WARSZAWA, Polska (28 listopada 2024 r.) – W czasie listopadowego tygodnia wyprzedaży, który skończy się w Black Friday, międzynarodowa organizacja ochrony zwierząt Humane Society International zachęca do włączenia się w akcję – Piątek Bez Futra i apeluje o rezygnację z zakupu produktów wykonanych z futer zwierząt. Demonstrowanie sprzeciwu wobec zabijania zwierząt na futra jest szczególnie ważne w Polsce, jednym z ostatnich krajów UE, w którym taka hodowla jest nadal legalna.
Black Friday często przyciąga konsumentów obietnicą wysokich rabatów, jednak warto pamiętać o odpowiedzialnych wyborach zakupowych, które uwzględniają dobrostan zwierząt. Piątek Bez Futra (ang. Fur Free Friday) to inicjatywa zapoczątkowana w latach 80. w Stanach Zjednoczonych, która stała się kluczowym elementem globalnej kampanii na rzecz zakończenia okrutnej praktyki hodowli zwierząt na futra. Dotychczas ponad 1500 sprzedawców detalicznych zrezygnowało z futer, włączając w to międzynarodowe domy mody i marki, takie jak Zara, H&M, Gucci, Prada, Chanel czy Max Mara.
Piątek Bez Futra jest inicjatywą mającą na celu uświadomienie ludziom, jakie konsekwencje mają nasze codzienne decyzje zakupowe dla zwierząt. Hodowla zwierząt na futro to brutalna praktyka, która powoduje cierpienie i strach u milionów zwierząt. Norki są zabijane w komorach gazowych, a lisy i jenoty są rażone prądem, zanim ich futra trafią na rynek mody. Nasze wybory zakupowe mają bezpośredni wpływ na te praktyki okrutne praktyki. Dlatego ważne jest, abyśmy świadomie wybierali produkty, które nie pochodzą z hodowli futerkowej.
„Szaleństwo zakupów w Black Friday może sprawić, że konsumenci nieświadomie kupią produkty wykonane z futra norek, lisów i jenotów w formie małych akcesoriów, takich jak breloki czy kaptury obszyte futrem, nie zdając sobie sprawy z ich pochodzenia. Czas to zmienić. Bądźmy uważni, zrezygnujmy z tych produktów – wybierając współczucie wysyłamy projektantom i sprzedawcom mocny sygnał, że zwierzęta zasługują na lepszy los. Niedawno Rumunia, jako kolejne państwo w Europie, zakazała hodowli zwierząt na futra. Nadszedł czas, aby Polska poszła w jej ślady. Ponawiamy apel do polskiego rządu o szybkie rozpatrzenie ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futra od 2029 roku” – mówi Iga Głażewska Bromant, dyrektorka krajowa HSI/Europe w Polsce.
W 22 krajach europejskich zakazano hodowli zwierząt na futra, jednak w Polsce nadal jest to legalne. Polska jest największym producentem futer w UE i drugim co do wielkości na świecie. Na polskich fermach futrzarskich co roku zabija się około 3 milionów zwierząt, głównie norek i lisów, mimo że ponad 70% społeczeństwa sprzeciwia się tej praktyce.
Nawet pomimo trwających społecznych protestów niemal przez 20 lat, polscy ustawodawcy unikają zdecydowanych działań w sprawie zakazu hodowli zwierząt na futra. Pomimo społecznego sprzeciwu, zagrożeń dla zdrowia publicznego i negatywnego wpływu na środowisko, w Polsce działa prawie 300 ferm futrzarskich, co stanowi poważny problem etyczny i ekologiczny.
Hodowla zwierząt na futra powoduje ogromne cierpienie zwierząt oraz stwarza ryzyko epidemiologiczne. Ostatnie badania opublikowane w czasopiśmie „Nature” wykazały, że zwierzęta z ferm futrzarskich w Chinach noszą 39 wirusów potencjalnie wysokiego ryzyka, w tym 11 zdolnych do przenoszenia się na ludzi. To tylko jedno z wielu badań, które podnoszą obawy dotyczące ryzyka rozprzestrzeniania się potencjalnych wirusów pandemicznych z ferm futrzarskich. Dlatego konieczne jest jak najszybsze zakazanie hodowli zwierząt na futra, raz na zawsze.
Osoby popierające zakaz hodowli zwierząt na futra mogą wyrazić swoje poparcie poprzez podpisanie petycji na stronie internetowej Humane Society International pod adresem: https://action.hsi-europe.org/page/114188/action/1
Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl