Gmina Brwinów zdobyła drugie miejsce za rewitalizację pałacu, który niegdyś był własnością rodziny Wieruszów-Kowalskich w Brwinowie. Jury zwróciło tu uwagę na dbałość o szczegóły i wyczucie w projektowaniu nowych elementów wyposażenia. Doceniono również trafny dobór funkcji i przywrócenie zabytku społeczności lokalnej.

Renowacja pałacu była dużym wyzwaniem, ale jednocześnie spełnieniem marzeń o przestronnym i funkcjonalnym miejscu i zadbanej przestrzeni publicznej od niedawna dostępnej dla mieszkańców. W Brwinowskim Pałacu Kultury, który jest obecnie siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury, odbywają się m.in. koncerty, a także zajęcia muzyczne, plastyczne, ceramiczne czy fotograficzne.

Przy ocenie zgłoszeń konkursowych jury brało pod uwagę m.in. wysoki poziom i właściwy zakres badań konserwatorskich, skalę i złożoność problemu konserwatorskiego, jaki został rozwiązany, a także zachowanie integralności i utrwalenie autentyzmu substancji zabytkowej. W skład jury konkursu weszli: prof. dr hab. inż. arch. Małgorzata Rozbicka – Politechnika Warszawska, prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk – historyk sztuki, była minister kultury i dziedzictwa narodowego, dr hab. Wiesław Procyk – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Rafał Rokiciński – Stowarzyszenie Architektów Polskich, Jacek Rulewicz – Stowarzyszenie Konserwatorów Polskich, Dorota Gołębiewska – Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.

Konkurs został zorganizowany przez samorząd Mazowsza i promuje dobre praktyki w opiece nad zabytkami. Nagradzane są w nim najlepsze przykłady konserwacji, renowacji i adaptacji zabytków nieruchomych znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego.

Za zdobycie drugiego miejsca gmina Brwinów otrzymała 12 tys. zł.


Źródło: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *