Viatris, dostawca światowej klasy opieki zdrowotnej, poinformowało, że czterowalentna szczepionka przeciw grypie, która zabezpieczy pacjentów na sezon 2023-2024, jest już dostępna w hurtowniach farmaceutycznych i aptekach w Polsce. Dzięki temu personel medyczny może teraz skutecznie wdrożyć szczepienie profilaktyczne i zapewnić lepszą ochronę pacjentom.

1 lipca 2023 roku przyniósł ważną zmianę w zakresie refundacji szczepionki przeciwko grypie. Firma Viatris wierzy, że ta zmiana wpłynie na zwiększenie poziomu wyszczepialności wśród pacjentów w Polsce.

Z refundacji 50% skorzystają wszyscy pacjenci powyżej 6. miesiąca życia, zarówno dorośli, jak i dzieci. Natomiast dla kobiet w ciąży i osób powyżej 75. roku życia szczepionka będzie całkowicie bezpłatna w nadchodzącym sezonie grypowym.

Zbliżający się końcówka lata to idealny czas na przygotowanie się na sezon grypowy. Najlepszym sposobem, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę sezonową i uniknąć potencjalnie ciężkich powikłań, jest wykonanie szczepienia przeciwko grypie każdego roku. Szczepienia są rekomendowane dla wszystkich osób od 6. miesiąca życia oraz dla osób szczególnie narażonych na ciężki przebieg choroby, takich jak kobiety w ciąży, dzieci poniżej 59. miesiąca życia, osoby w podeszłym wieku, pacjenci z wybranymi schorzeniami przewlekłymi oraz pracownicy służby zdrowia. Szczepienie ma także wpływ na otoczenie, ponieważ zapobiega transmisji wirusa grypy do osób z grup ryzyka ciężkiego przebiegu choroby oraz rozwoju powikłań.

Szczepienia przeciwko grypie sezonowej stanowią skuteczną metodę zmniejszenia ryzyka zachorowania i powikłań z nią związanych. Co roku warto więc zdecydować się na przyjęcie szczepienia, aby chronić się przed grypą.

Szczepienia przeciwko grypie to skuteczna i udowodniona metoda zapobiegania zachorowaniom. Według prof. Adama Antczaka, kierownika Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz przewodniczącego Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, szczepienia są znacznie tańszą alternatywą dla leczenia choroby. Przykładem tego jest Wielka Brytania, gdzie szczepienia w szkołach zmniejszyły ryzyko wystąpienia grypy o blisko 50%, gdyż aż 70% dzieci jest zaszczepionych. Z kolei prof. Teresa Jackowska, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, podkreśla, że wprowadzenie takich działań może pomóc w ograniczeniu wystąpienia grypy wśród całego społeczeństwa.

Zauważono wyraźny wzrost zachorowań na grypę w ostatnim sezonie. Przyczyną tego był wcześniejszy niż zwykle początek sezonu grypowego w Europie, który miał miejsce w 2021 roku. W ciągu pierwszych 21 tygodni sezonu odnotowano wyższy poziom zachorowań niż w poprzednich latach, a liczba przyjęć do szpitali z powodu grypy cały czas rosła. Epidemia grypy trwała do końca lutego 2023 r., co przełożyło się na 5,2-krotny wzrost liczby wykryć w porównaniu z tym samym okresem sezonu z 2021-2022 roku.

Aby skutecznie chronić ludzi przed grypą, należy wykorzystać wiedzę na temat poprzednich sezonów i wdrożyć środki zapobiegawcze, które ograniczą skutki potencjalnych epidemii. Wykonanie tego kroku wymaga terminowego dostarczenia szczepionki przeciw grypie, a nawet przewidywanie daty wystąpienia epidemii, zanim sezon grypowy się rozpocznie.

Aby zapewnić ludziom na całym świecie dostęp do najlepszej opieki medycznej na każdym etapie życia, Viatris aktywnie wspiera rynek szczepionek przeciw grypie. Firma kładzie szczególny nacisk na przygotowanie się do sezonu grypowego, dostarczając dostęp do szczepionki dla osób w wieku od 6. miesiąca życia i starając się zaspokoić potrzeby rynku.

1. Aby chronić się przed grypą, ważne jest przestrzeganie zdrowych nawyków. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) należą do nich m.in. mycie rąk, unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, codzienne wietrzenie pomieszczeń oraz stosowanie preparatów antyseptycznych. [1]

2. Aby zapewnić sobie ochronę przed grypą, konieczne jest stosowanie się do zdrowych zasad. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaleca, aby dbać o dokładne mycie rąk, unikać bliskiego kontaktu z ludźmi chorymi, regularnie wietrzyć pomieszczenia oraz stosować preparaty antyseptyczne. [1]

WHO szacuje, że sezonowa grypa powoduje od 250 000 do 500 000 hospitalizacji rocznie na całym świecie. Więcej informacji na temat grypy sezonowej znajduje się na stronie internetowej WHO, dostępnej pod adresem https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/influenza-(seasonal), aktualizowanej na bieżąco od czerwca 2023 roku.

Dorośli powinni być zaszczepieni, ponieważ szczepienia mogą zapobiec chorobom i zmniejszyć ryzyko poważnych chorób. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wymienia pięć ważnych powodów, dla których dorośli powinni być zaszczepieni. Możesz przeczytać o nich na stronie CDC pod adresem https://www.cdc.gov/vaccines/adults/reasons-to-vaccinate.html, dostępnej od czerwca 2023 roku. Szczepienia są skutecznym i bezpiecznym sposobem zapobiegania chorobom u dorosłych.

ECDC opublikowało charakterystykę wirusa grypy, którą można znaleźć pod adresem: https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/Influenza-characterisation-February-2023.pdf (dostęp 23 czerwca).

WHO wystosowało wspólne oświadczenie, w którym wskazano, że sezon epidemii grypy w Europie rozpoczyna się wcześnie, a zaniepokojenie dotyczące RSV wzrasta, a COVID-19 nadal stanowi zagrożenie. Aby uzyskać dostęp do pełnego tekstu oświadczenia, należy kliknąć w podany link: https://www.who.int/europe/news/item/01-12-2022-joint-statement—influenza-season-epidemic-kicks-off-early-in-europe-as-concerns-over-rsv-rise-and-covid-19-is-still-a-threat, który został opublikowany 23 czerwca.

Sprawdź aktualny stan sezonu grypowego w Europie, aby dowiedzieć się więcej na temat potencjalnego ryzyka zachorowania, odwiedzając stronę internetową Flu News Europe pod adresem https://flunewseurope.org/SeasonOverview, dostępną od 23 czerwca.

Prof. A. Antczak w swojej wypowiedzi dla redakcji „Co w zdrowiu” z dnia 24 listopada 2022 r. wskazywał, że należy dbać o swoje zdrowie, aby uniknąć chorób, a nie wyłącznie na nie szczepić się. Wypowiedź ta dostępna jest na stronie internetowej https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/prof-a-antczak-bac-nalezy-sie-chorob-a-nie-szczepien i pozostaje aktualna do 11 sierpnia 2023 r.

Badanie przeprowadzone w 2021 roku wykazało, że szczepienie przeciwko grypie zmniejsza ryzyko powikłań u dzieci. Jak wskazuje informacja dla redakcji Świat Lekarza, z dnia 2021/12/22 https://swiatlekarza.pl/szczepienie-przeciw-grypie-zmniejsza-ryzyko-powiklan-u-dzieci/, szczepienie jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym, zmniejszając ryzyko związanych z nimi powikłań, szczególnie u dzieci.

Paragraph 1: Viatris Inc. (NASDAQ: VTRS) to międzynarodowa firma z sektora zdrowia, która oferuje swoje produkty i usługi dla osób na całym świecie za pośrednictwem Global Healthcare Gateway®. Firma z siedzibą w USA dostarcza wysokiej jakości leki pacjentom w ponad 165 krajach, opracowując przy tym innowacyjne rozwiązania i wykorzystując swoją zbiorową wiedzę.

Paragraph 2: Viatris dąży do zapewnienia optymalnego dostępu do leków i zrównoważonych działań, zatrudniając ponad 38000 pracowników na całym świecie. Posiada ona również szeroki zakres produktów, w tym marki rozpoznawalne na całym świecie, leki generyczne i oryginalne, a także portfolio leków biopodobnych i bez recepty. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej firmy, jej kontach w mediach społecznościowych oraz na kanale YouTube.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *