HANGZHOU, Chiny, 11 lipca 2022 r. /PRNewswire/ — W dniu 8 lipca 2022 r. dr Feng Zhao, honorowy dyrektor Chińskiego Narodowego Muzeum Jedwabiu i prof. Shahbaz Khan, dyrektor Biura UNESCO w Pekinie, wspólnie wydali książkę zatytułowaną „Kolekcja tematyczna wymiany kulturowej wzdłuż Jedwabnych Szlaków: Tekstylia i odzież” w ramach projektu wydawniczego realizowanego wspólnie przez UNESCO i Chińskie Narodowe Muzeum Jedwabiu.

Pierwszy tom Kolekcji Tematycznej UNESCO o wymianie kulturowej wzdłuż Jedwabnych Szlaków, którego głównymi redaktorami są prof. Marie-Louise Nosch, prezes Królewskiej Duńskiej Akademii Nauki i Literatury oraz dr Feng Zhao, w pełni odzwierciedla istotną rolę tekstyliów i odzieży w społeczeństwie ludzkim, zwłaszcza w odniesieniu do rozwoju Jedwabnych Szlaków.

Dwadzieścia dwa rozdziały książki obejmują wypowiedzi co najmniej 30 renomowanych międzynarodowych naukowców w dziedzinie tekstyliów i odzieży z 15 krajów, w tym z Danii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Włoch, Korei Południowej, Indii, Japonii, Egiptu, Ghany i Chin. Autorzy interpretują i wyjaśniają rozwój materiałów tekstylnych, technologii, wzorów, sztuki, kultury i funkcji Jedwabnych Szlaków z różnych perspektyw, jak również wymianę towarową na szlakach.

Publikacja stanowi obszerny, kompleksowy przegląd roli, jaką tekstylia i tkaniny odegrały w historii świata, co pomaga czytelnikom zrozumieć implikacje tego szerokiego tematu, który obejmuje prawie cztery tysiąclecia.

Gabriela Ramos, zastępca dyrektora generalnego ds. nauk społecznych i humanistycznych UNESCO, powiedziała: „Mam nadzieję, że ten fascynujący tom będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla ekspertów, jak i zwykłych czytelników. Będzie on pogłębiał wiedzę na ten ważny temat i przyczyni się do realizacji szerszych celów Kolekcji tematycznej, polegających na pogłębieniu naszego wspólnego zrozumienia owych wymian kulturowych i ich współczesnego dziedzictwa”.

Znany na całym świecie historyk Peter Frankopan, autor przedmowy do książki, dodał: „Dowiadujemy się, jak wzory, barwniki i mody były znaczącymi elementami naśladownictwa, wpływów i wymiany, a także dlaczego, kiedy i gdzie poszczególne wzory i motywy zostały zaadoptowane i jak ewoluowały w nowym otoczeniu”.

Zdjęcia – https://mma.prnewswire.com/media/1855769/dabcda8f6ac208eb0d09f2e407939a3.jpg

Źródło: China National Silk Museum

Źródło informacji: PR Newswire

 


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *