Edukator diabetologiczny to osoba, która uczy pracowników przedszkoli i szkół, jak wspierać i opiekować się dziećmi z cukrzycą typu 1. Nie tylko posiada wiedzę teoretyczną, ale też wspiera ją własnym doświadczeniem. Według Marty Ośmiańskiej z Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą, edukator diabetologiczny zapewnia bezpieczeństwo młodym diabetykom i zapewnia im jak najlepszą opiekę w czasie zajęć.

Chociaż przedszkola i szkoły wciąż często niechętnie przyjmują małych uczniów z diagnozą cukrzycy typu 1, to jednak istnieje szereg działań, które pomagają w przygotowaniu kadry do opieki nad dziećmi z cukrzycą. Edukatorzy diabetologiczni są w stanie przekazać wszystkie niezbędne informacje dotyczące objawów niedocukrzenia, czynników, które je wywołują oraz sposobów pomocy w takich sytuacjach. Dzięki ich wsparciu placówki oświatowe mogą zapewnić diabetykom bezpieczne warunki do nauki i rozwoju.

„Edukator diabetologiczny to osoba, której rolą jest szkolenie środowisk, w których funkcjonują głównie mali i młodzi diabetycy, głównie o tym w jaki sposób zapewnić im bezpieczeństwo. Działają głównie w szkołach i przedszkolach. Tam, gdzie są chore dzieci na cukrzycę typu 1 i szkolą kadrę pedagogiczną, ale nie tylko (…)” – podkreśliła wiceprezes fundacji.

Organizacja podkreśla, że edukatorami są głównie społecznicy. Stanowią oni niezwykle ważne źródło wsparcia dla diabetyków, ponieważ rekrutują się albo spośród rodziców diabetyków, albo dorosłych diabetyków. Mają oni zatem z cukrzycą wiele wspólnego.

Organizacja zaznacza, że edukatorami są głównie osoby zaangażowane społecznie. Wśród nich znajdują się rodzice diabetyków oraz dorośli chorzy na cukrzycę. Co więcej, mają oni z samą chorobą wiele wspólnego, co pozwala im tworzyć niezwykle silne więzi wspierające.

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą wyposażyła w wiedzę ponad 250 edukatorów diabetologicznych, którzy służą swoją pomocą w całej Polsce. W razie potrzebnych informacji można skontaktować się z Fundacją za pośrednictwem strony internetowej pod adresem: https://www.fundacja-cukrzyca.pl/.


Źródło: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *