Sezon na truskawki ruszył! To najbardziej wyczekiwany owoc w Polsce i ulubiony wśród Polaków. Ich popularność wciąż rośnie, a pierwsze owoce nie są droższe niż w poprzednim roku. Dlaczego truskawki to polskie superowoce? Owoce krajowe zawsze są smaczniejsze i zdrowsze od importowanych odpowiedników – dlaczego?

W nadchodzącą niedzielę obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. W Polsce pracuje ponad 357 tys. osób w tych zawodach. Według 75 proc. Polaków pielęgniarki stanowią najważniejszą grupę zawodową, wpływającą na społeczeństwo. Z tej okazji Fundacja Dr Clown planuje spotkania z ponad 5,5 tys. pracownikami medycznymi z 42 miast, aby wprowadzić ich w tajniki terapii śmiechem i udostępnić im poradnik „Ćwiczenia i rady, jak śmiech może poprawić jakość naszego życia” (link do pobrania poradnika).

Według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, w Polsce działają obecnie ponad 315 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy, oraz ponad 41 tys. położnych i położników. Co roku odnotowuje się wzrost liczby osób uprawnionych do wykonywania tych zawodów, co potwierdza raport o stanie pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce.

Z okazji obchodów Dnia Pielęgniarek i Położnych, Fundacja Dr Clown w Polsce wspiera personel medyczny z 54 szpitali i 42 miast. W tym roku organizacja spotka się z ponad 5,5 tys. pielęgniarek i położnych, by przekazać im informacje na temat terapii śmiechem i wpływu uśmiechu na zdrowie. Fundacja przygotowała również specjalny poradnik z ćwiczeniami. Od 25 lat Fundacja Dr Clown wyznacza standardy w terapii śmiechem i wspiera osoby w szpitalach i placówkach opieki zdrowotnej.

Badania naukowe wykazują, że śmiech ma pozytywny wpływ na zdrowie, m.in. wzmacnia układ odpornościowy i pomaga w usuwaniu substancji stresu, takich jak kortyzol i adrenalina. Według badań nad terapią śmiechem w leczeniu bólu przewlekłego, średnio redukuje on ból o 30%. Ponadto, śmiech może zmniejszać objawy depresji, pomaga odprężyć się, wyzwolić frustrację i radzić sobie z trudnościami, takimi jak praca w zawodzie pielęgniarskim. Dlatego chcemy wesprzeć pielęgniarki, oferując im narzędzia do poprawy samopoczucia, zarówno dla nich samych, jak i dla ich pacjentów. Chcemy podziękować im za ich trudną pracę oraz wsparcie dla naszych wolontariuszy i za pomoc w sprawianiu uśmiechów pacjentom” – powiedziała Agata Bednarek, prezeska Fundacji Dr Clown.

Większość Polaków pozytywnie kojarzy zawód pielęgniarki, aż 71 proc. badanych wyraziło takie skojarzenia.

Zarówno pielęgniarstwo, jak i położnictwo są zawodami o wyraźnej dominacji kobiet – 97 proc. pielęgniarek i ponad 99 proc. położnych to kobiety. Motywacją do wyboru tych zawodów są chęć niesienia pomocy, poczucie powołania oraz możliwość ciekawej pracy, rozwijania się i poszerzania wiedzy, szczególnie wśród młodszych pracownic. Satysfakcja z wykonywanej pracy jest bardzo wysoka, a połowa ankietowanych ocenia ją na 7 lub wyżej w skali od 0 do 10.

Najnowsze dane portalu No Fluff Jobs pokazują, że zawód pielęgniarski cieszy się pozytywnym odbiorem u 71 proc. Polaków, a 75 proc. uważa, że jest to najważniejsza grupa zawodowa pod względem wpływu na społeczeństwo.

Fundacja Dr Clown szkoli i koordynuje pracę blisko 500 wolontariuszy, którzy jako Doktorzy Clownowie odwiedzają niemal 150 szpitali i placówek specjalistycznych w ponad 80 miastach całej Polski przez cały rok. Dzięki temu nawiązują relacje z niemal 41 tysiącami beneficjentów rocznie. Fundacja prowadzi również jedną z największych inicjatyw dogoterapii w Polsce.

W szpitalu Doktorzy Clowni pomagają dzieciom zapomnieć o strachu i zastrzykach, dodając im sił w powrocie do zdrowia. Dzięki ich pomocy czas pobytu w szpitalu kojarzy się z uśmiechem i zabawą, co jest priorytetem również dla pielęgniarek. Małgorzata Kępa, pielęgniarka oddziałowa z oddziału dziecięcego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie, wyraża wdzięczność wolontariuszom za ich pracę.

Według pielęgniarki oddziałowej z oddziału chirurgii dziecięcej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka, wolontariusze Fundacji Dr Clown sprawiają, że małe pacjentki i pacjenci uśmiechają się, co wspiera proces leczenia i ułatwia współpracę z personelem pielęgniarskim.

Środki zebrane przez Fundację służą głównie na szkolenie Doktorów Clownów, którzy odwiedzają polskie szpitale, dostarczając terapię przez śmiech. Fundacja również wspiera wyposażenie szpitali, dojazdy Doktorów Clownów oraz organizację akcji charytatywnych. Dzięki temu udało im się wywołać już ponad milion uśmiechów w Polsce.

Fundacja Dr Clown to największy zespół wolontariuszy pracujących przez cały rok, a także najstarsza fundacja, która od 25 lat buduje długotrwałe relacje z chorymi dziećmi, seniorami i osobami z niepełnosprawnością w szpitalach oraz specjalistycznych placówkach. Dzięki wsparciu darczyńców, profesjonalni wolontariusze nieustannie pomagają leczyć uśmiechem niemal 41000 beneficjentów rocznie w całej Polsce. Fundacja szkoli i koordynuje pracę niemal 500 Doktorów Clownów, obecnych w niemal 150 szpitalach i placówkach specjalistycznych w ponad 80 miastach, aby żaden pacjent nie pozostał smutny. Dodatkowo, fundacja prowadzi jedną z największych inicjatyw dogoterapii w kraju, która pomaga przywrócić pacjentom poczucie bezpieczeństwa, pewności siebie oraz motywację do walki z chorobą.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *