraz mocniej obciążony. Według uczestników debaty nieuchronne jest przeniesienie części opieki do aptek.

„Pacjenci starsi to szczególna grupa. Dla wielu z nich farmaceuta pełni rolę osoby zaufania publicznego porównywalną z lekarzem. Należy wykorzystać ten potencjał” – przekonywała prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.

Podczas Gali wręczono również specjalne wyróżnienia – tytuł ReFarmatora 2021/2022 dla osób, które wykazały się szczególnym zaangażowaniem we wdrażanie zmian systemowych w minionym sezonie na rzecz farmaceutów. Nagrodę otrzymali: Adam Niedzielski – minister zdrowia, Ewa Krajewska – główny inspektor farmaceutyczny, dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska oraz prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis.

Nagrodzono także aptekarzy. W związku z działaniami prowadzonymi przez aptekarzy w sezonie szczepiennym 2021/2022 Związek Zawodowy Pracowników Farmacji we współpracy z Ogólnopolskim Programem Zwalczania Grypy zorganizował konkurs, który miał uhonorować farmaceutów najbardziej zaangażowanych w rozwój polskiego sektora farmaceutycznego. W trakcie „Gali ReFarmatorzy 2021/2022” nagrodzono po trzech farmaceutów w każdej z 3 kategorii: „Lider Szczepień Przeciwko COVID-19” – dla farmaceuty, który zrealizował najwięcej szczepień przeciw COVID-19 w aptece. W Kategorii „Lider Szczepień przeciwko COVID-19” nagrodzeni zostali: Monika Drab z Lublina, Krzysztof Łosiński z Wrocławia i Sławomir Rębisz z Wrocławia. W kolejnej kategorii „Lider Szczepień Przeciwko Grypie” nagrody otrzymali: Martyna Pasik z Warszawy, Monika Drab z Lublina i Remigiusz Antonik z Lublina. „Liderami Usługi Farmaceutycznej Przeglądów Lekowych” zostali: Małgorzata Piróg z Gdańska, Iweta Ścisła z Gorzowa Wielkopolskiego i Anna Olejnik z Poznania.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *