Menopauza jest naturalnym etapem w życiu kobiety, który oznacza wygaśnięcie produkcji hormonów, w tym estrogenów. I choć nie jest to zjawisko przyjemne, to estrogeny wykazują działanie ochronne, a ich obniżenie po menopauzie jest jedną z przyczyn występowania chorób układu krążenia. Co więcej, naukowcy sądzą też, że wpływają one na siłę mięśni.

Badanie z Korei Południowej wskazuje na związek pomiędzy późniejszym wchodzeniem w menopauzę a niższym ryzykiem słabej siły uścisku dłoni u kobiet w wieku od 45 do 75 lat. Jest to ważne dla zdrowia mięśni, ponieważ siła uścisku dłoni jest wyznacznikiem masy i funkcjonalności mięśni.

Badanie wykazało, że im dłuższy okres miesiączkowania, tym większa siła mięśni u kobiet. Metodą pomiaru tej siły jest siła chwytu dłoni (HGS). Wyniki wskazują, że im dłuższy okres rozrodczy, tym większe prawdopodobieństwo wyższego bezwzględnego HGS.

Naukowcy odkryli, że utrata siły i masy mięśniowej ma istotny wpływ na jakość życia osób starszych, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia upadków, niepełnosprawności, a nawet śmierci. Co więcej, krótszy okres reprodukcji, tj. między wiekiem pierwszego cyklu miesiączkowego a menopauzą, wiąże się z chorobami serca, a nawet śmiertelnością. Nowe badania wykazały, że może również wpływać na obniżenie wytrzymałości mięśni.

Estrogen ma istotny wpływ na zachowanie masy mięśniowej. Wzrost poziomu estrogenu w organizmie sprzyja wzmocnieniu i zwiększeniu masy mięśniowej oraz poprawie wytrzymałości. Może również zmniejszyć skutki uboczne wywołane przez nadmierne ćwiczenia, w tym bóle i obrzęki.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *